Chyby, Ktorý skracuje životnosť vašej práčky.

Aby vám práčka dlho vydržala, je potrebné jej venovať dostatočnú a patričnú starostlivosť. Práčka potrebuje pravidelnú kontrolu a údržbu. Vhodným zaobchádzaním a správnu údržbou predĺžite jej životnosť. Práčka ako každý iný spotrebič potrebuje starostlivosť. Nikto nestojí o to, aby sa mu vnútri práčky hromadila nežiaduce pleseň a špina. Odnesie to nielen bielizeň, ale aj vaše zdravie.

Poradíme Vám, čoho sa vyvarovať.

Pravidelne pred praním bielizne kontrolujte vrecká. Nežiaduce predmety môžu vaši práčku poškodiť.

Vnútro práčky sa najčastejšie poškodí kvôli kovovým predmetom, ktoré zostali vo vreckách oblečenia. Počas prania vypadnú do bubna a povrch podr. Menšie predmety, ako napríklad mince, sa môžu dostať aj do útrob mechanizmu a spôsobí podření plastové nádrže. Papierový vreckovku, ktorý vo vrecku prehliadnete, dokáže narobiť tiež peknú paseku. Nielen že zanechá žmolky na bielizni, ale súčasne zanáša samotný spotrebič.

 

Nepreťažujte práčku

Každá práčka má svoju kapacitu. Bielizeň musí mať správnu nosnosť aj miesto v bubne. Tendencia sú skôr také, že bielizeň prihadzujete, aby ste naraz vyprali čo najviac bielizne. Nielen že sa bielizeň dostatočne nevyperie, nadbytok bielizne pri odstreďovaní neskutočne zaťažuje celý mechanizmus práčky.

 

Pranie textilných topánok

Topánky zbytočne namáhajú záves bubna. Textilné topánky s lepenými podrážkami sa po častom praní môžu rozpadnúť. Na vine je lepidlo, ktoré neznesie vysokú teplotu a spoja uvoľní. Väčšinou ani výrobcovia obuvi prania neodporúčajú. Ak sa napriek tomu pre pranie topánok rozhodnete, vložte každú topánku do textilného vrecka. Perte na najnižšiu teplotu a nízke otáčky. Do bubna pridajte dva uteráky, ktoré dopady pri praní zmierni.

 

Práčku pravidelne vetrajte

Po každom praní potrebuje práčka poriadne vyschnúť. Nechávajte po vypraní otvorené dvierka a zásobník na prášok a aviváž. V zásobníku zostáva sliz, ktorý je potrebné pravidelne vymývať. Akonáhle uvidíte na zásobníkoch nečistotu, vytiahnite je, umyte ich pod teplou tečúcou vodou so saponátom a osušte ich. Pravidelne kontrolujte gumové tesnenie, v záhyboch môžu zostať drobné predmety, chuchvalce vlasov alebo špina. Raz za čas vyperte naprázdno na najvyššom stupni s prostriedkom na čistenie práčok, poslúži aj pol litra octu, ktorý vlejete priamo dovnútra alebo do zásobníka.

 

Zanesený filter

Myslite na čistenie filtrov, ktoré bránia prieniku nečistôt a cudzieho materiálu do vody v práčke alebo do vypúšťacieho čerpadla. Ak je filter zanesený, čerpadlo má problém nasať vodu a vnútri práčky vznikajú plesne. Filter je nutné pravidelne čistiť, odporúča sa raz mesačne. Pred vybratím filtra umiestnite pod práčku misku alebo handru, na zachytenie vody až bude z práčky vytekať. Filter po vybratí zbavte nečistôt a prepláchnite pod teplou vodou.

Znalosti

Publikované

15. júla 2019