Ako ušetriť, keď plyn aj elektrina zdražujú

,

Ceny energií stúpajú a stúpať aj naďalej budú. Veľkú časť nákladov na energie tvoria náklady na vykurovanie. Správne vykurovanie znižuje emisie CO2, ale tiež šetrí vašu peňaženku. Máme pre vás niekoľko tipov, ako správne kúriť a ušetriť nemalú čiastku z rozpočtu.

 

Zdroje vykurovania môžete kombinovať

Mnoho domácností kombinuje viac druhov palív na vykurovanie a ohrev vody. Reagujú tak na situáciu na palivovom trhu a vhodnou kombináciou palív šetria náklady.
Zariadenia na plyn a tekuté palivá sa kombinujú so spotrebičmi na tuhé palivá, spravidla na drevo a výrobky z neho. Krb, krbové kachle, peletové kachle vytvoria teplo pre časť domu a vytvoria neopakovanú atmosféru.

 

Peletové kotly, kachle a pelety

Peletové kachle alebo peletové kotly sú čím ďalej tým obľúbenejšie. Ich predaj sa zvýšil, predaj podporujú kotlíkové dotácie, alebo program Nová zelená úsporám. Kúrenie drevenými peletami patrí k ekonomických a ekologických zdrojov vykurovania.
Drevené pelety sa vyrábajú z odpadu pri drevovýrobe. Používajú sa čisté smrekové piliny, ktoré sa drvia a pomocou špeciálnych lisov sa stláčajú. Vzniknú tak rovnomerné valčeky, ktoré majú vysokú výhrevnosť, tá závisí na kvalite a vlhkosti. Priemerná výhrevnosť peliet je okolo 16,5 MJ/kg. Suché drevo z ihličnanov má výhrevnosť okolo 19 MJ/kg, z listnatých stromov 18 MJ/kg.

Radiátory a priamotopy

Radiátory

Pri výbere radiátora je potrebné venovať pozornosť typu prenosu tepla. Konvekčné vykurovanie je najčastejšie využívaným typom vykurovania. Tento typ vykurovania je postavený na cirkulácii vzduchu, vzniká ohrevom studeného vzduchu pri radiátore a vedie k zvýšenej cirkulácii vzduchu a prachu v miestnosti. Naopak sálavé teplo vzniká prenosom tepelnej energie do vykurovaného priestoru. Sálavé panely, sú hygienické a ľahko udržiavateľné, lúče v infračervenom pásme ohrievajú iba pevné predmety, steny a nábytok, teda nemiešajú vzduch v miestnosti. Doskové radiátory vyžarujú väčší podiel konvenčného tepla, podlahové alebo infračervené ohrievače vyžarujú viac sálavého tepla.

Priamotopy

Tieto zariadenia využívajú tepelné prúdenie. Spodkom nasávajú studený vzduch, ktorý je následne vykurovacím telesom ohrievaný a hornými prieduchmi vrátený späť do miestnosti. Väčšina modelov má ventilátor, ktorý napomáha k rýchlejšiemu vykúreniu priestoru. Zaujmú nízkou obstarávacou cenou, sú ľahké a skladné. Disponujú veľkým nábehom, ale dlhšiu dobu trvá, kým vykúri celú miestnosť.
Elektrické priamotopy nie sú vhodné pre alergikov, pretože prúdiaci vzduch rozvíruje prach a alergény a na vykurovacie teleso sa pripaľujú čiastočky prachu, čím dochádza k vysušovaniu vzduchu v miestnosti.

 

Olejové radiátory

Olejové radiátory majú rovnaký dizajn ako klasické radiátory ústredného kúrenia, len s tým rozdielom, že sú pojazdné a zapájajú sa do elektriny. Vnútri radiátora je olej, ktorý sa po zapojení do elektriny ohrieva vykurovacou špirálou. Horúci olej potom prúdi vnútrom prístroja a ohrieva vonkajší plášť aj okolitý vzduch a tým sa postupne ohreje aj vzduch v celej miestnosti, zostáva ešte dlho teplý aj po vypnutí. Čím viac rebier radiátor má tým vyšší je jeho výkon. Olejový radiátor sa hodí skôr na doplnkové kúrenie, nehodí sa na nepretržitú prevádzku, pretože má veľkú spotrebu elektrickej energie.

