Na čo si dať pozor na Facebooku

,

Človek, ktorý nemá svoj účet na Facebooku, ako by neexistoval. V dnešnej dobe moderných technológií, zavedenie internetu do práce a do domácností prináša ľuďom veľa možností. Máme možnosť sa spojiť s blízkymi, ktorí sa zdržiavajú na druhej strane zemegule, dostupné sú pre nás rôzne druhy informácií. S tým súvisí aj obľúbenosť sociálnych sietí. V Českej republike je z najviac využívaných sietí Facebook, vďaka nemu môžete vedieť, čo robia vaši priatelia. Ale aj sociálne siete majú svoje riziká, ktoré ju sprevádzajú.

 

Na čo si teda dať pri používaní Facebooku pozor?

Už ste sa určite stretli na Facebooku s dojemným príbehom a žiadosťou o pomoc. Najčastejšie sa jedná o smutné príbehy a fotografie vyhladovaných detí, alebo príbehy týraných zvierat. U príbehu je zverejnená výzva so žiadosťou o pomoc, keď autor príspevku sľubuje, že za každý like alebo zdieľanie bude pripísaná koruna na daný účet. Koho by to nechalo chladným? Pohľad na vyhladované dieťa, alebo týrané zviera je hrozný a tak s dobrým úmyslom príspevky zdieľame a vyzývame k tomu aj svojich priateľov. Na tom by nebolo nič zlé, ak by nešlo o podvod. Facebook neumožňuje posielanie peňazí na základe lajkovanie a zdieľanie. Väčšinou sa jedná o komerčné účely, kedy majitelia stránky sa snažia nalákať na svoj profil čo najviac užívateľov.

 

Podvodné reklamy

Väčšinou sa jedná o klamné reklamy privyrobiť, alebo zázračného preparátu na chudnutie, či zázračného lieku, ktorý dokázal vyliečiť aj nemožné. Reklamy lákajú k riskantným obchodom a sú navyše často prepojené falošnými správami. Po kliknutí na takúto reklamu sa väčšinou objavia úplne inej stránky ako napríklad stránky s online ruletou, stávkovaním alebo obchodovaním na burze.

 

Toto musíte vidieť!

Na profile sa objavujú fotografie alebo video s nadpisom, ktorý vyvolá pocit zvedavosti. Ide väčšinou o porno, úmrtí známe osobnosti, alebo ako krokodíl zaútočil na človeka a podobne. Po kliknutí sa stane, že príspevok budete nevedomky zdieľať na svojej stene, eventuálne sa k tomu stanete fanúšikom nejaké podvodné stránky, a v tom najhoršom prípade si infikuje počítač či telefón vírusom. Okrem nápadne neštandardného popisku môžete podobné podvody identifikovať aj podľa toho, že táto „videa“ sľubujú polonahé ženy alebo šokujúce zábery.

 

Pomoc blízkemu

Podvodníci sa dokážu nabúrať do facebookového profilu a jeho mene potom rozosielať ľuďom, ktoré má v priateľoch správy. Tým potom prichádzajú rôzne správy, v nihž je „vy“ žiadate o peniaze. Vopred si telefonicky overte, či váš priateľ o pomoc naozaj žiada. Opatrnosti nie je nikdy dosť.

 

Súťaže o výhry

Jeden z najstarších podvodov na Facebooku sú rôzne jednoduché súťaže o neuveriteľné výhry. Podvodníci sa často schovávajú za logo seriózne firmy. Je to jednoduché – olajkujte príspevok, zdieľajte ho na svoje múru a do komentára napíšte farbu. V horšom prípade potom ešte pozvite svojich priateľov, aby sa stali fanúšikmi stránky, alebo označíte ďalšie známe v komentároch. Samozrejme nič nevyhráte. Jediný, kto niečo získa, je správca podvodné stránky, ktorého obsah lajkujete a zdieľate. V mnohých krajinách sú spoločnosti ochotné zaplatiť za facebookovú stránku s desiatkami tisíc fanúšikov a aktívnymi užívateľmi celkom slušné peniaze. Takúto stránku si potom rovno kúpi a zmení podľa svojich potrieb alebo ju využijú na šírenie vlastného obsahu, produktov a služieb. Alebo vás rovno presmerujú na podvodnú webovú stránku. Než takýto príspevok nazdieľate alebo pod ním označíte priateľov, pozrite sa, aká stránka tento obsah zdieľa. Overte si, či súťaž zverejnila firma aj na svojom oficiálnom webe, prípadne v kamenných predajniach.

 

Rôzne funkcie

Podvodníci často ponúkajú rôzne funkcie, ktoré nie sú na Facebooku bežné, aby sa dostali k vašim údajom. Môže sa jednať o zmenu farby stránky, alebo funkciu, kto si najčastejšie prezerá váš profil. Možností je veľa. Po kliknutí na odkaz vás vyzvú na nejaké inštaláciu, ktorú si potom môžete zavirovat počítač.

 

Zmena hesla

Ak vám vybehne po prihlásení upozornenie, že si máte zmeniť heslo buďte na pozore. Ide o podvod. Facebook takéto výzvy nezasiela. Jedná sa o niekoho, kto sa za Facebook iba vydáva a chce získať vaše osobné údaje.

 

Sociálne siete sú tak v dnešnom svete skvelým pomocníkom v komunikácii, ale aj jednoduchým prostriedkom, ako uškodiť jednotlivcom alebo celej spoločnosti. Než na niečo kliknete alebo nazdieľate príspevok, poriadne si to premyslite.

Znalosti

Publikované

1. októbra 2019