Test tyčových vysávača 2019 a návod na čo sa zamerať pri výbere

Tyčové vysávače sa poslednou dobou tešia veľkej obľube. Hodí sa predovšetkým pre údržbu menších plôch, do bytu alebo na chate. Sú jedny z najspoľahlivejších domácich pomocníkov pri rýchlom upratovaní. Majú štíhly pretiahnutý tvar, sú mimoriadne skladné, schopné stáť bez opory takže si ich môžete nechať pri ruke kdekoľvek tam, kde ich potrebujete najviac. Na trhu môžete vyberať z rôznych typov a modelov tyčových vysávačov. Ale tiež v možnosti kombinácie tyčového vysávača 2v1 alebo 3v1. Táto kombinácia zahŕňa tyčový vysávač, ktorý aj vytiera, prípadne disponuje ručným vysávačom.

Na čo sa zamerať pri výbere tyčového vysávača

V prvom rade sa pred výberom uistite, či je pre vás tyčový vysávač správna voľba.

Tyčové vysávače sa delia podľa zdroja energie na sieťové a akumulátorové. Sieťové vysávače majú neobmedzenú dobu prevádzky, ale sú limitované dĺžkou prívodného kábla. Akumulátorové vysávače majú neobmedzenú mobilitu, ale sú limitované výdržou batérie. Pri výbere sieťového tyčového vysávača si všímajte údajov na energetickom štítku, ktoré najlepšie vypovedajú o vlastnostiach spotrebiča. Zaujímajte sa predovšetkým o hlučnosť, výkon a hmotnosť. Pri výbere akumulátorového tyčového vysávača sledujte pomer medzi dobou nabíjania a dobou prevádzky, typ a kapacitu batérie. Podľa vašich preferencií vyberte buď vreckovou alebo bezvreckovou variantu a prípadne tiež dostačujúca obsah vrecka. Pokiaľ máte doma alergika, venujte pozornosť typu a kvalite filtrácie. Ak máte domáceho maznáčika a bojujete s chlpmi, vyberajte vysávač s nástavcom určeným na odstraňovanie zvieracích chlpov z kobercov a nábytku.

 

Napájanie

Tyčové vysávače sieťové – hlavnou výhodou sieťových vysávačov je neobmedzená doba prevádzky, väčšinou sú viac výkonné, nie je potrebné čakať na ich nabitie. Nevýhodou je sieťový kábel, ktorým ste pri práci limitovaní. Pri výbere sieťového vysávače si ohlídejte dĺžku prívodného kábla a akčný rádius. Akčný rádius je skutočný dosah vysávača, to znamená, že k dĺžke samotného kábla je pripočítaná ešte dĺžka sacej tyče.

Akumulátorové tyčové vysávače – aku vysávače sú mobilnejší, vhodné pre vysávanie väčších plôch, nie ste obmedzovaný prívodným káblom. Dĺžka ich prevádzky je obmedzená kapacitou batérie a vďaka nižšiemu zásobovania energiou vo väčšine prípadov stráca časť svojho výkonu.

 

Batérie

Ak budete voliť bezdrôtové vysávače, zohľadnite aj výdrž na jedno nabitie a dĺžku nabíjania. Platí, že čím nižšia je pomer doby prevádzky na jedno nabitie a doby nabíjania, tým vyššia je kapacita batérie, vyššia kapacita batérie má vplyv na vyšší výkon samotného vysávača.

Batérie v akumulátorovom modelu môže byť dvojakého typu Ni-Mh, alebo Li-ion batérie.

Ni-Mh – sú súčasťou lacnejších výrobkov, jedná sa o zastaraný typ batérie. Trpí tzv. Pamäťovým efektom. To znamená, že ak ju budete nabíjať skôr, než sa úplne vybije, bude dochádzať k znižovaniu jej kapacity.

Li-ion batéria – vďaka modernej technológii patria medzi najpoužívanejšie. U Li-ion batérií je naopak žiaduce akumulátor úplne nevybíjet. Klesala by jej životnosť. Tá sa zvyčajne pohybuje okolo 350 – 500 nabíjacími cyklami. Po tej je potreba batériu vymeniť.

 

Zberná nádoba

Objem prachového sáčku alebo zbernej nádoby voľte podľa veľkosti vysávanej plochy. Čím menší objem bude, tým častejšie musíte sáčok meniť alebo nádobu vysypávať.

Vreckový tyčový vysávač – .sáčkové vysávače sú zvyčajne výkonnejšie a lepšie zachytávajú nečistoty. Vyžadujú však pravidelné dokupovania a výmenu vreciek, čo navýši rozpočet prevádzky.

