Ako vybrať osobnú váhu a ich test 2019

Chcete chudnúť, alebo si len udržiavať svoju ideálnu váhu? Strážiť si hmotnosť je dôležité, nielen kvôli psychickej pohode a radosti zo seba samého, ale predovšetkým kvôli zdraviu. Na slovenskom trhu nájdeme pomerne širokú ponuku osobných váh. Dnes už nie je problém zaobstarať si váhu, ktorá okrem obvyklého meranie hmotnosti dokáže určiť podiel tuku a vody v tele, index telesnej hmotnosti (BMI) alebo aj množstvo kalórií, ktoré by ste mali denne spotrebovať na udržanie či zníženie súčasnej telesnej hmotnosti. Ako vybrať takú, ktorá splní vaše očakávania?

 

Ako vybrať osobnú váhu?

Osobné váhy sa vizuálne veľmi nelíši. Vizuálnymi rozdiely môžu byť farba, veľkosť a dizajn. Základný rozdiel medzi jednotlivými osobnými váhami sa skrýva v množstve funkcií, ktorými disponujú. Než si pôjdete kúpiť novú osobnú váhu, zamyslite sa nad tým, čo je vaše priorita, aké úkony a akú presnosť od nej očakávate.

Pokiaľ si na váhu postavíte len pred letnú dovolenku a po Vianociach postačí vám obyčajná mechanická osobná váha, ktorú kúpite za pár sto korún.

Pri kúpe sa zamerajte na rozmer váhy. Rozmer osobné váhy by mal byť dostatočný. Niektoré pekné dizajnové kúsky môžu byť príliš malé. Môže dôjsť k situácii, že sa vám na daný model pohodlne nezmestia obe nohy a samotnej váženia je potom skreslené a nepresné. Dôležitá je tiež nosnosť. Existujú osobné váhy do 150 kg, osobné váhy do 200 kg a dokonca aj osobné váhy do 250 kg.

Najdôležitejším kritériom pri výbere osobné váhy je spôsob používania. S osobnou váhou by sa malo dobre manipulovať. Múdra osobné váha by mala byť schopná si zapamätať až dvanásť užívateľov. Informácie by sa mali zobrazovať na prehľadnom LCD displeji, tlačidlá ktorými sa ovládajú funkcia by mala byť zrozumiteľná a popísaná väčšími písmenami.

 

Materiál

Na trhu existujú váhy rozmanitého prevedení z rôznych materiálov, najčastejšie je sklo a plast, štýlový je kov. Najčastejšie sa vyrábajú z tenkého tvrdeného skla, ktoré je veľmi odolné a často pôsobí tak elegantne, že váha sa môže stať ozdobou interiéru. Vyberajte váhu podľa osobného vkusu alebo interiéru, do ktorého ju chcete umiestniť.

 

Druhy osobných váh

Klasické mechanické váhy – patrí medzi najlacnejšie osobné váhy a váži iba iba orientačne a to v rozmedzí +/- 3 kg.

Digitálne mechanické váhy – tieto váhy majú veľmi atraktívny dizajn, avšak spôsob váženia je mechanický a preto opäť váži orientačne ako váhy klasické mechanické s toleranciou +/- 3 kg.

Digitálne štvorbodové váhy – tento druh osobné váhy je ten najpresnejšiu a navyše disponuje veľmi atraktívnym dizajnom.

Digitálne jednobodové váhy – tieto osobné váhy je veľmi presné a zvyčajne ponúka vyššiu nosnosť.

Digitálny multifunkčný váhy – môžu zmerať aj obsah tuku, vody a svalov v tele. Niektoré multifunkčné osobná váha komunikujú cez wifi, iné majú iba bluetooth.

 

Funkcia

Viacúčelové digitálne váhy toho vie naozaj veľa. Okrem základnej telesnej hmotnosti s nimi totiž môžete merať aj veľa ďalších vecí. Vážení u týchto váh je veľmi presné a rýchle. Niektoré váhy dokonca spočítajú podiel kostnej a svalovej hmoty aj výpočet BMI. Ale pozor, použitie multifunkčných váh je neprípustné pre osoby s kardiostimulátorom, ktorý by mohol byť vďaka elektrickému impulzu poškodený.

