Na čo si dať pozor pri výbere rýchlovarnej kanvice

, ,

Rýchlovarná kanvica je nevyhnutnou súčasťou každej domácnosti. V dnešnej dobe rýchlovarné kanvice lepšie vyhovujú potrebám užívateľov – vedia oveľa viac než len variť vodu. Môžeme si vybrať funkciu udržovania tepla alebo reguláciu teploty. Zmenil sa aj ich dizajn – okrem plastových kanvíc máme na výber aj kanvice z kovu, keramiky a sklenených prvkov, napríklad obľúbená priehľadná kanvica a dokonca kanvica s podsvietením. Ktorá rýchlovarná kanvica je najlepšia? Ako vybrať energeticky úspornú rýchlovarnú kanvicu? Poradíme, na čo si dať pri nákupe pozor.

 

Ako vybrať varnú kanvicu

Pri rozhodovaní, akú rýchlovarnú kanvicu si vybrať, stojí za to analyzovať najdôležitejšie parametre týchto zariadení, aby model zodpovedal vašim potrebám. Tie najdôležitejšie opisujeme v tejto príručke.

 

Aký objem kanvice vybrať?

Pred nákupom si položte zásadnú otázku, ako často budete varnú kanvicu používať a pre koľko ľudí budete variť čaj či kávu.

Rýchlovarná kanvica pre dve a viac osôb

Pre dve a viac osôb sa oplatí zaobstarať rýchlovarnú kanvicu s objemom 1,5 l. Niekedy môže byť dobrý aj nákup čo najväčšej kanvice. Veľa záleží na tom, či ho použijeme iba na okamžité zaliatie vriacou vodou čaju či kávy, alebo chceme mať prevarenú vodu k dispozícii celý deň.

Rýchlovarná kanvica do kancelárie

Ktorá rýchlovarná kanvica do kancelárie je najlepšia? Pri použití kanvice vo firemnej kuchyni príde vhod rýchlovarná kanvica s objemom väčším ako 2 litre.

Malá kanvica pre jednu osobu

Akú rýchlovarnú kanvicu vybrať pre jednu osobu? Najčastejšie stačí malá rýchlovarná kanvica – s objemom okolo pol litra. Pokiaľ však predpokladáte časté návštevy hostí, zvážte rýchlovarnú kanvicu s objemom 1 liter.

Príkon rýchlovarnej kanvice – oplatí sa zaobstarať si energeticky úspornú kanvicu?

Nevýhodou rýchlovarných kanvíc je, že spotrebujú veľa energie. V prípade týchto prístrojov je princíp jednoduchý – čím vyšší príkon, tým rýchlejšie sa voda ohreje. Taký komfort má samozrejme aj cenu v podobe celkom vysokej spotreby elektrickej energie. Za úvahu však stojí energeticky úsporná rýchlovarná kanvica, ktorá zníži spotrebu energie a umožní nám ušetriť. Pri výbere takého modelu musíme dbať na dobu potrebnú na prevarenie vody. Tu je dôležitý príkon a kvalita ohrievača (pokiaľ je na ňom vodný kameň, bude doba varu dlhšia).
Príkon kanvíc dostupných na trhu začína od 700W a končí dokonca pri 3000W. V prípade druhého menovaného sa oplatí mať doma kvalitnú elektroinštaláciu.
Najlacnejšie sú varné kanvice v rozmedzí od 700W do 2000W. V ich prípade je doba varenia jedného litra vody pomerne dlhá. Väčšina modelov je k dispozícii v rozsahu od 2000W do 2400W. Tu bude doba varenia litra vody asi 2,5 minúty. Kanvica s výkonom cez 2400W uvarí liter vody rýchlejšie, než si stihnete pripraviť príslušenstvo na prípravu čaju.

Typy ohrievačov v kanviciach

Rýchlovarné kanvice so špirálovým ohrievačom – donedávna tvorili ponuku kanvice so špirálovým ohrievačom. Ich nevýhodou je možnosť pripálenia kanvice, keď voda nepokryje celý povrch ohrievača. Kanvicu so špirálovým vykurovacím telesom je možné navyše umiestniť iba do jednej polohy na základňu – nemajú otočnú základňu. Výhodou týchto kanvíc je zase nízka cena a nízka hlučnosť pri ohreve vody. Pre mnoho ľudí je tichá rýchlovarná kanvica dôležitým argumentom.
Rýchlovarné kanvice s platničkovým ohrievačom – po chvíľke hľadania si uvedomíme, že na pultoch obchodov už nájdeme takmer výhradne rýchlovarné kanvice s platničkovým ohrievačom. Ide o bežné názvoslovie, pretože ohrievač je v skutočnosti ukrytý pod dnom kanvice. Rýchlovarné kanvice s platničkovým ohrievačom sa ľahšie čistia, na skrytej špirále sa neusadzuje vodný kameň a majú všeobecne vyšší výkon. Sú tiež elegantnejšie. Ich výhodou je aj otočná základňa.

 

Kryt rýchlovarnej kanvice, teda aký materiál?

