Veľké porovnanie tlakomerov 2019 a návod ako vybrať tlakomer

Dnešná doba je pre mnoho ľudí stresujúce. Veľa práce, starostí a zhone sa často podpisuje na našom zdraví. Veľmi časté sú problémy a choroby spojené s krvným tlakom. Vysoký krvný tlak patrí medzi najčastejšie príčiny nebezpečných ochorení a príhod, ako je srdcový infarkt či mozgová mŕtvica. Preto sa oplatí mať prehľad o jeho výške. Málokto chodí k lekárovi naozaj často len z preventívnych dôvodov. Krvný tlak si môžete strážiť sami z pohodlia domova. Na trhu sú k dostaniu voľnopredajné tlakomery, ktoré umožňujú získať aspoň základné informácie o zdravotnom stave.

Krvný tlak a jeho hodnoty

Krvný tlak je tlak, ktorým pôsobí krv na stenu cievy, ktorou preteká. Je vytváraný pôsobením srdca ako krvný pumpy a súvisí so stavbou a funkciami krvného obehu. Tento tlak je rôzny v rôznych častiach krvného riečišťa. Sleduje sa systolický a diastolický krvný tlak. Systolický tlak je fázou vypudzovanie okysličenej krvi zo srdca a diastolický je fázou plnenia srdcovej komory neokysličenú krvou. Jeho rýchlosť je meraná špeciálnym prístrojom tzv. Tlakomerom. Hodnota sa meria v mm ortuťového stĺpca na tlakomeri (torroch).

 

Hodnota normálneho krvného tlaku

Hodnota normálneho krvného tlaku je v produktívnom veku 120/80 torr. Zatiaľ čo u detí a mladistvých môže byť normálne hodnota trochu nižšia, s pribúdajúcim vekom naopak stúpa. Normálny krvný tlak zaisťuje správny transport krvi, kyslíka a živín v organizme, čo pomáha zaisťovať optimálnu funkciu všetkých orgánov a celého tela.

 

Vysoký krvný tlak – Hypertenzia

Ak stúpne hodnota krvného tlaku nad 140/90 torr, jedná sa o vysoký krvný tlak. Bežne sa zvýši tlak pri enormnej záťaži, pri športe alebo napríklad pri obyčajnom rozčúlenie. Ak však máte vysoký tlak aj v kľude je nutné vyšetrenie lekára, ten tlak diagnostikuje a podľa toho stanoví potrebnú liečbu. Vysoký krvný tlak je potreba liečiť, inak by došlo k trvalému poškodeniu predovšetkým srdca a ciev. Najväčším nebezpečenstvom je srdcové zlyhanie, urýchlenie procesu aterosklerózy, cievna mozgová príhoda či postihnutí obličiek.

 

Nízky krvný tlak – Hypotenzia

Ak hodnota krvného tlaku klesne pod 110/65 torr, hovorí sa o nízkom tlaku krvi v cievach. Je to nepríjemný stav, ale priamo neohrozujúce život jedinca. Človeku s nízkym tlakom občas robia mihanie pred očami, motá sa mu hlava, hučí mu v ušiach a ťažkosti mu robia aj rýchle zmeny polohy zo sedu do stoja, niekedy dochádza až k závratu a omdlévání. Vonkajším prejavom je bledosť, kruhy pod očami, studené končatiny, známky únavy či apatia.

 

Kolísavý krvný tlak

Je veľmi nebezpečný. Cievy sú vystavené silným zmenám a nárazom. Môžu sa tak ľahšie z cievnej steny odlúčiť krvné zrazeniny a spôsobiť trombózu alebo embóliu. Človek trpiaci kolísavým krvným tlakom by mal pravidelne navštevovať odborné lekára a dbať ich rád, užívať lieky a dodržiavať správny životný štýl.

 

Ako vybrať tlakomer?

