Prečo nevyhadzovať kávu do koša

Prečo nevyhadzovať kávu do koša
Pitie kávy je veľmi rozšíreným zvykom, je to obľúbený nápoj, bez ktorého si mnohí nedokážu predstaviť ráno. Ak patríte medzi milovníkov dobrej kávy, rozhodne nevyhadzujte kávovú usadeninu. Tu je niekoľko nápadov, ako kávovú usadeninu využiť v domácnosti.

Ako využiť kávovú usadeninu?


Vypestujte si krásne hortenzie

Zapracujte zvyšky kávy do pôdy k hortenziám. Zvýšená kyslosť kvetine pomôže absorbovať hliník, a získať tak sýtejšie modré zafarbenie. Usadenina tiež chutí dážďovkám, takže v záhrade budú usilovnejšie pracovať na kyprenie pôdy.

proti škodcom

Ak bojujete na záhrade sa slimáky, Obsyp sadeničky kávovú usadeninou. Kávová usadenina zablokujte slimákom cestu.Stejně tak udržíte v dostatočnej vzdialenosti mravce, ktorí chovajú na rastlinách kolónie vošiek.

Čistiaci prostriedok na pleť

Vyrobte si jednoduchý čistiaci prostriedok na pleť. Zmiešajte masážny olej s trochou kávovej usadeniny. Jemne vmasírujte do pokožky., Dbajte pri tom na bezpečnú vzdialenosť od očí. Chvíľku nechajte pôsobiť a potom dôkladne opláchnite.

peeling

Kávovú usadeninu môžete tiež použiť pri sprchovaní namiesto peelingu. Telový peeling pre masáž pokožky vyrobíte zo usadeniny a kokosového oleja. Zrniečka zo usadeniny jemne odstráni suchú kožu.

odstraňovač bĺch

Ak nimi váš domáci maznáčik trpí, vykúpte ho a do psieho šampónu pridajte zvyšky kávy. Dôkladne potom opláchnite .Tento postup zabíja blchy a dodáva lesk srsti.

Kávová usadenina na riad

Kávová usadenina vám pomôže vydrhnúť pripálené hrnce. Usadeninu naneste na špongiu na umývanie riadu a dna vyčistite. Riad potom dôkladne umyte.

kompost

Kávová usadenina obohatí váš kompost o stopové prvky, fosfor, dusík a draslík. Pridajte ju do kompostu a zakryte listy. Kávová usadenina urýchľuje proces kompostovania.

odpudzovač komárov

Kávová usadenina je účinná aj ako repelent. Keď vás bude večer na terase obťažovať hmyz, dajte na stôl misku s usadeninou, alebo jej trochu posypte po okolí. Káva komárom zapácha, takže sa budú miestu vyhýbať.

prírodné farbivo

Veľká noc sa blíži a nás čaká farbenie vajíčok. Krásne hnedú farbu získate nielen z cibuľových šupiek, ale aj z kávy. Aby ste pri farbení dosiahli mimoriadne úspechy, varte vajíčka vo vode súčasne s kávou a lyžicou octu.

Odstraňovač pachu z chladničky

Usušenú kávovú usadeninu nasypte do misky a vložte do chladničky. Funguje v tomto prípade obdobne ako jedlá sóda a absorbuje prípadný pach alebo výrazné vône skladovaných pokrmov.

Pre lesklé vlasy

Tmavovlasí ľudia môžu podčiarknuť farbu svojich vlasov, keď si budú oplachovať vlasy silným odvarom pripraveným z kávovej usadeniny. Kávovú usadeninu zalejte vrelú vodou, preceďte a nechajte vylúhovať na prijateľnú teplotu. Tento postup prospeje aj vlasovej pokožke a vlasy budú lepšie vyživené.

Kávová usadenina na pestovanie húb

V kávovej usadenine možno pestovať napríklad Hlivu ustricovú .Dvojice finančných poradcov z Wall Street tak rozbehla vlastný podnik a dnes dodávajú čerstvé huby, pestované v kávovej usadenine hneď do niekoľkých reštaurácií. Vrecia naplní usadeninou a pridajú do nich spóry húb. Tri týždne sa potom nechávajú vrecia odležať, káva si sededne a rozrastie sa podhubie.