Veľké porovnanie robotických kosačiek 2019

,
Veľké porovnanie robotických kosačiek 2019

Robotické kosačky sú trendom dnešnej doby. Rýchlo a pekne pokosia trávnik bez asistencie človeka. Sami vyjdú z nabíjacej stanice a na jedno nabitie vydrží pracovať až štyri hodiny. Majú niekoľko chytrých senzorov a dajú sa ovládať aj cez mobilný telefón vďaka prijímaču Bluetooth.

Čo je robotická kosačka

Robotická kosačka je pomocník, ktorý za vás pokosí záhradu, šetrí váš čas a vašu energiu. Na prvý pohľad vyzerajú ako vysávača bez hadice. Robotické kosačky sú vyrobené väčšinou z odolného plastu, ktorý je naplnený rôznymi elektronickými súčiastkami. Kosačky váži medzi 8 – 20 kilogramami, na dĺžku meria 55 -85 cm, 40 – 64 cm na šírku a výška je 20 – 35cm. Pojazd robotické kosačky je riešený elektromotorom, ktorý je napájaný z batérie. Zadné dve kolieska sú väčšie, s hrubším vzorom, tie dodávajú kosačke stabilitu v teréne. Vpredu je jedno alebo dve menšie kolieska, pomocou ktorých kosačka zatáča. Robotické kosačky nie sú vybavené na rozdiel od klasických kosačiek zberným košom. Robotická kosačka trávu zastriháva v častých intervaloch o pár milimetrov a posekaný materiál ihneď používa ako hnojivo. Ide o proces mulčovanie, kedy posekanú trávu rozseká na čo najmenšie čiastočky a rozmetá po trávniku. Pôsobí tak ako zdroj živín a prírodné hnojivo. Váš trávnik bude zdravšia a bude lepšie vyzerať.

 

Pohyb robotické kosačky

Pre správne fungovanie robotickej kosačky je nevyhnutná precízna a bezchybná inštalácia. Plocha záhrady by mala byť rovná a bez prekážok. Navigácia robotické kosačky je založená na vymedzenie sekacích zón. Tých môže byť niekoľko, vymedzujú sa položením vodiče do trávnika. Ten sa ukladá na trávnik, alebo cca. 5 cm pod povrch, a stará sa o to, že kosačka nenabourá do prekážky. Ak sa priblíži kosačka k vodičmi, otočí sa, a pokračuje iným smerom. U predajcu si zistite, ako dlhý hraničný kábel je súčasťou balenia. U niektorých kosačiek je pribalené 100 m, u iných až 800 m. Kábel nie je problém dokúpiť a napojiť ho na ten súčasný, pomocou špeciálnej spojovacej časti.

Ďalšou metódou je cielený pohyb vďaka gps senzoru. Kosačka si prejde ohraničený priestor, zistí kde sú jeho hranice a prekážky. Potom efektívne naplánuje kosenie vo všetkých oblastiach. Výhodou je rovnomerné a časté kosenie oblasti aj v horšie prístupných miestach.

Pokiaľ máte záhradu s úzkymi miestami, bude vás zaujímať akou najužšia cestou je robotická kosačka schopná prejsť. Údaje sú uvádzané v centimetroch, najčastejšie je to v rozmedzí od 110 do 130 centimetrov.

Pri výbere sa tiež zamerajte na na maximálnu svahovou dostupnosť, ktorú je schopný daný stroj zdolať. Niektoré robotické kosačky majú dispozície len na jazdu po rovine, ale tiež na šikmom teréne. Naprostý štandard u niektorých výrobcov možno považovať svahovitosť do 10%. Na trhu nájdete aj stroje, ktoré prekonajú sklon 25 až 35%.

Videozáznam ako niektoré robotické kosačky reagujú na prekážku

Záber kosenia a výška

Jedným zo zásadných parametrov pri výbere robotickej kosačky je výška kosenia. Lacnejšie kosačky majú nastavenie výšky celkom obmedzené v rozmedzí 3 – 6 cm. Pri kvalitných robotických kosačiek môžete naraziť na výšku kosenia od 1,5 centimetra do 10 centimetrov. Pokiaľ máte trávu vyššia robotická kosačka s ňou bude mať problém. Než prvýkrát vypustíte robotickú kosačku, radšej vysokú trávu posekajte klasickou kosačkou.