Najpodstatnejším kritériom ovplyvňujúcim výber tlakomeru, je jeho umiestnenie. Pre bežné meranie tlaku v domácich podmienkach sú najvhodnejšie digitálne tlakomery na pažu alebo na zápästie.

Ramennej tlakomery – sú presnejšie a prípadný pohyb ruky neskresľuje výsledky. U tlakomerov na paži je dôležitá veľkosť manžety, ktorá musí zodpovedať veľkosti vašej ruky.

 

Najlepšie tlakomery na pažu podľa testu do 1500 korún

Omron M3 – prístroj je určený pre meranie na paži, farebný indikátor hypertenzia, farebný indikátor utiahnutie manžety i. Je vybavený univerzálnou predĺženou EASY manžetou.

 

VIAC INFORMACIÍ

 

Omron M400 – Tento tlakomer na pažu je obohatený o úplne nové funkcie, napr. Farebný indikátor hypertenzie a utiahnutie manžety. Veľký, prehľadný a čitateľný 3 riadkový displej. Tlakomer je jedinečný systémom Intellisense. Tento systém vykonáva dve merania krvného tlaku behom jedného meracieho cyklu. Prvá pri nafukovaní manžety a druhé pri vyfukovanie. Vďaka tejto metóde sú výsledky vždy presné a spoľahlivé.

 

VIAC INFORMACIÍ

 

Beurer BM 58 – prístroj na meranie tlaku na paži. Rýchle a jednoduché meranie tlaku, ukladanie nameraných hodnôt a zobrazenie ich priebehu a priemeru. Ak sa vyskytnú poruchy srdcového rytmu, prístroj vydá výstrahu. Namerané hodnoty sú odstupňované podľa smerníc WHO a graficky vyhodnotené.

 

VIAC INFORMACIÍ

 

Sencor SBP 690 – digitálny tlakomer s manžetou na paži. Meria systolický a diastolický krvný tlak, srdcový pulz a upozorní vás aj na srdcovú arytmiu. Ponúka tiež grafické rozlíšenie zvýšených hodnôt tlaku, takže budete ihneď vedieť, či je váš tlak nízky, v norme, alebo či trpíte hypertenziou.

 

VIAC INFORMACIÍ

 

AEG BMG 5612 – presné a rýchlo meranie na paži, veľký, ľahko čitateľný LCD displej, nastavenie hodnôt pre hodnotenie systému WHO. Detekcia srdcové arytmie, pamäť pre 3 osoby na 3 × 40 meraní.

 

VIAC INFORMACIÍ

Najlepšie tlakomery na paži od 1500

Omron M6 AC – praktický domáci tlakomer, ktorý je opatrený veľkým, prehľadným a dobre čitateľným displejom. Manipulácia s ním je veľmi jednoduchá a intuitívna. Prístroj disponuje predĺženou Easy manžetou s dĺžkou v rozmedzí 22-42 cm, takže padne na každú ruku. Utiahnutie manžety je veľmi jednoduché. Presnosť utiahnutie manžety je indikovaná farebnou LED kontrolkou vedľa displeja.

 

VIAC INFORMACIÍ

 

Tensoval Comforttlakomer možno pohodlne ovládať pomocou jediného dotyku. Má veľký prehľadný displej, na ktorom uvidíte všetky potrebné údaje ostro. Vďaka technológii Fuzzy Logic dokáže namerať tlak aj ľuďom s mierne nepravidelným srdcovým rytmom.

 

VIAC INFORMACIÍ

 

Omron M6 Comfort Intelli – inteligentné manžeta Intelli má snímacie senzory po takmer celom jej obvode a navyše vás upozorní, ak si ju nasadíte chybne alebo sa pri meraní hýbete. Do veľkej pamäti prístroja možno zaznamenať až dvesto merania pre dvoch užívateľov (pre každého sto merania) a na použitie inou osobou využite režim „HOST“. Omron vás tiež upozorní, ak sa výsledky vášho merania odchyľujú od zdravých noriem, pri podozrení na arytmii či hypertenziu, ktorá môže spôsobiť mŕtvicu. Z posledných troch meraní počas 10 minút vytvorí priemernú hodnotu.