Svalová hmota – Súčasťou multifunkčných osobných váh je počítač. Za pomoci minimálne dvoch elektród je do tela vedený veľmi slabý elektrický prúd o rôznych frekvenciách. Na ich základe sa sleduje, aký odpor mu tkanivo pri prechode kladie. Na základe zadaných informácií, výšky, pohlavia, veku a aktuálne nameranej hmotnosti, je počítač schopný vypočítať podiel svalovej hmoty.

Množstvo vody v tele – rovnakým spôsobom ako pri svalovej hmoty osobné váha dokáže vypočítať aj množstvo vody v tele.

Viscerálny tuk – viscerálny tuk je biela tukové tkanivo, ktorá obklopuje telesné orgány. Ten sa zvyčajne ukladá v brušnej dutine a obaľuje vnútorné orgány. Je nebezpečný z pohľadu cukrovky, alebo aterosklerózy. Ako rizikový signál sa všeobecne berie, ak je obvod pása väčší ako 90 cm u žien a 100 cm u mužov.

Hmotnosť kostí – analýza zobrazujúci celkovú hmotnosť kostí v tele.

Fyzická kondícia – dobre známa metrika BMI (Body Mass Index), ktorá sa spočíta ako váha človeka v kg deleno výška v m na druhú – pomer medzi vašou svalovou hmotou a telesným tukom. Príklad: Ak meriate 180 cm a vážite 80 kg, tak je vaša BMI 80 / 1,8 * 1,8 = 24,7. BMI čiže index telesnej hmotnosti je skratka, ktorá vám prezradí, či trpíte nadváhou, podváhou alebo či je vaša hmotnosť ideálne.

 

Odporúčané hodnoty BMI

BMI Kategória

menej ako 16,5 ťažká podváha

16,5 – 18,5 podváha

18,5 – 25 ideálna váha

25 – 30 nadváha

30 – 35 obezita prvého stupňa

35 – 40 obezita druhého stupňa

viac ako 40 obezita tretieho stupňa

 

Bazálna metabolická spotřeba – niektoré typy váh dokážu spočítať BMR, bazálny metabolizmus, čo je vo svojej podstate údaj o minimálnom množstvo kalórií, ktoré je nevyhnutné na udržanie základných životných funkcií -srdeční činnosť, dýchanie.

Vyskúšajte si niektorý z orientačných vzorčekov. K najznámejším patrí tento:

Ženy 655,0955 + (9,5634 × váha v kg) + (1,8496 × výška v cm) – (4,6756 × vek v rokoch)

Muži 66,473 + (13,7516 × váha v kg) + (5,0033 × výška v cm) – (6,755 × vek v rokoch)

AMR aktívny metabolický výdaj – je súčet BMR a počtu kalórií, ktoré potrebujete k základnému pohybu a aktivite. Čím ste aktívnejší, tým je hodnota AMR vyššia.

Metabolický vek – zlá strava a nadváha skracujú život. Metabolický vek vám ukáže, na koľko rokov sa vaše telo cíti. Metabolický vek je výsledkom porovnania vášho bazálneho metabolizmu s priemernou metabolickou rýchlosťou ľudí rovnakého veku.

 

Ako sa správne vážiť

Možno si poviete, že váženie nie je žiadna veda. Len sa postavíte na váhu a za pár sekúnd viete, na čom ste. Tak jednoduché to ale zase nie je, aj váženie má svoje pravidlá. Najlepšie urobíte, keď sa budete vážiť ráno bez oblečenia a po návšteve toalety zakaždým v cca rovnakom čase. Odolajte pokušeniu vážiť sa každý deň, alebo niekoľkokrát za deň. Váha prirodzene v priebehu dňa kolíše podľa toho, čo a v akom množstve zjeme a vypijeme. U žien môže s váhou zahýbať aj menštruačný cyklus. Kvôli zadržiavanie vody môžete mať razom až o 3 kg navyše. Aby ste sa vyvarovali zbytočného stresu, vážte sa 1x týždenne alebo ešte lepšie 1x za 14 dní. Pre čo najpresnejšie výsledky majte váhu na rovnom a pevnom povrchu.