Aj u šírky záberu existujú rozdiely. Niektoré robotické kosačky sekajú pásy o šírke 17 cm, iné zvládnu napríklad až 55 cm.

 

Výkon

Výkon robotické kosačky sa oproti iným záhradným strojom udáva v inom meradle než vo fyzikálnych veličinách. Výkon je v tomto smere prezentovaný v pokosenej ploche za hodinu. Lacnejšie stroje dokážu za hodinu pokosiť okolo 40 – 100 m2 plochy, tie drahšie zvládnu 300 m2 a viac, profi stroje sa vysporiadajú s až 2000 metrami štvorcovými.

 

Batérie

Robotické kosačky sú vybavené praktickými akumulátory zaručuje dostatočnú mobilitu. Používajú sa výhradne Li-Ion varianty vyznačujúci sa dlhou životnosťou a možnosťou dobíjania podľa potreby. Neoddeliteľnou súčasťou balenia býva aj dokovacia stanica, do ktorej kosačka zachádza pre doplnenie energie. Výhoda robotických kosačiek spočíva vo fakte, že dokážu stav svojho akumulátora sledovať a do stanice si zachádzajú podľa potreby. Životnosť sa udáva v počte nabíjacích cyklov, u väčšiny batérií je minimálne okolo 1 000 cyklov. To zhruba zodpovedá dobe 4-7 rokov. Záleží však na veľkosti a náročnosti kosenej plochy. Alternatívou sú aj solárne robotické kosačky. Tie získavajú energiu zo slnka z aplikovaného solárneho panelu na svojom tele. Na trhu je ich výskyt minimálna.

 

Kapacita batérie

S typom a kvalitou akumulátora úzko súvisí aj jeho výdrž. Štandardne sa pohybujeme v rozmedzí od 45 do 250 minút. Dĺžka nabíjania potom podľa typu dokovacia stanica býva v rozmedzí od 40 do 180 minút.

 

Nabíjacia základňa

Nabíjacia základňa by mala byť chránená pred dažďom. Je napájaná elektrickou energiou. Robotická kosačka rozpozná, keď jej dochádza energia a sama sa príde dobiť, základňa sa spustí a batériu dobije. Keď sa dobije vyráža opäť kosiť trávu. Proces opakuje dovtedy, kým nepokosí požadovanú plochu. Do nabíjacej stanice sa tiež jazdí schovať pred dažďom, pošle jej tam dažďový senzor. Dážď ako taký jej nevadí, len v ňom nepracuje.

 

Funkcia

Robotické kosačky ponúkajú širokú škálu doplnkov zlepšujúcich ovládanie a poskytujúcich dodatočný komfort. Funkcie, s ktorými sa pri výbere automatickej kosačky môžete stretnúť.

Chytré senzory – kosačky sú vybavené niekoľkými druhmi senzorov, ktoré zefektívňujú ich prácu. Napríklad senzory zabraňujúce nárazu do prekážky a senzory prezrádzajúce naklonenie terénu.

Dažďový senzor – pošle kosačku schovať pred dažďom do nabíjacej stanice.

Trávne senzor – vyhodnocuje, aký spôsob sekanie zvoliť.

GPS modul – pre pokročilejšie riadenie pohybu kosačky. Zabezpečuje, že kosačka vie svoju aktuálnu polohu a preto tiež vie, ktoré časti už posekala a ktoré časti záhrady má ešte len kosiť.

PIN kód – bezpečnostný kód, ktorý je potrebný pre odblokovanie. Bez ktorého nie je možné nastaviť žiadne programy kosenia, alebo v nich robiť akékoľvek zmeny.

Alarm – zvukový signál, ktorý sa rozoznie pri odtrhnutie stroja od trávnika. Napríklad v situácii, keď sa ju snaží niekto ukradnúť.