 

VIAC INFORMACIÍ

 

Tensoval Duo Control – vysoko kvalitné ramenný tlakomer s technológiou Duo Sensor je jediný na trhu, ktorý kombinuje posluchovou a oscilometrickou metódu merania. Vďaka tomu je možné presne zmerať krvný tlak aj bez návštevy u lekára. Výsledok merania sa zobrazuje na veľkom a dobre čitateľnom displeji, nechýba ani dostatočne silný akustický signál ohlasujúci koniec merania a je ľahko ovládateľný iba jedným tlačidlom. Anatomický tvar manžety so špeciálnym výsekom pre lakťovú jamku podporuje jednoduché nasadenie bez pretáčania, čím umožňuje aj jej bezbolestné nafúknutie. Tlakomer je vhodný pre 2 užívateľov, pretože dokáže každému zvlášť uložiť do pamäte až 60 výsledkov.

 

VIAC INFORMACIÍ

Tlakomery na zápästie – majú menší obvod manžety, sú mobilnejší, ale nie sú tak presné ako ramennej tlakomery, ak trpíte nejakou chorobou a tlak potrebujete merať presne neodporúčajú sa. Ich cena je oproti ramennými tlakomerom pomerne nízka.

 

Najlepšie tlakomery na zápästie do 1000 korún

Beurer BC 32 – digitálny tlakomer s upevnením na zápästie o veľkosti 13,5 – 19,5 cm. Súčasťou výrobku je veľký čitateľný LCD displej, kontrolka batérie a funkcia signalizácie chyby. Prístroj má funkciu počítania priemerov za 7 dní (ranné, večerné) a 60 pamäťou na namerané hodnoty pre 2 rôznych užívateľov.

 

VIAC INFORMACIÍ

 

Sencor SBD 1470 – digitálny tlakomer SBD 1470 je určený pre meranie systolického a diastolického tlaku a srdcového pulzu na zápästie. Prístroj má veľký a dobre čitateľný LCD displej, funkciu indikácie srdcovej arytmie a pamäť pre 60 nameraných záznamov.

 

VIAC INFORMACIÍ

 

Omron RS1– jednoduchý tlakomer, s meraním na zápästí. Má pamäť posledného merania a symbol dobrého utiahnutie manžety. Má pokrokovú technológiu Intellisense a je klinicky testovaný. Slúži pre rýchle a presné zmeranie tlaku a pulzu. Vhodný na cesty.

 

VIAC INFORMACIÍ

 

Beurer BC 58 – prístroj na meranie krvného tlaku na zápästí BC 58 presvedčí svojím veľkým čiernym displejom s dotykovou obrazovkou. Ľahko a rýchlo zmeriate svoj krvný tlak, namerané hodnoty uložíte a necháte si zobraziť priebeh a priemer nameraných hodnôt. Varovanie pri eventuálnom výskyte arytmie. Spojenie s PC vám umožní vytvorenie detailného archívu s možnosťou porovnávania hodnôt počas dlhšieho časového úseku. Indikátor WHO a rozpoznanie arytmie (poruchy srdcového rytmu).

 

VIAC INFORMACIÍ

 

Beurer BC 44 – jednoduché ovládanie jedným tlačidlom, modro podsvietený čitateľný displej, na zápästie 14 – 19,5 cm, WHO klasifikácie / detekcia arytmie.