Príkon a funkcie kanvice sú dôležitými faktormi pri rozhodovaní, akú rýchlovarnú kanvicu zvoliť. Dôležitý je ale aj materiál, z ktorého je puzdro vyrobené.
Plastové kanvice – najobľúbenejší typ, ich výhodou je predovšetkým cena. Sú tiež ľahké, čo je celkom dôležitý argument, ak vezmeme do úvahy, že kanvica sa dvíha jednou rukou.
Nerezová kanvica – nerezové kanvice by mali mať dostatočne kvalitnú tepelnú izoláciu, aby voda v nich zostala dlhšie teplá. Pokiaľ si chcete vybrať zariadenie odolné proti korózii, oplatí sa zvoliť kanvica vyrobená z nerezovej ocele.
Sklenená rýchlovarná kanvica – sklenené verzie rýchlovarných kanvíc nájdete v podobe kanvíc z tvrdeného skla alebo kanvíc kombinujúcich sklo a nerez.

Keramické kanvice – pri keramických kanviciach je dizajn často v retro štýle, čo im dodáva veľmi elegantný vzhľad. Nevýhodou takých kanvíc je ich malá odolnosť proti poškodeniu. Za pozornosť stoja aj rýchlovarné kanvice s podsvietením. Vyzerajú veľmi efektne, obzvlášť v priehľadnej verzii.

Ukazovateľ hladiny vody – na čo si dať pozor?

Ukazovateľ hladiny vody sa môže zdať ako dobrý detail, ktorý veľmi uľahčuje používanie kanvice. Indikátor je často jednostranný. Má podobu okna v puzdre s nakreslenou stupnicou. V mnohých prípadoch budeme musieť kanvicu otočiť, aby sme videli, koľko je v nej vody. Pohodlnejším riešením je veľký obojstranný ukazovateľ. Veľmi pohodlné je podsvietenie ukazovateľa hladiny vody. Často je ukazovateľ hladiny vody umiestnený v rukoväti kanvice.

Rýchlovarná kanvica – s akým káblom?

Dlhší kábel znamená väčšie pohodlie pri používaní. Dĺžka väčšia ako jeden meter bude dostačujúca. Prevažná väčšina kanvíc s otočnou základňou má v tejto základni špeciálne miesto, kam môžeme navinúť prebytočný kábel. Najpohodlnejším riešením, vďaka ktorému je kanvica mobilnejšia, je možnosť uloženia kábla.

Rýchlovarná kanvica s filtrom – aký typ filtra zvoliť?

Každý chce, aby voda, ktorú pijeme, bola čo najčistejšia. Preto sa oplatí venovať pozornosť tomu, aké filtre kanvica má.

 

Typy filtrov

Nylonový sieťový filter – najlacnejšie a najobľúbenejšie riešenie. Zachytí väčšie nečistoty, ako sú aj častice vodného kameňa.
Oceľový sieťový filter – účinnejší ako nylonová sieťka. Zachytia aj drobné nečistoty.
Uhlíkový filter – kanvica s uhlíkovým filtrom odstráni drobné nečistoty a nepríjemné pachy.
Filtračná kanvica integrovaná s kanvicou – v tomto prípade voda naliata do zariadenia najprv presakuje cez filter filtračnej kanvice a až potom ide do kanvice. Toto riešenie je jedno z najúčinnejších.

 

Aké bezpečnostné prvky sú dôležité?

Oplatí sa zaujímať o bezpečnostné prvky, ktorými môže byť kanvica vybavená. Pamätajte, že sa jedná o vysoko výkonné zariadenia, ktoré obsahujú vriacu vodu.
Najčastejšou ochranou je vypnutie po prevarení vody. Má ich prakticky každá kanvica dostupná na trhu. Ďalším dôležitým bezpečnostným prvkom je automatické vypnutie pri sňatí zo základne. Kanvica by mala mať aj tepelnú poistku. Prepája ohrievač a spínač kanvice a zabraňuje varu vody, keď ju opakovane ohrievame v krátkom čase. Skontrolujte tiež, či je veko zaistené proti náhodnému otvoreniu, napríklad pri prevrátení kanvice.

 

Rýchlovarná kanvica s funkciou udržiavania teploty

Udržiavanie tepla je veľmi praktická funkcia. Vďaka tejto funkcii kanvica neustále udržuje nami udávanú teplotu. Môže to byť vriaca voda alebo nižšia teplota. Kanvice vybavené funkciou udržovania tepla majú špeciálny programátor, na ktorom si nastavíme, akú teplotu vody má kanvica neustále udržovať. Je to teplota v rozmedzí od 40 ºC do 100 ºC.

Rýchlovarná kanvica s reguláciou teploty
Drahšie varianty umožňujú ohriať vodu iba na určitú teplotu – bez privedenia do varu. Rýchlovarná kanvica s reguláciou teploty je perfektná na prípravu konkrétnych druhov čajov. Napríklad pri teplote 60ºC je možné zelený čaj už uvariť. Biely čaj varíme pri teplote 75ºC. Čaj Oolong budeme variť pri 90 ºC. Rýchlovarnú kanvicu s reguláciou teploty môžeme použiť aj vtedy, keď chceme vodu iba trochu ohriať.
Najobyčajnejšie rýchlovarné kanvice s malým obsahom a jednoduchým dizajnom zoženiete na trhu za zhruba 300 Sk. Ak však chcete kanvicu, ktorá má rozšírené funkcie v podobe regulácie teploty vody, potom si priplatíte. Za tokový model kanvice dáte aj 5000 Sk.

Najobľúbenejšia rýchlovarná kanvica

Eta 8598 Ela – manual

Concept RK4090 – manual

Electrolux EEWA 7700 – manual

 

Znalosti

Publikované

19. marca 2022