Skontrolujte si, či vám sused nekradne Wi-Fi

,

Väčšina ľudí používa doma WiFi pripojenie, ale nie všetkým beží tak rýchlo, ako by si priali. Aj keď to môže znamenať, že potrebujete nový router, je možné, že niekto kradne vaše pripojenie. Našťastie existujú spôsoby, ako to odhaliť a zabrániť im v prístupe k vašej Wi-Fi sieti.

 

Ako zistiť, či niekto kradne vašu Wi-Fi – a čo s tým môžete robiť

Pokiaľ máte svoju adresu MAC (media access control) a aplikáciu, môžete zistiť, či vám niekto kradne Wi-Fi alebo či je vaše pripojenie pomalé. Tu je návod.

 

Odpojte router

Ak máte doma niekoľko zariadení Wi-Fi, ktoré sú k routeru pripojené, musíte ich odpojiť a potom sledovať kontrolku bezdrôtového signálu na routeri. Ak kontrolka naďalej bliká, stále prebieha prenos dát a vašu Wi-Fi používa niekto iný.
Táto metóda však funguje iba v prípade, že ste si istí, že každé vaše bezdrôtové zariadenie je vypnuté, čo v mnohých domácnostiach nemusí byť ľahké. Predstavujeme teda dve podrobné metódy na kontrolu zlodejov Wi-Fi, bez ohľadu na to, aké máte nastavenia. Pokiaľ si potrebujete osviežiť samotné bezdrôtové siete, pozrite sa na náš prehľad Wi-Fi.

Použite aplikáciu

K dispozícii je množstvo aplikácií, ktoré umožňujú automatické vyhľadávanie neobvyklých zariadení prihlásených do vašej siete Wi-Fi. Tu je niekoľko aplikácií, ktoré vám môžu pomôcť určiť problémy.

Wireless Network Watcher: Tento nezávislý softvér je navrhnutý tak, aby pomohol používateľom Windows a MacOS sledovať podozrivú bezdrôtovú aktivitu a monitorovať všetky aktuálne pripojené zariadenia. Aplikáciu si môžete zadarmo stiahnuť do svojho počítača. Akonáhle aplikáciu stiahnete do počítača, začne analýza. Aplikácia ukáže na obrazovke všetky zariadenia, ktoré sú v danej chvíli pripojené k WiFi. Môžeme vidieť MAC adresu alebo IP adresu zariadenia. To vám pomôže identifikovať každé zariadenie. Týmto spôsobom zistíte, ktoré zariadenia sú vaše a ktoré boli pripojené bez povolenia. Ak zistíte, že sa niekto pripojil neoprávnene, zmeňte heslo. Aplikácia tiež umožňuje zariadenie blokovať. Pokiaľ teda vidíte, že sa niekto neoprávnene pripojil, môžete ho zablokovať, takže sa už nikdy nepripojí.

Blokovať MAC adresu zariadenia možno jednoduchým spôsobom, konfiguráciou routera.

Wi-Fi Thief Detector: Táto aplikácia sa ľahko sťahuje a je navrhnutá tak, aby poskytovala rýchle výsledky. Ukáže vám, koľko zariadení je na vašom routeri, pomôže vám nájsť zariadenia, ktoré tam nepatria, a prepojí vás s nastavením routera, aby ste mohli rýchlo vykonať zmeny, ktoré potrebujete na ochranu routera.

Paessler PRTG Network Monitor: Riešenie Paessler je kompletnou sadou nástrojov pre správu routera, vrátane automatickej detekcie podivnej prevádzky, analýzy toho, ako je sieť využívaná, a ďalších hĺbkových nástrojov. Pre priemerného majiteľa domu to môže byť trochu moc, ale je to vynikajúci nástroj pre malé podniky, ktoré majú obavy z toho, že niekto využíva ich sieť bez povolenia. Odporúčame vám zostať pri 30-dňovej bezplatnej skúšobnej verzii, ktorá by mala stačiť na odstránenie akýchkoľvek problémov.

Wi-Fi Guard: Táto praktická aplikácia dostupná pre iOS a Android má príjemné minimalistické rozhranie, ktoré vám umožní skontrolovať všetky zariadenia vo vašej sieti a hľadať čokoľvek podozrivého. Môžete sa pozrieť na podrobnosti o všetkých podozrivých zariadeniach a získať oznámenie o každom novom zariadení, ktoré sa práve prihlásilo do vašej siete.

Fing: Fing je sada nástrojov, ktorá dokáže zistiť podrobnosti o všetkých telefónoch, tabletoch, notebookoch a počítačoch, pripojených k vašej Wi-Fi sieti. Po krátkom prieskume zobrazí informácie o aktívnych zariadeniach, otvorených portoch a bežiacich službách, o aký typ zariadenia sa jedná, povahu ich pripojenia, MAC adresu a tak ďalej. Môžete tiež skontrolovať správanie Wi-Fi pripojenia, aby ste si všimli obzvlášť zaneprázdnených časov, ktoré by mohli naznačovať, že do vašej siete naskakuje niekto iný.