 

VIAC INFORMACIÍ

 

Najlepšie tlakomery na zápästie od 1000 korún

Omron RS6 – Najtichšie a najtenší tonometer na zápästie. Nepočuteľný prevádzku pre extra diskrétne použitie, rýchle a presné meranie bez vyhrnutia rukávu. Najtenší a najľahší tonometer, polohový senzor (zobrazenie ikony SRDCE na displeji), pamäť pre jedného užívateľa: 90 meraní, vč.datumu a času. Extra veľký, prehľadný a čitateľný 3.řádkový displej. Životnosť nových alkalických batérií cca 300 meraní. Rozsah merania: Krvný tlak 0-299 mmHg, Puls 40-180 / min. Presnosť merania: Krvný tlak +/- 3 mmHg, Pulz +/- 5% nameranej hodnoty, Hmotnosť prístroja bez batérií cca 85 g. Veľkosť manžety (obvod zápästia 13,5 – 21,5 cm).

 

VIAC INFORMACIÍ

 

Omron RS3 – jedinečný systém kontrolovaného nafúknutie manžety. Extra veľký, prehľadný a čitateľný 3.řádkový displej. Pamäť pre jedného používateľa pre ľahkú kontrolu Vašich predchádzajúcich meraní. Výpočet priemernej hodnoty tlaku (zo 3měření) pre objektívnejšie výsledky, napr. Pri kolísavom krvnom tlaku. Upozorní na chyby vzniknuté nevhodným utiahnutím manžety. Upozornenie na nevhodný pohyb pri meraní. Zachytenie a indikácia arytmií (nepravidelného pulzu). Zobrazené sú iba spoľahlivé hodnoty TK.

 

VIAC INFORMACIÍ

 

Beurer BC 85tlakomer na zápästie s inflačné technológiou, XL display, 2 × 60 pamätí, indikátor správneho merania, obvod zápästia 13,5 – 23 cm, dátum a čas, priemery, batérie 2 x 1,5V AAA v balení, Bluetooth, ultratenké prevedenie, farebná klasifikácia výsledkov, detekcia arytmie.

 

VIAC INFORMACIÍ

Delenie tlakomerov

V zásade môžeme tlakomery rozdeliť do troch skupín na: mechanické tlakomery, digitálne tlakomery a poloautomatické tlakomery.

 

Mechanické tlakomery – stretnete sa s nimi väčšinou v niektorých ambulanciách. Pri meraní s mechanickým tlakomerom je nutné spoliehať sa na vlastné sluch, ide teda o jednu z najpresnejších metód merania vôbec. V jej prípade dochádza k odčítanie hodnôt systolického a diastolického tlaku. Typickými predstaviteľmi sú tlakomery ortuťové, bezortuťový a hodinkové.

Digitálne tlakomery – najrozšírenejší druh tlakomerov pre domáce použitie. Tieto tlakomery merajú tlak oscilometrickou metódou, teda na základe oscilácie.

Poloautomatické tlakomery – funguje rovnako ako digitálny, len k nafukovanie manžety je využívaná ručná pumpička.

 

Všímajte si veľkosti manžety

Manžeta by mala presne padnúť na paži alebo zápästia, pretože v opačnom prípade môže prístroj udávať chybné hodnoty merania. Zmerajte si obvod ramena v strede medzi lakťovým a ramenným kĺbom a podľa obvodu si vyberte vhodnú manžetu. Štandardná manžeta je pre obvod paže od 22 do 32 centimetrov.

Štandardne môžete naraziť na niekoľko typov rozmerov.

Veľkosť 17 – 22 centimetrov -manžeta pre detské paže

Veľkosť 22 – 32 centimetrov

Veľkosť 22 – 42 centimetrov

Veľkosť 32 – 42 centimetrov

Na trhu sú aj špeciálne tlakomery, ktoré majú takzvanú „komfort“ manžetu. Je univerzálny, určená je pre obvod paže od 22 do 42 centimetrov. Tlakomer s takou manžetou tak môže využívať celá rodina vrátane detí.

Čo sa týka tlakomerov zápästných, manžeta má veľkosť 17 – 22 centimetrov.

