Ako si chrániť počítač pred vírusmi a stratou či odcudzením dát

Počítačové vírusy sú hrozbou už niekoľko rokov. Vírus sa v oblasti počítačovej bezpečnosti označuje program, ktorý sa dokáže sám šíriť bez vedomia užívateľa. Väčšinou sú vytvárané autormi na zárobkové účely. Napríklad malware vám môže odcudziť čísla bankových kariet, rôzne PINy a heslá k účtom. Dnešné vírusy sa snaží čo najviac schovať, dokážu z vášho počítača rozosielať nevyžiadanú reklamnú poštu – spam, alebo ďalší škodlivý softweru bez toho aby ste o tom vedeli.

Ako ochrániť počítač pred vírusmi a odcudzením dát?

Hrozbu predstavujú programy navrhnuté tak, aby poškodzovali alebo úplne mazali dáta. Môžete tomu predísť, ak ochránite operačný systém za pomoci anti-programov a ak budete dodržiavať pri surfovaní internetom niekoľko bezpečnostných zásad.

 

Firewall

Firewall je sieťové zariadenie, ktoré slúži na riadenie a zabezpečovanie sieťovej prevádzky medzi sieťami s rôznou úrovňou dôveryhodnosti a zabezpečenia, je absolútne nevyhnutnou ochranou pred útokmi z internetu. Stráži rôzne vchody do počítača a rozhoduje, čo do systému pustia a aké informácie môžu zo systému odchádzať.

Najčastejšie je softvérová podoba firewallu, kedy funguje buď ako samostatná aplikácia, alebo je zabudovaný do nejakého väčšieho bezpečnostného programu, prípadne priamo do operačného systému. Firewal je prítomný v balíčku pre Windows od druhého servisného balíka XP (SP2, rok 2003), je aj súčasťou Windows 7, Windows 8 a Windows 10. Používanie nie je zložité a nemusíte ho zdĺhavo nastavovať. Nastavenie firewallu z Windows v základnej podobe dostatočnej postačí, keď povolíte alebo zakážete niektorému ďalšiemu programu prístup na internet. Zvážte, či programu dôverujete, či ide o známu aplikáciu, že jej umožníte komunikáciu s ďalšími servermi. Môžete nainštalovať a používať akúkoľvek inú bránu firewall. Firewallov tretích strán je na trhu celý rad, niekedy bývajú zložitejšie na obsluhu. Kým nebudete používať žiadny iný firewall, ten súčasný vo Windows nevypínajte. Ak sa rozhodnete nainštalovať a používať inú bránu firewall, bránu Windows Firewall vypnite.

 

Antivirus

Antivirus je ďalší program, ktorý by nemal k ochrane chýbať. Slúži na identifikáciu, odstraňovanie a elimináciu počítačových vírusov a iného škodlivého softvéru. Aktuálny vírusovej databázy sa najčastejšie sťahujú z Internetu, vrátane tých zadarmo. Mnoho typov je aktualizované automaticky, je potrebné nové definície inštalovať pripojením počítača k internetu a nechať antivírus aktualizovať. Ak je antivírusový program Neaktualizovaný, predstavujú vírusy prinajmenšom rovnaké nebezpečenstvo, ako keby antivírus v počítači vôbec nebol.

Antivír by mal bežať neustále, ochrana prebieha so spustením systému Windows, štít blokuje otvárané dokumenty spúšťané programy, súbory, CD, DVD alebo USB. Antivírusy, na stiahnutie zadarmo nie sú moc kvalitné a často nevedia po slovensky. Vyberajte antivír, ktorý bude obsahovať ochranu aj pred rootkity a spywarom.

 

Antispyware

Ďalšou kategóriou malwaru výhradne za účelom zisku sú spyware programy, ktoré monitorujú užívateľom navštívené webové stránky, zobrazujú nevyžiadané reklamy, sledujú čo na počítači robíte, zbierajú citlivé dáta a prinášajú tak autorovi spywaru podiel na zisku. Spyware sa nešíri spôsobom obdobným počítačovým vírusom, zvyčajne sa inštalujú zneužitím bezpečnostných chýb prehliadača alebo ako trójske kone pri inštalácii iného softvéru. Antispyware, chráni pred škodlivým softvérom, chráni vaše súkromie í citlivé dáta.

 

Ako sa na internete správať

 

Pre bezpečnejšiu prácu na internete sa snažte dodržiavať niekoľko zásad:

Nevypínajte automatické aktualizácie Windows, prehliadača ako je Firefox, Chrome, Opera, Internet Explorer, majte vždy najaktuálnejšie, používajte poslednú verziu. Väčšina vírusov sa objavuje v e-mailovej prílohe, preto nikdy neotvárajte poštu z neznámych adries. Odkazy v cudzom jazyku často vedú na infikované webové stránky.

Z internetu nesťahujte neznáme programy. Webový prehliadač vám môže ponúknuť nevyhnutný program na prevzatie, väčšinou je v cudzom jazyku. Nástroje pre prehliadanie ako je zásuvný modul Windows Media Video, alebo Flash Player sú už v systéme obsiahnuté, pre prípadnú ich inštaláciu vás vyzvú v slovenčine. Majte prehľad o tom, aká stránka je dôveryhodná.

Pri online nákupoch platbou bankovou kartou kontrolujte či je webová stránka šifrovaná. To sa pozná tak, že v adresnom riadku je uvedené https: // namiesto http: //. V niektorom prehliadači býva aj obrázok zámku, ten je znamením šifrovanie.

Vyhýbajte sa sťahovanie cracknutým programom, warezu, tieto verzie nie sú vždy čisté, môžu obsahovať vírusy, trójske kone a ďalšie malware, ktoré môžu v systéme spôsobiť problémy. Môžete nájsť aj bezplatnú alternatívu, ktorá je zadarmo a neobsahuje škodlivé malware. Pri výbere nástrojov pre napaľovanie, kancelárskeho softvér, alebo nástrojov na úpravu obrázkov sa radšej poraďte so skúsenými užívateľmi.

Heslá používajte vždy silná a nikomu ich neprezrádzajte. Nepoužívajte heslá číselných postupností a hesla podobná užívateľskému menu, pre hackerov je jednoduché taká hesla priebehu niekoľkých minút prelomiť. Heslo by malo obsahovať minimálne 8 znakov, aspoň jednu číslicu, jeden špeciálnou znak a jedno veľké písmeno.

Znalosti

Publikované

20. augusta 2019