LCD displej – zobrazuje informácie o stave kosačky a umožňuje ovládanie

Prepojenie s telefónom – možnosť ovládania na diaľku prostredníctvom mobilnej aplikácie

 

Hlučnosť

Robotické kosačky sú výrazne tichšie ako bežné elektrické, akumulátorové alebo benzínové kosačky. Hlučnosť sa odvíja od výkonu spracovania motora pod. V zásade sa dajú rozdeliť na tri kategórie.

Hlučnosť od 55 do 60 dB – veľmi tiché robotické kosačky.

Hlučnosť od 60 do 70 dB– najpoužívanejšie modely.

Hlučnosť od 70 dB vyššie – s nárastom hlučnosti nad 70 dB môže kosačka vydávať čím ďalej tým viac obťažujúce hluk

 

Údržba robotické kosačky

Ako každý stroj potrebuje aj robotická kosačka údržbu. Mali by ste kontrolovať žacie ústrojenstvo a kolieska.

Kolieska – do koliesok kosačky sa môže namotávať tráva, lístie, alebo iné predmety, ktoré sa vyskytujú na záhrade. To má za následok pomalší pohyb, preto je nutné kolieska občas kontrolovať a vyčistiť.

Žacie ústrojenstvo – aj v žacom ústrojenstve sa zhromažďujú kúsky pokosenej trávy. Tie je potrebné pravidelne odstraňovať, aby kosačka využila svoj maximálny výkon pri kosení. Pozornosť venujte aj nožom. Postupom času sa žacie nože tupí, preto je potrebné ich nechať nabrúsiť, alebo kúpiť nové.

 

Cena

Do 30 000 Sk – v ponuke nájdete malé robotické kosačky vhodné pre kosenie menších trávnatých plôch okolo 400 – 700 m2. Vydrží v prevádzke pol hodiny až hodinu a potom sa musí zvyčajne okolo ďalšie hodiny nabíjať. Záber kosenia sa pohybuje okolo 20 – 25 centimetrov. Moc funkcií u nich nenájdete, počítajte len so základnou výbavou a schopnosťou pokosiť len pomerne nízku trávu. U obtiažneho terénu s vysokým porastom sa nevyhnete častým zásekom.

Nad 40 000 Sk – v tejto cenovej kategórii nájdete ďaleko výkonnejšie stroje, u ktorých sa nebudete musieť obávať sklonu terénu okolo 20 stupňov ani doporučené maximálne veľkosti trávnika cca 1 500 m2. Samozrejmosťou je dlhá výdrž batérie a rýchle nabíjanie. Záber kosenia sa pohybuje sa medzi 25 – 30 centimetre. V tejto cenovej relácii je bežné aj ovládanie cez mobilnú aplikáciu, takže môžete priebeh prác na vašej záhrade sledovať aj zo svojho mobilného telefónu.

Nad 50 000 Sk – tieto robotické kosačky excelujú v mnohých oblastiach. Majú dlhú výdrž kosenia dokážu pokosiť až 300 m2 na jedno nabitie. Zvládnu sklon terénu až 25 stupňov. Sú určené na veľké záhrady, zvládnu pokosiť záhradu o ploche cez 2 000 m2. Šírka záberu kosenia majú až 56 centimetrov a plynulé nastavenie výšky kosenia od 1,5 cm vyššie. Majú špeciálne funkcie ktoré varujú pred prekážkou, je možné ich ovládať pomocou inteligentného telefónu, alebo diaľkovým ovládaním.

 

Najlepšie robotické kosačky podľa testu

HUSQVARNA AUTOMOWER 450X – Najlepší model z radu robotických kosačiek na trhu. Táto inteligentná kosačka si hravo poradí s veľkými a zložito členitými trávnatými plochami, napríklad s mnohonásobnými úzkymi priechodmi, prekážkami, nerovným terénom a svahy až do 45%. Navigácia s pomocou GPS a celý rad funkcií, vrátane Automower® Connect, predstavujú inteligentné riešenie, ktoré udržia váš trávnik zelený, zdravý a dokonale posekaný. S aplikáciou Automower® Connect máte svoju kosačku vždy pod kontrolou: môžete ju sledovať, komunikovať s ňou a aktualizovať ju jednoduchým dotykom obrazovky, či už ste kdekoľvek na svete.