Skontrolujte protokoly správcu

Ak máte podozrenie, že niekto kradne vašu Wi-Fi, musíte sa prihlásiť na stránku správy vášho routera.
Akonáhle vstúpite na stránku správcu, budete musieť nájsť stránku so zoznamom rôznych MAC adries pripojených k vášmu počítaču. Umiestnenie tejto stránky sa bude líšiť v závislosti na vašom routeri, ale môžete ho nájsť v časti Konfigurácia bezdrôtového pripojenia, Stav bezdrôtového pripojenia alebo v zozname klientov DHCP. Pomocou tohto zoznamu môžete spočítať, koľko zariadení je pripojených k vášmu internetu. Ak vidíte šesť MAC adries – každé zariadenie pripojené k vašej sieti bude mať svoju vlastnú jedinečnú MAC adresu – ale máte doma iba štyri zariadenia, niekto vám pravdepodobne kradne internet.
Staré telefóny, herné konzoly, kamery s podporou Wi-Fi a ďalšie pripojené zariadenia sa môžu zobraziť v zozname MAC adries. Pomocou webovej stránky, ako je macvendors.com, môžete lepšie zistiť, ktorá adresa MAC predstavuje ktoré zariadenie.

Nakonfigurujte smerovač Windows

Musíme vstúpiť do prehliadača. Tam napíšte bránu routera, zvyčajne je to 192.168.1.1. Ak to chcete zistiť konkrétne, prejdite do vyhľadávacieho poľa v systéme Windows a zadajte tam cmd.exe, ktorý otvorí okno príkazového riadka. V ňom napíšte ipconfig a na obrazovke sa objaví rad dát. Jednou z častí je Predvolená brána. Tento údaj sa skopíruje do prehliadača. Prejdite do sekcie DHCP a potom sa prihláste. Sú tu zobrazené zariadenia pripojené k WiFi. Môžeme vidieť IP adresu alebo MAC adresu dotyčného zariadenia. Tu môžete nakonfigurovať, čo chcete a zablokovať MAC adresy, ktoré nie sú vaše.

 

Tipy, ako udržať cudzincov preč

Ak máte podozrenie, že niekto kradne vašu Wi-Fi, je dobré posilniť zabezpečenie. Pokiaľ vo svojej sieti nemáte heslo, pridajte si ho. Ak stále používate predvolený názov a heslo smerovača, zmeňte ich – môžete to urobiť na stránke správcu na vašom smerovači. Tu je návod.

Krok 1: Ak chcete zmeniť heslo, vyhľadajte v nastavení zabezpečenia predzdieľaný kľúč. Zmena hesla bezdrôtového pripojenia spustí všetky aktuálne zariadenia (vrátane tých nechcených freeloaderov), takže akonáhle budete mať nové heslo, budete musieť svoje zariadenia znova pripojiť.

Krok 2: Ak chcete zmeniť názov routera, vyhľadajte Service Set Identifier. To sa zvyčajne nachádza v ponuke Nastavenia bezdrôtového pripojenia. V prípade potreby vyhľadajte konkrétnejšie pokyny pre vašu konkrétnu značku routera.

Krok 3: Nakoniec je dôležité používať najsilnejšie šifrovanie bezdrôtovej siete dostupné pre spotrebiteľov. Hoci WPA2 môže byť najčastejšie používaný, WPA3 je najsilnejší. Takže možno budete premýšľať o obstaraní routera s WPA3.

Pokiaľ je váš router zastaraný, je možné, že pre neho už nemôžete nájsť podporu. V dôsledku toho možno nebudete mať prístup k bezpečnostným funkciám, ako sú tieto. Ak je to váš prípad, možno je načase zvážiť nákup nového.

Posledné tipy na odstránenie cudzích ľudí z vašej Wi-Fi

Je nevyhnutné zaistiť, aby bolo vaše pripojenie Wi-Fi bezpečné, pretože vás môže ochrániť pred nebezpečnými hackermi a ďalšími hrozbami číhajúcimi na internete. Najjednoduchšia vec, ktorú môžete urobiť hneď na začiatku, je zmeniť heslo na niečo zložitejšie, čo vás aj všetky ostatné odpoja z vašej siete.

Krok 1: Prihláste sa späť do svojich zariadení pomocou svojho aktualizovaného hesla a vykladači pripojení budú mať smolu. Akonáhle resetujete svoje heslo, pravdepodobne už nebude nikto iný používať vašu Wi-Fi.

Krok 2: Existuje aj ďalší spôsob, ako niekomu zablokovať používanie vašej Wi-Fi, ak ste schopní vystopovať podivné pripojovacie zariadenie. Prejdite na stránku správcu routera a vyhľadajte možnosť, ktorá prečíta MAC Filtering, Device Filtering alebo niečo podobné. Toto nastavenie umožňuje správcom pridávať konkrétne čísla MAC do zoznamu blokovaných zariadení, čo im zabráni v prístupe k vašej sieti Wi-Fi.

Krok 3: Môžete to urobiť výberom akýchkoľvek neznámych čísel MAC a ich zadaním do zoznamu. K dispozícii sú aj aplikácie, ktoré vám pomôžu tento proces zjednodušiť. Google Nest Wi-Fi to veľmi uľahčuje a umožňuje vám vybrať zariadenie vo vašej sieti a zablokovať ho v niekoľkých jednoduchých krokoch.

Aj keď zariadenie zablokujete, stále budete musieť pravidelne kontrolovať uvedené zariadenia, pretože hackeri môžu na opätovné pripojenie k internetu použiť inú MAC adresu. Ale ak už vás nebaví ľudí, ktorí sa pletú do vášho pripojenia, môže to byť skvelé riešenie.

Znalosti

Publikované

2. mája 2023