Ako vybrať vhodnú digestor do kuchyne

Pokukujete po digestore do vášho domu či bytu a neviete, ako ju vybrať? V tom prípade vám príde vhod niekoľko odsekov venovanej voľbe najvhodnejších parametrov spotrebiče pre vašu domácnosť.

 

1) Typ digestorom

Umiestnenie digestora je spojené s varnou doskou a vychádza teda z rozvrhnutie vašej kuchyne. Mala by každopádne byť umiestnená 80 – 100 cm nad plochou na varenie a mala by minimálne pokrývať, lepšie však presahovať, šírku varnej dosky. Rozlišujú sa 4 typy digestorom podľa umiestnenia a tvaru.

 

Vstavané a podvesné digestora

Tieto modely sú najmenej náročné na priestor. Sú buď zavesené hneď pod kuchynskými skrinkami, alebo sú zabudované priamo v nich. Vedľajším typom sú aj digestory teleskopické – u tých možno vysunúť ďalší panel a zväčšiť tým plochu odsávanie.

 

Komínové digestory

Tento druh nie je zasadený do skrinky. Časť pre odvod pár je umiestnená v nerezovom komína, ktorý býva umiestnený samostatne na stene alebo medzi dvoma skrinkami. Model je náročnejšie na priestor, ale výsledný dojem, pri vhodnej kombinácii s ostatnými spotrebičmi, môže byť veľmi dobrý.

 

Rohové digestora

Ide o normálny komínovú digestor, len s tým rozdielom, že je umiestnená v rohu. Najviac sa uplatňuje v kuchyniach v tvare „L“.

 

Ostrovkové digestory

Táto digestor je náročná na priestor a je tiež kladený dôraz na oveľa väčší výkon. Tento typ sa uchytená k stropu a pôsobí veľmi robustným a dominantným dojmom. Je tu tiež mnoho variácií, čo sa týka výrobného materiálu – nemusíte sa obmedzovať len na oceľ, ale možno ju skombinovať s hliníkom alebo sklom.

 

2) Odťah alebo recirkulácia

Ďalším bodom pri výbere, ktorý musíte rozhodnúť je, ako chcete, aby páry odchádzali z miestnosti. Existujú dve možnosti: odťahová digestor a recirkulačné digestor.

 

Odťahové digestora sa hodí tam, kde je možné pary nasať do potrubia a vyviesť ich z domu. Najlepšie je priame odťahové potrubie bez pridaných prvkov.

 

Recirkulačný digestor sa hodí tam, kde nie je možné vybudovať rúru pre odťah par. Aby sa predišlo nutnosti odvádzať vzduch von, funguje tento typ na princípe recirkulácie – nasaje vzduch z miestnosti, vyčistí ho a pošle späť von.

 

3) Hlučnosť

Dôležité je si postrážiť pri nákupe digestora aj jej hlučnosť. Tento aspekt môže veľmi znepríjemniť varenia. Recirkulačné digestory sú všeobecne hlučnejšie, ale nepríjemné zvuky môže zhoršiť aj nevhodná montáž, tvar rúry pre vedenie pary atď. Pri plnom výkone by nemala hlasitosť presiahnuť 58 dB.

 

Poslednou kategóriou výberu je samozrejme cena. Do 5 000 pohodlne zoženiete kvalitné vstavané digestora. Tento typ pohodlne pokryje potreby ľudí žijúcich v panelových alebo bytových domoch. Za 10 000 zoženiete aj digestora ostrůvkového typu, prípadne tie s komínovým odsávačom pár. Ak sa chystáte investovať nad 40 000 môžete si vyhrať sa vzhľadom i parametrami. V tejto cenovej triede platíte predovšetkým za originalitu.

Znalosti

Publikované

31. októbra 2019