 

Sálavé panely

Sálavé panely fungujú na odlišnom princípe ako radiátory a priamotopy, využívajú na vykurovanie tzv. sálavého princípu. Sálavý princíp spočíva v tom, že prístroj prostredníctvom tepelného žiarenia zahrieva predmety v okolí. Tie do seba akumulujú teplo a od nich sa ohrieva vzduch. Sálavé panely sú vhodné pre dlhodobé vykurovanie, dokážu ušetriť nemalé náklady za energie, ich obstarávacia cena je však vyššia.
Panely z ocele či hliníka vyžarujú buď elektromagnetické alebo infračervené žiarenie. Prvý variant vyzerá ako klasický radiátor, druhý variant má tvar dosky, ktoré sa umiestňujú na steny či strop, nevíri prach a nevysúša vzduch, panely sú tak vhodné pre alergikov.

Správne nastavenie termostatu

Termostaty sú elektronické prístroje napojené na kotol či iný zdroj vykurovania, udržujú takú teplotu, ktorú na nich nastavíte. Vyššie nastavenie ohrieva teplotu v miestnosti rýchlejšie. Pokiaľ teplota v miestnosti klesne pod stanovenú teplotu, termostat zapne vykurovanie, pri prekročení tejto teploty, ho zase vypne.
Úrovne termostatu zodpovedajú zhruba nasledujúcim teplotám:
Úroveň 1 približne 12 °C
Úroveň 2 približne 16 °C
Úroveň 3 približne 20 °C
Úroveň 4 približne 24 °C
Úroveň 5 približne 28 °C

 

Optimálna izbová teplota

Tieto hodnoty sa výrazne líšia podľa jednotlivých miestností.

Obývacia izba 20 °C
Spálňa 16–18 °C
Detská izba 19 °C
Kuchyňa 18 °C
Kúpeľňa 23 °C
Pivnica 10–15 °C

Kúrenie úplne nevypínajte

Kúrenie by ste nemali úplne vypínať, pokiaľ nie ste doma alebo cez noc. Miestnosť sa ochladí ak opätovnému zahriatiu bude potrebné veľké množstvo energie. V chladných miestnostiach by sa mohla objaviť aj pleseň. V noci alebo pred odchodom do práce môžete kúrenie znížiť o 4-5 °C. Nezačínajte kúriť príliš skoro, kúriť začnite až keď vonkajšie teploty klesnú na 10-14 °C.

 

Skontrolujte kúrenie a odvzdušnite radiátory

Nezabudnite odvzdušniť radiátory. Zavzdušnené radiátory kúria veľmi málo alebo len v niektorej časti a vy prekúrite viac peňazí, než je potrebné. Zavzdušnené radiátory poznáte podľa toho, že vykurovacie telesá nie sú rovnomerne teplé a vydávajú špluchavé a praskavé zvuky. Po odvzdušnení skontrolujte, či je potrebné do vykurovacieho okruhu doplniť vodu. Svoj vykurovací systém si nechajte pravidelne servisovať odborníkom.

 

Znížte tepelné straty

Aby ste znížili tepelné straty, stenu za radiátorom izolujte reflexnou fóliou, z fólie sa odrazí do miestnosti až 90 % tepla. Skontrolujte tesnenie okien a dverí, pokiaľ dobre netesnia, uniká tadiaľ veľké množstvo tepla. Aby večer unikalo čo najmenej tepla, zaťahujte skôr žalúzie a závesy.

Pravidelne vetrajte

Aj v zime nezabúdajte pravidelne vetrať. Pokiaľ sušíte bielizeň v byte vetrajte dlhšie, zvýšená vlhkosť zvyšuje vznik plesní.

 

Inteligentné vykurovanie

So šikovným vykurovaním máte teplotu vždy pod kontrolou. Vďaka aplikácii v smartfóne môžete vnútornú teplotu regulovať jednoduchým stlačením tlačidla.

Prechod na inteligentný systém vykurovania

Vymeňte staré termostaty za tie inteligentné a pripojte sa prostredníctvom aplikácie. Ďalšie úrovne môžete dosiahnuť pridaním inteligentného izbového termostatu a okenného čidla. Môžete k tomu aj zahrnúť predpoveď počasia, preferované teploty alebo nechať stlmiť kúrenie, keď odchádzate z domu.

 

Výhody inteligentného vykurovania

Vďaka tejto technológii môžete každú miestnosť ovládať individuálne a energeticky úsporne.
Radiátorové termostaty vymeníte ľahko a rýchlo
Vďaka okennému kontaktu sa pri otvorení okien zníži teplota
Inteligentný systém vykurovania ponúka prístup prostredníctvom mobilného zariadenia.
Na ovládanie vykurovania Smart Home potrebujete bránu SMART HOME by hornbach a kompatibilné termostaty.

Znalosti

Publikované

1. novembra 2022