Odporúčaný objem prachového vrecka a veľkosť vysávanej plochy

Rozloha plochy do 50 m2 – objem vrecka 2 – 2,5 l

Rozloha plochy 50 až 150 m2 – objem vrecka 3 – 4 l

Rozloha plochy nad 150 m2 – objem vrecka 4l a viac

Bezvreckový tyčový vysávač – je ekonomicky výhodnejšie, odpadá starosť s nákupom nových sáčkov. Nečistoty sú zbierané do priehľadnej nádoby, ktorá by sa mala po každom upratovaní vysypávať. Za výkonné tyčové vysávača sa považujú tie, ktoré využívajú cyklónovou technológiu, ktorá má vplyv na čistotu vzduchu vracajúceho sa späť do miestnosti. Objem zbernej nádoby u cyklónových tyčových vysávačov sa pohybuje od 0,5 l do 6 l. Pre bežnú domácnosť je dostačujúca objem 1,2 až 2 litre. U bezvreckového vysávača si pri výbere všímajte tiež spôsobu odnímanie prachovej nádoby. Malo by to byť jednoduché a hlavne hygienické, nemali by ste prísť do kontaktu s vysatými nečistotami.

 

Sací výkon a príkon tyčového vysávača

Sací výkon je hodnota, ktorá vyjadruje vlastnú silu, akou je vysávač schopný vysávať. Sací výkon ovplyvňuje celková konštrukcia vysávača, sila motora, kvalita filtrov aj dobré tesnenie.

Sací výkon pri sieťových vysávačov sa uvádza v triedach a je rozdelený podľa plochy, ktorú budete vysávať. U kobercov je spravidla nižšia ako u tvrdých podláh. U tyčových vysávačov sa pohybuje najčastejšie v triede B alebo C, len výnimočne v triede A. U akumulátorových vysávačov spoznáte sací výkon podľa kapacity batérie. O kapacite batérie vypovedá pomer medzi dobou prevádzky a dobou nabitia. Čím nižšia je tento pomer, tým vyššia je kapacita batérie.

Príkon je len množstvo energie, ktorá je dodávaná motora k tomu, aby bol umožnený jeho chod, nemá vplyv na výkon vysávača. Označuje, koľko energie vysávač spotrebuje a na koľko vás ročne vyjde jeho prevádzku.

 

Typy filtrov

Filter bezprostredne ovplyvňuje kvalitu vášho vysávača a odráža sa aj na jeho životnosti. Väčšina vysávačov disponuje viacstupňovým systémom filtrácie, to znamená, že vyfukovaný vzduch prechádza cez niekoľko filtrov. U vreckových vysávačov je trojaký filtrácie. Prvý stupeň filtrácie zabezpečuje samotný prachový sáčok, potom vstupný filter a ako posledný a najdôležitejší filter výstupný.

Bezvreckové vysávače disponujú dvojstupňovým filtračným systémom.

Najčastejšie typy filtrov tyčových vysávačov

Mikrofilter – používa sa u lacnejších modelov. Je vyrobený z molitanu, alebo tkaniny. Patrí k menej účinným filtrom.

HEPA a EPA filter – patrí medzi najkvalitnejšie a najpoužívanejšie filtre. Sú veľmi dôležité hlavne pre alergikov a ľudí s dýchacími ťažkosťami. Ak trpíte alergiou venujte zvýšenú pozornosť tiež číslovkám, ktoré sú jednotlivým úrovniam HEPA filtrov priraďované. Platí, že čím vyššie číslo, tým vyšší je stupeň filtrácie.

 

Tabuľka účinnosti zachytených nečistôt pomocou filtrov

Trieda filtra – EPA 10 – účinnosť 85%

Trieda filtra – EPA 11 – účinnosť 95%

Trieda filtra – EPA 12 – účinnosť 95,5%

Trieda filtra – HEPA 13 – účinnosť 99,95%

Vodný filter – používa sa u bezvreckových vysávačov. Nasiaknuté nečistoty sú zachytené vodným vírom, čím je zabránené ich rozvírenie a návratu späť do ovzdušia. Špinavú vodu stačí len vyliať a nádobu vypláchnuť. Tento typ vysávača je odporúčaný alergikom.

Filtre treba čistiť, pri veľkom znečistení filter vymeňte za nový. Najlepší filtre z hľadiska údržby sú filtre umývateľné. Ich životnosť je ale tiež obmedzená, mali by sa vymeniť zhruba po rovnakej dobe ako klasický filter.