 

Certifikáty

Ak chcete mať istotu, že váš tlakomer bude merať presne, overte si, či bol preverený podľa medzinárodných protokolov. Čím viac certifikáciou tlakomer má, tým lepšie.

Najprestížnejšie certifikácia:

IP protokol – Európska hypertenziologickej spoločnosť

BHS certifikácia – British Hypertension Society

AAMI certifikácia – Asociation for the Advancement of Medical Instrumentation

Niektorí, najmä menší výrobcovia, vykonáva vlastné testovanie, a aby výrobky na trhu lepšie vyzerali, dávajú im svoje vlastné certifikáty, ktoré majú zníženú vypovedaciu hodnotu. Okrem absolútneho počtu certifikátov si skontrolujte tiež to, kto ich vydáva a či je vybraná spoločnosť dostatočne dôveryhodná.

 

Pamäť

Čím väčšia pamäť, tým lepšie. Jednotlivé merania sa vám ukladajú a vy si môžete kontrolovať aj niekoľko meraní spätne. Bežne majú tlakomery pamäť na 60 rôznych meraní. Lacnejšie modely disponujú pamäťou iba na 30 meraní, naopak tie modernejšie a drahšie až na 100 meraní. Ak je podľa výrobcu môže využívať viac osôb, bežne 2 alebo 4, znamená to, že každá z nich má svoj vlastný oddiel na ukladanie merania do pamäte.

 

Napájanie

Pri výbere tlakomeru zvážte tiež jeho napájanie. V zásade máte na výber dva spôsoby:

Akumulátorové tlakomery – zdroj potrebnej energie je získavaný z vloženýc h batérií typu AA. Vďaka tomu sú tlakomery mobilné, len počítajte s tým, že výdrž batérií je obmedzená a čas od času budete musieť kúpiť nové.

Tlakomery so sieťovým napájaním – modely tlakomerov sú okrem batérií vybavené ešte prídavným zdrojom napájania, určeným pre zapojenie do elektrickej siete.

 

Funkcia

Myslite na to, že tlakomer ovládate jednou rukou. Hľadajte preto taký, ktorý má jednoduché ovládanie, veľké tlačidlá a dobre čitateľný displej.

Intelilsence – systém dvojitého merania, ktoré prebieha počas nafukovanie a vyfukovanie manžety. Vďaka tomu je dosiahnutá veľmi presných výsledkov merania.

USB port – Možnosť pripojenia k počítaču. Ak trpíte nejakou chorobou cievnej sústavy, môže to byť veľmi dôležité. Po pripojení môžete dáta previesť do počítača, a buď si ich vyhodnotiť špeciálnym softvérom, alebo ich odoslať lekárovi.

Bluetooth – pripojenie s mobilným telefónom

LED indikátory – informujú či je dostatočne utiahnutá manžeta, vyhodnocujú hypertenziu, upozorňujú na nežiaduce pohyb pri meraní a iné rušivé veci.

Detekcia arytmie – informuje o nepravidelnom srdcovom rytme.

Ďalšie funkcie – zobrazenie dátumu a času, akustický signál na začiatku a konci merania, automatické vypnutie a kontrolka indikujúca vybité batérie, klasifikácia krvného tlaku a diagnostika, Indikácia zlého meranie.

 

Cena tlakomerov

V cene do 1 000 Sk zakúpite lacnejšie produkty, kde prevládajú modely určených na zápästí. Sú jednoduché, ale menej presné. Od 100 0 Sk do 2000 Sk klasická stredná trieda, nájdete tu aj tlakomery na pažu s priemernou pamäťou a solídnych meraním. Tlakomery od 2 000 Sk do 3 000 Sk, sú kvalitné dizajnovo vyladené tlakomery, ktoré možno využiť na 100 i viac meraní. Disponujú meraním pre viac osôb. Dáta možno vyhodnotiť pomocou špeciálneho softvéru v počítači alebo v smartfóne. Ak trpíte nejakou chorobou, ktorá s krvným tlakom súvisí, mali by ste vyberať v tejto kategórii. Tlakomery nad 3 000 Sk sú primárne určené skôr pre lekárske zariadenia. Stretnete sa s nimi napríklad v nemocniciach alebo v lekárskych ordináciách.