 

VIAC INFORMACIÍ

 

HUSQVARNA AUTOMOWER 430x – Veľkokapacitné robotická kosačka s veľkorysým inteligentným riešením. Vybavená navigáciou GPS pre efektívne sekanie tvarovo aj inak náročných trávnatých plôch. Vhodná pre väčšie plochy až do rozlohy 3200 m² a zvládne prudké svahy so sklonom až 45%. Inteligentná technológia prispôsobí frekvenciu kosenie tempe rastu trávnika, umožňuje sekanie na mieste na obmedzené ploche s dlhšou trávou a vykoná kosačku úzkymi priechodmi. Intuitívne ovládanie na veľkom, užívateľsky príjemnom displeji umožňuje osobné nastavenie, kedy má kosačka pracovať. Polárna biela farba a svetlomety sú k dispozícii ako voliteľné príslušenstvo.

 

VIAC INFORMACIÍ

 

HUSQVARNA AUTOMOWER 310 – Výkonná 4-kolesové robotická kosačka pre údržbu väčších a členitejších trávnatých plôch. Vhodná pre stredne veľké plochy do rozlohy 1000 m² a zvládne prudké svahy so sklonom až 40%. Inteligentná technológia automaticky vykoná robotickú kosačku cez úzke priechody. Intuitívne ovládanie umožňuje osobné nastavenie, kedy má kosačka pracovať. Vrchný kryty v rôznych farbách sú k dispozícii ako voliteľné príslušenstvo.

 

VIAC INFORMACIÍ

 

STIGA Autoclip 225 S – Malý a kompaktný Autoclip je určený pre malé až stredne veľké záhrady do 1.100 m2. Vie pracovať až v 4 sekacích zónach a to vrátane úzkych pasáží. Tento model je vybavený bezuhlíkovým motormi, ktoré umožňujú lepšie hospodáriť s energiou batériou a predlžujú ich životnosť. Plne vyhovuje všetkým európskym štandardom. Vďaka aktívnemu prednému kolesu, reaguje na náhle zdvihnutie alebo prevrátenia a zastaví nôž do 3 sekúnd. Nový typ signálu zaisťuje lepšie navádzanie robota a úsporu energie, Novo vypracovaný ochranný kryt je ľahko odnímateľný pre jednoduché vyčistenie vnútri stanice.

 

VIAC INFORMACIÍ

 

Gardena R70Li 4072-32 – Robotická kosačka R70Li sa skvele hodí pre stredne veľké záhrady. Vďaka vysokému výkonu sa môže používať pre komplexnejšie trávnaté plochy do veľkosti až 700 m². Kompletný kryt nad nožmi znižuje spotrebu energie a chráni a udržiava nožový kotúč čistý. GARDENA robotická kosačka R70Li udržuje váš trávnik v presne nastavenej výške a vy mô využiť voľný čas pre iné aktivity. Vďaka systému SensorCut nezanecháva robotická kosačka na trávniku pruhu, ale práve naopak perfektne udržiavaný trávnatý koberec. Jej chod je tak tichý, že ju počas práce než si sama automaticky zájde do nabíjacej stanice takmer nepočujete. Čas kosenia je možné ľubovoľne nastaviť. Preto robotická kosačka pracuje len vtedy, keď si to prajete.

 

VIAC INFORMACIÍ

 

HUSQVARNA AUTOMOWER 105 – Kompaktné trojkolesové robotická kosačka pre efektívne kosenie rovných trávnatých plôch. Vhodná pre menšie trávniky s rozlohou do 600 m², zvláda svahy so sklonom do 25%. Ľahko sa používa a ponúka osobné nastavenia. Dodáva sa vo farebnom prevedení polárna biela ako voliteľné príslušenstvo. Husqvarna kladie mimoriadny dôraz na spoľahlivosť robotických kosačiek. Počas 20-ročného vývoja týchto kosačiek sa zameriavame najmä na dosiahnutie maximálnej spoľahlivosti, najvyššej kvality a na minimalizáciu nevyhnutné obsluhy týchto kosačiek.