 

Víťaz testu osobných váh

Omron BF508 – okrem váhy vie strážiť aj množstvo telesného tuku, množstvo viscerálneho tuku v tele alebo BMI (Body Mass Index). Tukomer s lekárskou váhou OMRON BF508 je určený pre kontrolu hmotnosti osôb do 150 kg. Tukomer je schopný pomocou bio-impedančné metódy vyhodnotiť množstvo telesného tuku v%, viscerálneho tuku a BMI. Veľmi presné 8 senzorové merania pomocou rúk a nôh prebieha v celom tele. Prístroj disponuje grafickou interpretáciou nameraných hodnôt a veľkým a čitateľným LCD displejom.

VIAC INFORMACIÍ

 

Beurer BF 700 – osobná váha • maximálne zaťaženie 180 kg • presnosť 100 g • diagnostické funkcie – meria hmotnosť, tuk, svalovinu, vodu, kosti, spotrebu kalorii (AMR / BMR), počíta BMI • elektródy z leštenej ušľachtilej ocele • čitateľný displej • veľké číslice u hmotnosti (23 mm) • 5 úrovní aktivity • 8 užívateľských pamätí • napájanie pomocou batérií AAA (súčasťou balenia) • odosielanie dát do mobilnej aplikácie cez Bluetooth

VIAC INFORMACIÍ

 

iHealth CORE HS6 – tento osobný telesný analyzátor meria nielen hmotnosť a percento telesného tuku, ale po pripojení do domácej WiFi siete behom pár sekúnd spočíta v spolupráci s aplikáciou iHealth MyVitals ďalšie významné telesné charakteristiky ako index BMI, podiel svalovej a kostnej hmoty, beztučnou hmotu, objem vody v tele a pomer vnútorného orgánového tuku, a to s presnosťou porovnateľnú s mnohonásobne drahšími prístrojmi. Okrem toho meria aj teplotu a vlhkosť okolitého prostredia. Všetkých 9 meraných telesných charakteristík možno ale predovšetkým monitorovať dlhodobo a sledovať v prehľadných grafoch a tabuľkách, a to až pre 10 rôznych užívateľov, ktoré CORE rozpoznáva automaticky. A aby toho nebolo málo, prídavkom vám podľa nameraných výsledkov aplikácie odporučí aj denný príjem kalórií podľa toho, aké ciele si nastavíte, napr. Ak si chcete hmotnosť udržať, alebo napríklad znižovať.

VIAC INFORMACIÍ

 

Omron BF511 – lekárska váha OMRON BF511 vďaka 8 senzorovému meranie prináša maximálnu presnosť a spoľahlivosť nameraných hodnôt (meranie pomocou rúk a nôh prebieha v celom tele). Váha pomocou bio-impedančné metódy dokáže merať množstvo telesného tuku (v%), množstvo viscerálneho tuku, množstvo kostrovej svaloviny, dokáže vypočítať hodnotu kľudového metabolizmu aj BMI. Prístroj disponuje grafickou interpretáciou nameraných hodnôt a veľkým, čitateľným LCD displejom. Je vhodný pre dospelých aj deti od 6 rokov a dokáže zvážiť osoby až do hmotnosti 150 kg.

VIAC INFORMACIÍ

 

Tanita BC-545N – profesionálna digitálna váha Tanita BC-545N vám ponúka špičkové možnosti váženia a analýzy tela, vrátane možnosti analyzovať päť častí tela separátne – obe paže, obe nohy a trup. Dokáže merať príjem kalórií, metabolický vek, hodnoty viscerálneho tuku či váhu kostí a ďalšie hodnoty. Váha sa vyznačuje perfektným a funkčným dizajnom, kde môžete odňať displej z váhy a po uchopení obidvoch madiel do dlaní váha začne analyzovať rôzne časti tela separátne. Okrem vysokej funkčnosti táto váha upúta tiež dizajnom, ktorý možno označiť za čistý a veľmi moderný. K tomu prispieva jednak kombinácia tmavej farby a strieborných doplnkov, ale aj jej tvary, ktoré elegantne doplní každý moderný interiér.

VIAC INFORMACIÍ

Znalosti

Publikované

16. novembra 2019