Návod na domáce prášok do umývačky

Návod na domáce prášok do umývačky

Umývačky riadu sú v dnešnej dobe bežnou súčasťou kuchýň. Tablety stojí nemalé peniaze a navyše obsahujú škodlivé látky pre životné prostredie. Ak chcete ušetriť a ešte poslúžiť prírode skúste si doma vyrobiť umývací ekologický prášok. Nebudete potrebovať odstraňovač vodného kameňa ani zmäkčovač vody.

Čo budete k výrobe potrebovať

50g kyseliny citrónovej
50g soli do umývačky
100g jedlej sódy
100g práškovej sódy na pranie

Jedlá sóda má veľmi dobré čistiace účinky, odstraňuje usadeniny a pripáleniny, rozpúšťa mastnotu, neutralizuje pachy a zároveň čistí aj umývačku a je zdravotne nezávadná.

Druhou zložkou umývacieho prášku je prášková sóda na pranie – uhličitan sodný, rozpúšťa tuky, odstraňuje škvrny a pachy, dezinfikuje a zmäkčuje vodu.

Kyselina citrónová – má dezinfekčné a antibakteriálne vlastnosti, odstráni hrdzu a odolnú špinu. Zároveň odstraňuje vodný kameň a tým čistí umývačku.

Regenarační soľ do umývačky – odstraňuje vodný kameň a usadeniny, zároveň odstraňuje mastnotu a nečistoty, riad dodáva lesk a čistí umývačku.

postup výroby

Všetky uvedené suroviny zmiešajte a uchovávajte na suchom mieste v uzavretej pohári.

použitie prípravku

Do zásobníka na prášok či tablety dajte 1-2 lyžičky domáceho prášku, pridajte 1-2 kvapky jari a klasicky umývačku zapnite.

Čím nahradiť leštidlo?

Leštidlo možno nahradiť roztokom kyseliny citrónovej, stačí pridať na 500 ml vody 50g kyseliny citrónovej, alebo môžete použiť ocot. Ocot možno použiť aj ako čistič umývačky. Ocot nalejte do nádržky na leštidlo a do spodnej časti umývačky potom zapnite program na vysokú teplotu.