Ako správne vybrať sieť proti hmyzu

,
Ako správne vybrať sieť proti hmyzu

Jarné dni prináša spolu so vzrastajúcou intenzitou slnka a teplôt do našich domovov tiež nepríjemný hmyz, ako sú muchy, komáre, osy a pod. Vysoké teploty a svetlo v dome, hmyz priťahuje. Siete proti hmyzu sú skvelým spôsobom, ako udržať nežiaduce hmyz mimo váš domov. Oceníte ich predovšetkým v jarných a letných mesiacoch, kedy je hmyz zďaleka najaktívnejší.

Ako vybrať tú správnu sieť proti hmyzu?

Existuje mnoho variantov ochranných sietí proti hmyzu, ktoré sa od seba líšia cenou, montážou, prevedením, rozmery, ale aj farbou a voľbou materiálu.

Pri výbere sietí proti hmyzu sa stretnete so sieťou na suchý zips, pevnou sieťou, posuvnou sietí, okenné aj dverové rolovacie sietí, plisé sietí. Siete proti hmyzu sú vhodné pre plastové, drevené i hliníkové okná. Je vhodné ich umiestniť na tá okná alebo dvere, ktoré sú často využívaná a ktorá nechávate často otvorená.

 

Siete na suchý zips

Najrýchlejším riešením sú siete osadené na suchý zips, ktorý sa lepí na rám okna. Možno ich kúpiť v rozmeroch meter x meter, najväčší potom 1,00 x 1,50m. Po sezóne sa dá suchý zips ľahko odstrániť, nezanecháva zvyšky lepidla na rámoch, potom stačí sieť vyplákať vo vlažnej vode, usušiť a uchovať na ďalšiu sezónu.

Set Standard je určený na stálo, rad Premium je určená na opakované použitie, obsahuje praktickú prítlačnú špachtľu a rezacie nožík pre ľahké odrezanie prebytočnej sieťoviny alebo upravenie správneho rozmeru siete pre menšie okná.

V ponuke nalepovacích sietí proti hmyzu nájdete aj siete špeciálne pre strešné okná. Sú vyrobené z pružnej sieťoviny, ktorá počíta s natiahnutím, ak je okno otvorené. Na rám sa pripevňuje pomocou rohových háčikov, pripevnených na stene pomocou samolepiacich prúžkov, ktoré sa tiež ľahko bez stopy odstráni.

 

Siete v otočnom ráme

Tento typ sietí je pevne namontovaný do rámu okien či dverí. Má veľa výhod a aj napriek jednoduchú inštaláciu dokonale splynie a tesní s rámom. Ovládajú sa magnetickým zatváraním smerom von. Okenné typy pevných sietí majú sieťovinu vyrobenú z poplastovaného sklolaminátového vlákna, ktoré nepodlieha korózii a dobre znáša teplotné rozdiely. Montáž sa vykonáva pomocou otočných háčikov. Hliníkový rám je chránený vypalovacím lakom, v rohoch je spojený výstužnými plastovými prvkami. Sú vhodné pre často otvárané okná aj dvere. Ich výhodou je aj jednoduchá výmena poškodenej výplne.

 

Rolovacie siete

Rolovacie siete proti hmyzu vynikajú veľmi jednoduchou manipuláciou. Vyznačujú sa kazetou umiestnenou v horizontálnej polohe v hornej časti rámu siete, kde sa sieť navíja. Navíjanie siete zaisťuje pružina uložená v hriadeli. To je veľmi praktické napríklad v zime, kedy sa sieť nepoužíva. Je navinutá v hornej časti rámu, kde nikomu neprekáža. Môžu byť montované priamo na okno alebo na integrovanej prvky protislnečnej ochrany ako sú okenice, rolety a rafstory. Vo vytiahnutom stave je sieťovina istená v koncovej dorazovej lište háčiky, alebo magnetickou gumou. Tesnenie zaisťujú kefky umiestnené vo vodiacich lištách a v ukončovacie líšt do roletových schránok. Sieťovina je vyrobená z poplastovaného sklolaminátového vlákna.

 

Rolovacie siete do strešného okna

Siete pre strešné okná sa montujú na ostenie, manipulácia s nimi je ľahká a pohodlná a zvládne ju každý. Vo vytiahnutej polohe je táto sieť navinutá v hornej hliníkovej lište, ktorá spolu s tesnením v dolnej časti, zabraňujú vlietnutiu hmyzu.

 

Samonavíjacia rolovacie sieť na dvere

Samonavíjacia rolovacie sieť na dvere nájde svoje využitie tam, kde nie je dostatok miesta pre klasicky otvárateľnou dverné sieť. Sieťovina sa pohybuje vo vodiacich lištách smerom do boku, kde sa navíja do boxu. V prípade odsadenia siete od výplne je možnosť namontovať vynášacie profil. Rolovacie dverné sieť sa dodáva s magnetickou lištou.

 

Posuvné dverové siete

Posuvné dverové siete proti hmyzu sa vyznačujú predovšetkým veľmi ľahkou ovládateľnosťou a tichým chodom. Posuvné krídlo tvorí rám z extrudovaného profilu, ktorý je po celom obvode vybavený tesniacim kefkou, zaisťuje maximálnu tesniace efekt. Vďaka integrovaným vodiacim prvkom je možné posuvné krídlo ľahko demontovať bez použitia náradia. Tento typ sietí je vhodný pre francúzske okná a dvere terás. Špeciálne variantom sú posuvné siete montované do uzavretého vodiaceho rámu.

 

Plisovaná sieť

Plisované siete predstavujú revolučný pokrok v boji proti lietajúcemu hmyzu. V prípade, že máte veľké dvere na terasu alebo balkón a nemáte pred dverami dostatok priestoru pre otvorenie klasické pántové siete, je plisovaná sieť ideálna voľba. Vďaka bezbariérovému prechodu, ktorý je iba 3 mm je vhodná aj do priestorov, kde sa pohybujú malé deti, staršie osoby, alebo ľudia telesné postihnutie. Hlavnou výhodou plisovaných sietí je veľmi jednoduchá inštalácia a následná demontáž. Plisovaná sieť je určená predovšetkým pre montáž do ostenia výklenkov alebo priamo na rám okna. Plisovaná sieťovina čiernej alebo šedej farby zabezpečuje dostatočnú priepustnosť denného svetla a je vyrobená z PVC s UV stabilný povrchovou úpravou. Plisované siete proti hmyzu majú podstatný podiel na energetických úsporách a zvukovej izolácii. Sieťovina je napínaná kevlarovými povrázky, funguje aj ako účinný filter. Zachytáva prach a peľ z vonkajšieho prostredia čím chráni zdravie užívateľov. V zimných mesiacoch je možné jednoduchým spôsobom sieť demontovať a uskladniť. Plisovaná sieť proti hmyzu sa vyznačuje perfektným spracovaním a predovšetkým unikátnym mechanizmom, ktorý zabezpečuje pri dverách chod siete do strany, alebo pri oknách, v horizontálnej rovine. Všetky rámy sú vyrobené z extrudovaného hliníka. Okenné plisované siete majú užšie hliníkové vodiace profily ako dverné plisované siete. Jej hlavnou výhodou oproti rolovacím sieťam je presné polohovanie.

 

Systém ovládania okenných sietí

Ovládanie okenných sietí je takmer rovnaké ako ovládanie žalúzií a roliet. Sieť sa sťahuje buď mechanicky, kľučkou, popruhom či šnúrou, alebo elektrickým ovládaním, vypínačom, diaľkovým alebo centrálnym ovládaním.