 

Ako správne merať tlak?

5-10 minút pred meraním sa vyhnite akejkoľvek fyzickej námahe, nepite minimálne pol hodiny pred meraním energetické nápoje, kávu, alkoholické nápoje a podobné veci majúce vplyv na zvýšenie krvného tlaku. Meranie musí prebiehať na holé ruky, či už paži, alebo zápästia. Manžetu pripevnite na obnažené miesto. U ramenného tlakomera položte predlaktia na stôl, pri tom zápästného ho dajte do výšky srdca. Pri meraní nehovorte a nehýbte sa. Ak sa meria každý deň, snažte sa ho realizovať v rovnakom čase.

 

Obľúbené a overené značky tlakomerov

Aby došlo k čo najpresnejšie meranie krvného tlaku, musíte investovať do značkových prístrojov. Tie sú spojené s profesionálne kalibráciou, atesty a radom certifikátov prezrádzajúce onú požadovanú presnosť.

 

Tlakomery Beurer – Firma Beurer pôsobí na trhu 91 rokov. Vyrába kvalitné výrobky, ktoré sú vyskúšané a veľmi obľúbené radom spokojných zákazníkov po celom svete. Firma Beurer dnes ponúka najmodernejšie výrobné technológie a široký výber produktov s ktorými určite budete spokojní. Pôvodne vyrábala vykurovacie podložky, neskôr rozšírila výrobu aj na športové vybavenie, krokomery, hodinky, prístroje pre starostlivosť o telo, aj medicínske prístroje, predovšetkým glukomery, inhalátory a tlakomery. Tlakomery disponujú silnou pamäťou a niektoré umožňujú meranie až štyroch užívateľov,

 

Tlakomery Omron – Firma Omron Corporation je veľkovýrobcu elektroniky, sídliaca v Kjóte v Japonsku. Bola založená v roku 1933. Firma je rozdelená do jednotlivých divízií s rôznym zameraním. Divízia Healthcare, je zameraná na výrobu medicínskych prístrojov, pre domáce použitie, tak pre nemocnice a súkromné ​​lekára. Okrem inhalátorov, glukomerov alebo teplomerov vyrába aj tonometre / tlakomery ako na ruku, tak na paži. Rad SpotArm, vyniká špeciálnym manžetou, ktorá sa nezapína a stačí jej prestrčiť ruku.

 

Tlakomery Medisana – Firma pochádza pôvodom z Nemecka a na trhu sa pohybuje viac ako 30 rokov. Sortiment firmy je rozsiahly, cez masážne valčeky, športové vybavenie, až po glukomery alebo práve tlakomery. Väčšina tlakomerov Medisana je určené na paži na zápästie vyrába len niekoľko modelov. Výhodou spoločnosti Medisana je, že k svojim prístrojom ponúka aj náhradné diely.

 

Tlakomery Tensoval – sú výrobkom spoločnosti Hartmann-Rico a. S., Ktorá vznikla spojením nadnárodné nemeckej spoločnosti Hartmann a pôvodne českej firmy Rico Veverská Bítýška. Patrí medzi popredných výrobcov zdravotníckeho materiálu. Na našom trhu pôsobí od roku 1991. Vyrába sterilné materiály, hygienické potreby alebo prístroje na diagnostiku. Vyrába modelového radu tlakomerov na paži, Comfort, Duo Control, Comfort Classic a Veroval, tak aj rad na zápästie Mobil a Veroval. Spoločnosť Hartmann-Rico ponúka k tlakomerom aj príslušenstvo, adaptéry alebo náhradné manžety.

Znalosti

Publikované

15. júna 2019