Ako čítať energetické štítky na odsávačoch par

,

Uzavretie kamenných obchodov malo za následok nárast online nákupov. Veľký počet ľudí nakupovalo výrobky na internete, vrátane domácich spotrebičov. Je dobré vedieť čo presne je na energetické štítku, v tomto článku vysvetlíme označenie na kuchynských digestora.

Energetické štítky sú najužitočnejšími pomocníkmi pri výbere domácich spotrebičov. Na energetickom štítku domáceho spotrebiča nájdete údaje o jeho energetickej triede, spotrebe, hlučnosti a napríklad tiež kapacite alebo účinnosti.
Aj pri výbere odsávača pár vám môže byť energetický štítok dobrým sprievodcom. Dozviete sa na ňom údaje o energetickej triede, ročnej spotrebe, účinnosti prúdenia vzduchu, účinnosti osvetlenie, účinnosti filtrácie tukov a hlučnosti.
Kuchynské digestory, (v oficiálnej dokumentácii EÚ sa tieto zariadenia označujú ako „odsávača pár“), predávané v každom členskom štáte Európskej únie, patrí medzi kategórie domácich spotrebičov, ktoré musia byť označené osobitnými štítkami, zvyčajne známymi ako energetické štítky. Najnovšie vzor takejto nálepky pre tieto zariadenia platí od 1. januára 2018

Účelom jednotného označovanie akejkoľvek digestora, ktorú je možné zakúpiť v Európskej únii, je poskytnúť spotrebiteľovi informácie o výkone súvisiacim najmä so spotrebou energie danej kategórie spotrebičov. Toto riešenie so sebou prináša konkrétne výhody pre potenciálnych kupcov, pretože umožňuje pomerne ľahké porovnanie rôznych modelov produktov. Zoznam parametrov je možný, pretože všetky dáta uvedená na energetickom označovaní digestorom sú štandardizovaná. Bez ohľadu na výrobcu alebo model zariadenia boli hodnoty uvedené na nálepkách vypočítané rovnakým spôsobom.
Určite väčšina z vás vie, že energetický štítok informuje o tzv energetickej triede zariadení. Okrem samotnej spotreby energie tu nájdete aj informácie, ktoré vám umožnia napríklad určiť, akú účinnosťou prúdenie vzduchu daný model digestora charakterizuje, alebo ako účinne zariadení absorbuje znečisťujúce látky. Nižšie uvádzame podrobné vysvetlenie toho, čo je uvedené na energetickom štítku každej digestora, ktorá je uvedená do predaja po 1. januári 2018.

Od 1. januára 2018 – podľa nariadenia Európskej komisie č. 65/2014 sa stupnica energetických tried posunula. Skoršie štítky pre zariadení uvedených na trh v EÚ pred 1. januárom 2018 zahŕňali triedy od A po G (od 1. januára 2015) a od A + do F (od 1. januára 2016). Aktuálne štítky už majú divíziu od A +++ do D.
Bohužiaľ si na tieto značky príliš zvykať nebudeme, pretože je už známe, že zákonodarcovia EÚ sa rozhodli znovu triedy „premiešať“ a v budúcnosti môžeme očakávať zmenu stupnice energetických tried: napr. Zrušenie plusových tried – štítky budú mať opäť označenie tried od A do G .
Označenie existujúceho štítku odsávačov pár.

Ako sa orientovať v energetickom štítku

Vráťme sa však k stále platnému štítku pre digestora. Vzorec použiteľný od 1. januára 2018 je nasledujúci: Na štítku sú umiestnené značky (zelené štvorčeky s číslami), aby sme vysvetlili jednotlivé prvky štítku.

1 – Miesto pre meno výrobcu / dodávateľa alebo ochrannú známku.

2 – Presné označenie modelu / ID zariadenia.

3 – Energetická trieda produktu. V prípade digestorom je najlepšie energetickou triedou A, výnimočne sa stretnete aj s triedou A +.

4 – Priemerná ročná spotreba energie v kWh a zaokrúhlená na najbližšie celé číslo. Zodpovedá spotrebe energie za predpokladu, že budete digestor používať 60 minút denne a jej svetlo bude svietiť 120 min denne.

5 – Trieda účinnosti prúdenia vzduchu. Vypovedá o tom, ako efektívne zvládne digestor odsávať vzduch v závislosti na príkonu. Čím vyššia trieda účinnosti, tým účinnejšie odsáva / absorbuje vzduch na jednotku spotrebovanej energie. Označuje sa písmenami A-G, najefektívnejší modely patria do triedy A.

6 – Trieda účinnosti osvetlenie; určuje energetickú účinnosť svetelného zdroja zabudovaného do digestora – to znamená pomer priemernej hodnoty osvetlenia k nominálnej spotrebe energie. Čím menej energie spotrebuje digestor na svietenie, tým efektívnejšie je. Najlepšie modely opäť patria do triedy A.

7 – Trieda účinnosti absorpcie znečistenia; určuje relatívny podiel nečistôt usadených na tukových filtroch. Je meraná tak, že sa zváži nový tukový filter a následne je podrobený skúške v prevádzke, čím viac sa líši jeho hmotnosť po použití od tej pôvodnej, tým je účinnejšia, pretože zachytil viac nečistôt.

8 – Hladina hluku. Udáva počet decibelov pri prevádzke na maximálny výkon digestora.

Ako vidíte, informácie na energetickom štítku majú praktickú hodnotu, pretože nám umožňujú zvoliť napríklad digestor s vyššou účinnosťou, vyššou priepustnosťou (účinnejšie absorpcie pachov) alebo jednoducho efektívnejšie. Na záver je potrebné zdôrazniť, že keďže pravidlá uvádzania informácií na etikete sú predurčená predpisy EÚ, údaje na etikete sú „odolné“ voči reklame a marketingu výrobcu.

Najlepší digestory podľa testu:

BOSCH DFR 067A50 – manual

AEG DVB5960HB – manual

Beko HCB63744BXH – manual

Guzzanti ORW white – manual

Gorenje WHC 623E14X – manual

 

Znalosti

Publikované

7. septembra 2020