Návod na výrobu domáceho mydlá

Návod na výrobu domáceho mydlá

Výroba domáceho mydla nie je zase až tak zložitá, ako sa na prvý pohľad zdá. Podľa vašej fantázie si možno vyrobiť mydlo, ktoré bude pekné na pohľad, voňavé, príjemné pre pokožku a nebude obsahovať žiadnu chémiu. Môžete použiť zaujímavú kombináciu olejov, byliniek, kvetov a potravín. Mydlovú hmotu možno použiť aj v čírej verzii. Mydlo potom bude priehľadné a budú sa v ňom dobre vynímať mušle, kávové zrná, alebo kvety byliniek. Každé vaše domáce mydlo bude jedinečné, navyše poteší aj ako darček. Stačí ho len zabaliť do celofánu s úhľadnú mašličkou a niekoho ním obdarovať.

Návod na výrobu mydla s harmančekom a levanduľou

Harmanček patrí k najčastejšie využívaným bylinkám. Liečivé účinky sú predovšetkým v kvete. Ten obsahuje látky, ktoré majú protizápalové a dezinfekčné účinky.

Levanduľa, jej blahodárne pôsobenie na pokožku je známe už od pradávna. Najčastejšie sa pridáva do vonných olejov a parfumov. Používa sa na výrobu mydiel. Levanduľová vôňa ľahko navodzuje príjemnú atmosféru, levanduľovej kvety sú známe pre svoje upokojujúce účinky.

 

Čo budete k výrobe potrebovať?

 

Mydlovú hmotu – (zoženiete v kamenných i internetových obchodoch). Na suchú pokožku použite mydlovú hmotu s kozím mliekom, ktorá krásne hydratuje.

Harmanček – 2 lyžičky sypaného harmančeka, ak nemáte nasušené doma, kúpite v potravinách, lekárňach, alebo na váhu v bylinkárstvo. Poprípade možno použiť obsah dvoch heřmánkových čajových vrecúšok.

Kvety levandule – zoženiete v obchode s bylinkami alebo v kvetinárstve.

Esenciálny levanduľový olej

Hrniec a vhodnú nádobu na vodný kúpeľ

Silikónové formičky na pečenie, alebo na ľad, prípadne plastové krabičky napr. Od šalátov, aby išlo mydlo po stuhnutí dobre vyklopiť.

 

Postup

 

Pripravte si hrniec, ktorý má silnejší dno, odkrojte približne 0,5 Kg mydlovej hmoty a v nádobe na miernom ohni nechajte rozpustiť, dávajte pozor, aby nedošlo k varu. Pridajte 10 – 15 kvapiek esenciálneho levanduľového oleja, sušený harmanček a kvety levandule. Všetko dobre premiešajte. Prichystajte si silikónové formičky a mydlovou hmotu do nich nalejte. Ak sa tvoria bublinky, stačí vo formičke premiešať špáradlom. Nechajte mydlo stuhnúť., Môže to trvať aj niekoľko hodín. Potom opatrne vyklopte.