 

VIAC INFORMACIÍ

 

McCulloch RM 600 – ROB R600 McCulloch pokosí trávnatú plochu do rozlohy 600 m2 a môže pracovať na svahoch so sklonom až 25%. Plne automatická robotická kosačka, ktorú možno ľahko nainštalovať a programovať, sa postará o váš trávnik, takže sa o neho nemusíte starať vy sami. Jednoduchá inštalácia – navrhnuté pre jednoduchú inštaláciu vlastnými silami – kábel ohraničenia vymedzí pracovnú plochu pre každý typ záhrady. Tiché kosenia – iba 59dB (A), preto nebude nikoho rušiť pri kosení v noci. Bezpečnostné PIN – vybavená alarmom pre lepšie zabezpečenie.

 

VIAC INFORMACIÍ

 

Robomow RS 615 Pre S01865 – Kosačka Robomow RS 615 Pro je určená pre trávniky s plochou do 1600 m2, pri ideálnom tvare záhrady (,, futbalové ihrisko ,,), bez prekážok až 3000 m2. Robomow RS 615 Pro je robustný stroj vybavený modernou technológiou s množstvom vychytávok spríjemňujúcich prevádzku na záhrade. Robomow RS 615 Pro je vybavený dvoma masívnymi, ostrými žacími nožmi s nízkou hlučnosťou poháňanými dvoma extra silnými elektromotory 2x 200W. Ohromujúca šírka kosenia 56 cm zabezpečuje rýchlejšie pokosenie trávy a tým viac voľného času na záhrade. Toto kosenia nemá vo svojej triede konkurenciu.

 

VIAC INFORMACIÍ

 

Bosch Indego 350 Connect (06008B0100) – Robotickú kosačku Bosch Indego 350 Connect možno spustiť, zastaviť a vypnúť alebo nastavovať a upravovať časové plány sekanie na diaľku za pomoci aplikácie. Vďaka mulčovacímu systému sú zvyšky pokosenej trávy rovnomerne rozmiestnenie, čo zaistí kvalitné mulčovanie a zdravý trávnik .Jednoduché použitie s funkciou AUTO Calendar Function.Po zmapovanie navrhne Indego rozvrh kosenia podľa veľkosti vášho trávnika. Autonómna prevádzka – používateľ nemusí strácať čas kosením trávnika, kosačka Indego pracuje sama hneď po prvom spuštění.Sama sa vráti aj na nabíjačku a dokáže sa vyhnúť překážkám.Díky funkciu Logicut kosačka Indego zaznamená tvar a veľkosť trávnikov a vypočíta najefektívnejšiu trasu kosenia. Pamätá si miesta, ktoré sú už pokosená. Metóda rovnobežného sekanie mení smer pri každom sekaní, aby nedošlo k jednostrannému namáhaniu trávniku. VysOKÁ rozpoznajú prekážky a vyhnú sa im. Potom pokračujú v kosení po vypočítanej trase. Minimálna spotreba elektrickej energie, nižšiu úroveň hluku aj menšie znečistenie vzduchu ako bežné kosačky na trávnik.

 

VIAC INFORMACIÍ

 

Al-Ko Robolinho 100 – Kosačka AL-KO Robolinho 100 pracuje tak, že jej prostredníctvom obvodového vodiče vyznačíte oblasť, ktorú má pokosiť, a na ovládacom LCD displeji zadáte požadované parametre, ako je čas, kedy má začať pracovať, a formu kosenia (plošne , prepínaním okruhov). Zariadenie sa potom voľne pohybuje v presne ohraničené oblasti, kým nedôjde k vyčerpaniu kapacity 1,5 Ah / 18V akumulátora. Akonáhle sa tak stane, vydá sa pozdĺž ohraničujúceho kábla k základňovej stanici, kde sa znova dobije. O pokosenú trávu sa už počas práce stará dvojitý systém mulčovacích nožov. Ich unikátny usporiadanie trávu spracuje do tej miery, že nevyžaduje ďalšie zhrabávanie. Pokiaľ ju teda necháte ležať na zemi, bude mať mulčovacie alebo hnojací účinok. Súčasťou balenia je 150 metrov obvodového vodiče a 90 kusov plastových kolíkov, ktorými je potrebné kábel dôkladne pripevniť k zemi, aby nedošlo k jeho porušeniu.

 

VIAC INFORMACIÍ