 

 

Rozmery a hmotnosť tyčových vysávačov

Výšku vysávače voľte s ohľadom na výšku vašej postavy. Pri vysávaní by ste sa nemali hrbit.Výhodou je nastaviteľná teleskopická tyč, ktorú si upravíte podľa vašej potreby. Pokiaľ máte doma úzke priestory medzi nábytkom a stenou do ktorých sa zle dostáva, zamerajte sa na i šírku vysávača. Hmotnosť vysávača je dôležitým parametrom. Po celú dobu vysávania budete v ruke držať takmer celú jeho váhu. Tyčové vysávače s nízkou hmotnosťou sa pohybujú do 2,5 kg. Bežným priemerom sú vysávače do 4 kg. Ťažké sú vysávače s hmotnosťou 6-7 kg.

 

Hlučnosť

Hlučnosť vysávača je udávaná v decibeloch. Bezvreckové vysávače bývajú hlučnejšie než tie sáčkové. Drahšie modely bývajú spravidla tichšie ako tie najlacnejšie. Najtichší tyčové vysávače začínajú na 69-70 dB. Priemerné hlučné vysávače sa pohybujú v rozmedzí 70-80 dB. Hlučné vysávače môžu rušiť hlukom vyšším ako 80 dB, jedná sa už o dosť hlučné vysávača.

 

Príslušenstvo

Príslušenstvo vysávača je tiež veľmi dôležitým parametrom. Do príslušenstvo sa radí najrôznejšie hubice a kefy. Existujú aj kombinované hubice, pri ktorých stačí prepnúť typ podlahy tlačidlom na hubicu alebo na rukoväti vysávača.

Nadstavce a hubica – Štrbinová hubica, uľahčuje upratovanie ťažko dostupných miest. Nástavec na koberec, nadstavec na parkety, prachový kefka pre údržbu nábytku alebo chúlostivých predmetov. Ak máte doma chlpatého maznáčika určite oceníte turbokefa na vysávanie koberca. Voliť možno medzi dvoma typmi turbokefa a to: medzi rotačným turbokefou a motorovým kefou. Výhodou kefy poháňaného vlastným motorkom je to, že s ním chlpy a vlasy vysajete dôkladne aj s vysávačom, ktorý neoplýva zrovna vysokým výkonom.

Ďalšie príslušenstvo – úchyt na stenu, mäkčená kolieska sú vhodné na tvrdé podlahy, zabráni poškriabaniu. Flexibilné kĺb – uľahčuje manipuláciu, vďaka ohybnému kĺbu sa dostanete aj do zle prístupných miest. Parkovacia plocha – vysávač môžete zaparkovať v horizontálnej polohe bez akejkoľvek opory.

 

Funkcia

Indikátor plnenia vrecka – signalizuje zaplnenia vrecka a nutnosť ho vymeniť, čím zamedzí znižovanie výkonu.

Indikátor stavu batérie – upozorní vás na vybitie batérie. informuje o stave nabíjania, lezie sledovať úroveň nabitia batérie.

LED svetlo – býva umiestnené priamo na hubicu a slúži na to, aby posvietil na horšie viditeľné miesta

Regulácia sacieho výkonu – vyberať môžete z niekoľkých úrovní, sací výkon tak prispôsobíte typu luxovanie plochy. Reguláciu nájdete najčastejšie na rukoväti vysávača.

Automatické vypnutie – funkcia automatického vypnutia sa aktivuje v prípade, keď sa vysávač upchá alebo prehreje.

Sklopná rukoväť – pri uskladnení zmenšíte ešte viac rozmery vysávača

 

Tyčové vysávače 2v1

Pokiaľ si zaobstaráte tyčový vysávač 2v1 získate tým vysávače 2. Jeden tyčový a druhý ručný. Ručný vysávač je súčasťou tyčového vysávača, možno ho ľahko vybrať, má vlastné zbernú nádobu. Používa sa predovšetkým na vysávanie menších prostor.Některé modely umožňujú pripevnenie nástavca. Ako 2v1 sa označujú aj tyčové vysávače s parným mopom, umožňujú vysávanie i vytieranie zároveň alebo oddelene. Ich súčasťou je veľká nádoba na vodu, v ktorej sa tvoria para, ktorú možno pre vytieranie regulovať.

 

Tyčové vysávače 3v1

Okrem tyčového a ručného vysávača disponuje aj možnosťou vytieranie. Vysávače umožňujú jednoduché prepínanie medzi suchým a mokrým vysávaním, je však možné kombinovať vysávanie a vytieranie dohromady.

Najlepšie tyčové vysávače podľa testu

Miele Swing H1 – úsporný a menej hlučným model s plnú výbavu funkcií. Vyniká triedou prachových emisií A a triedou účinnosti vysávanie tvrdých podláh A. Filter AirClean + zadrží aj tie najmenšie čiastočky.

