Pozor na časté chyby pri nabíjaní mobilu

, ,

Všetky batérie majú dátum spotreby. To isté platí pre batérie smartfónov. Spôsob, akým používate svoj smartfón, tiež výrazne ovplyvňuje životnosť batérie vášho zariadenia. Tu zohrávajú dôležitú úlohu aj návyky nabíjania. Tu je niekoľko tipov, ako nabíjať svoj smartfón a predĺžiť výdrž batérie.

 

Vždy nabíjajte telefón vlastnou nabíjačkou

Na rozdiel od notebookov používajú smartfóny univerzálne nabíjacie rozhranie microUSB port. Ak však nabíjačka, ktorú používate, nezodpovedá originálu, ovplyvní to výkon batérie, kapacitu na uloženie nabitia a celkovú životnosť (ak sa to robí opakovane). Vždy sa uistite, že výstupné napätie (V) a prúd (Ampér) náhradnej nabíjačky zodpovedá pôvodnému adaptéru alebo je schválené výrobcom telefónu.

Vyhnite sa lacným nabíjačkám od neznámych výrobcov

Neobsahujú žiadne bezpečnostné mechanizmy na ochranu proti kolísaniu a prebíjaniu. Zlyhanie adaptéra môže trvalo poškodiť batériu a telefón.

 

Počas nabíjania zložte z telefónu ochranné puzdro

Pri nabíjaní sa odporúča zložiť z telefónu ochranné puzdro. Je prirodzené, že sa batéria mierne zahreje, ale puzdro môže fungovať ako bariéra a spomaliť odvod tepla.

 

Rýchle nabíjačky nie sú vždy tou najlepšou voľbou

Pri každom nabíjaní používať rýchlonabíjačku nemusí byť pre batériu to najlepšie. Tento proces zahŕňa vyššie napätie, ktoré má byť odoslané do batérie telefónu, čo má za následok rýchly nárast teploty. Zvoľte bežný nabíjací cyklus, ak váš smartfón túto možnosť ponúka v nastavení batérie.

 

Skúste nabiť batériu smartfónu aspoň na 80%

Pri každom nabíjaní zaistite, aby vaša batéria dosiahla aspoň 80% nabitia. Nie je nutné, aby sa vždy dopĺňala na maximum. Najlepší spôsob, ako predĺžiť životnosť batérie, je udržiavať mobilný telefón nabitý zo 40–80 %.

 

Nevybíjajte telefón úplne na nulu

Predtým sa hovorilo, že by sa mal nový telefón vybiť na 0% a potom ho nabiť na plných 100%, než ho budete používať. Lítium-iónové ani dnes častejšie používané lítium-polymérové batérie takto nefungujú, naopak sa tým pripravíte o jeden nabíjací cyklus.
Dnešné smartfóny majú približne 500 nabíjacích cyklov, než klesne kondícia batérie na 80% a výrobca už nie je schopný garantovať bezproblémové fungovanie batérie. Snažte sa udržať počas prevádzky telefónu držať kapacitu batérie nad 20 %. Ak klesne pod 20% dajte telefón nabiť. Tak udržíte kondíciu batérie čo najdlhšie v dobrom stave.

Telefón nechajte v pokoji nabiť

Keď nabíjate telefón, mali by ste ho nechať v pokoji. Pokiaľ budete telefón pri nabíjaní namáhať, spomalíte nabíjací proces, môže dochádzať k vyššiemu zahrievaniu telefónu a tým pádom k poškodzovaniu batérie.

 

Udržujte správnu teplotu

Batéria založená na lítium by mala byť udržiavaná v predpísanej teplote. Tá sa pohybuje od 10 °C až po 43 °C. Lítium-iónové batérie, bývajú citlivé na príliš vysoké aj príliš nízke teploty. Nemali by ste svoj mobil nechávať vystavený priamemu letnému slnku a nemali by ste ho používať ani pri veľmi nízkych teplotách. Jedine tak ochránite batériu mobilného telefónu a predĺžite jej životnosť.

Znalosti

Publikované

31. augusta 2023