VIAC INFORMACIÍ

 

ETA Apart 143490038 – Tyčový vysávač pre suché vysávanie. Sací výkon 300 Wattov je v tejto kategórii optimálnej, navyše patrí k tichším modelom a vítaným bonusom je aj jeho menšia hmotnosť i rozmery, takže jeho skladovanie nie je problém. Prachový sáčok má objem 2,5 litra, ktorý pojme dostatok nečistôt.

VIAC INFORMACIÍv

 

Hoover DV 30011 – tento model je vhodný hlavne na vysávanie tvrdých podláh. Filter EPA 10, extra dlhý kábel, flexi príslušenstvo pre vysávanie na zemi i nad zemou, parketová hubica, GRAND TURBO hubica. Trieda vysávanie tvrdých podláh A, trieda vysávanie kobercov C.

VIAC INFORMACIÍ

 

HOOVER DV 15011 – vreckový model na tvrdé podlahy a koberce. Vrecká s objemom 1,7 litrov vyrobeného z kvalitnej netkanej textílie sú ľahko dostupné od viacerých výrobcov a spolu s výstupným EPA filtrom zaistí vysokú čistotu výstupného vzduchu. Trieda B nie je úplne vhodná pre alergické jedinca.

VIAC INFORMACIÍ

 

Hoover DV 11011 – typ vysávača 2v1. Výmenné hubice vhodné ako pre koberce, tak pre pevné povrchy doplnené o predlžovací hubicu a malé kefy zaistí jednoduchý upratovanie vášho bytu. Vrecká s objemom 1,7 litrov vyrobeného z kvalitnej netkanej textílie sú ľahko dostupné od viacerých výrobcov a spolu s výstupným EPA filtrom zaistí vysokú čistotu výstupného vzduchu. Trieda B nie je úplne vhodná pre alergické jedinca.

VIAC INFORMACIÍ

 

 

Výber tyčových vysávačov podľa Heureka.cz

Leifheit Regulus PowerVac 11926 – akumulátorový vysávač 2v1. Umožňuje vysávanie v dvoch režimoch. Prvý režim ECO má extra dlhú výdrž batérie, zatiaľ čo TURBO režim je zameraný na maximálnu saciu silu, ktorá zvládne aj ťažké nečistoty, alebo náročné povrchy ako sú koberce a čalúnenie. Vysávač má jemné kolieska aj ochranu rohov, preto sa dá uplatniť aj na citlivejšie podlahy, ako sú napríklad parketové, drevené, laminátové alebo vinylové.

VIAC INFORMACIÍ

 

Rowenta Clean and Steam RY7557WH – parný mop a vysávač v jenom zaisťuje dokonalý upratovanie jediným pohybom. Vysáva a pomocou pary čistí tvrdé podlahy, eliminuje až 99% baktérií a zaisťuje zdravé obytné priestory bez použitia chemických čistiacich prostriedkov. Pokročilá cyklónová technológia zaisťuje vysoký stupeň separácie prachu zo vzduchu pre dlhotrvajúce výsledky a nastaviteľné množstvo pary je dokonale prispôsobené akémukoľvek typu tvrdé podlahy.

VIAC INFORMACIÍ

 

Sencor SVC 8621TI – tyčový vysávač 2 v 1 so systémom cyklónovej filtrácie HEPA filtrom je ľahký a tichý. Vďaka nízkej hmotnosti a hubicu otočné v rozsahu 180 ° je vysávač ľahko ovládateľný. Samozrejmosťou je funkcia samostatného státie pre dočasné odstavenie aj pohodlné uloženie a LED osvetlenie umiestnené na hubicu.

VIAC INFORMACIÍ

 

Electrolux EER73IGM – bezvreckový vysávač. Vďaka odnímateľnej ručné jednotke sa zbavíte nečistôt aj na horšie prístupných miestach. Potrebnú energiu vysávači poskytuje nabíjacie lítiová batéria TurboPower, ktorá vydrží až dvakrát viac ako obyčajné niklovej. Na jedno nabitie vydrží bojovať s nečistotami až 30 minút. O nutnosti nabitie vás bude informovať svietiaca kontrolka. Výmena batérie je veľmi jednoduchá a rýchlo sa nabíja. Samozrejmosťou je aj LED osvetlenie.

VIAC INFORMACIÍ

 

Grundig VCH 9631 – akumulátorový tyčový vysávač. Typ batérie Lithium-Ionen. Filtračný systém: HEPA. Objem nádoby: 0,5 l.

VIAC INFORMACIÍ

Znalosti

Publikované

11. augusta 2019