Vyberte stranu

Záhrada v septembri. Čo všetko treba urobiť?

,

Leto pomaly končí a nás čaká na záhrade množstvo práce. September je mesiac, kedy sa na záhrade pomaly nezastavíme, je potrebné záhradu pripraviť na nadchádzajúcu jeseň a zimu. Čo všetko treba urobiť?

V tohtoročnom horúcom lete dostala záhrada poriadne zabrať. Potom, čo vám dala veľa úrody, zaslúži si náležitú starostlivosť. Aby ste ju pripravili na zimu, čaká vás veľa práce. Ak ste dali na leto von niektoré izbové rastliny je pomaly čas vrátiť ich späť domov do tepla. Zaobstarajte si tiež ochranné netkané textílie, ktorými v prípade prvých prízemných mrazíkov ochránite vonkajšie rastliny.

Na čo teraz v septembri určite na záhrade nezabudnúť?

Ovocie v septembri

Dozrievanie niektorých druhov ovocia je v plnom prúde. Zbierajú sa neskoré broskyne, jablká, hrušky, slivky, černice a vínna réva. Červenajú sa dvakrát plodiace jahody a na rad prichádza aj úroda vlašských a lieskových orechov. Zbierajú sa aj liečivé plody kríkovej ruže, rakytníka a žeriavu.
Pri zbere ovocia na dlhšie skladovanie vyberajte zásadne zdravé a ničím nepoškodené kúsky. Uložte ich na chladné tmavé miesto a nezabudnite na pravidelné vetranie. Prebytok úrody zavarte či naložte. Orechy môžete skladovať v škrupinách v jutovom vreci, alebo vylúpané v uzatvárateľnej nádobe.

Septembrový rez, zálievka a hnojenie

Je potrebné orezať staré vetvy ríbezlí a egrešov. Doprajte rez letným jabloniam, hruškám a slivkám. Černice vyvážte nové výhony, na ktorých bude plodiť budúci rok. V septembri je tiež posledná možnosť naočkovať broskyne. Vysaďte nových jahôd a tie existujúce okopte a prihnojte kompostom alebo hnojivom bohatým na draslík.

Zeleninové záhony

V septembri na zeleninových záhonoch dozrievajú paradajky, tekvica, stopkatý zeler, neskorá hlúbová a koreňová zelenina. Po zbere záhony okopte, zrýľte, zbavte buriny a pohnojte, aby boli dobre pripravené na ďalšie pestovanie. Do neskorej jesene niekedy aj cez zimu môžete nechať na záhonoch ružičkový kel, zimný pór, petržlenovú vňať, pažítku a odolné druhy špenátu.
Po zbere na záhony môžete vysadiť zelené hnojenie, ďatelina, horčicu alebo vikev, ktoré na jar zaryjete do pôdy.
Pre jarný zber v septembri vysievajte špenát, valeriánku, petržlen alebo trebuľku. Vysievať môžete do fóliovníka, pareniska alebo na krytý záhon.

Okrasná záhrada

V okrasnej záhrade je v septembri stále čo obdivovať, kvitnú ruže, ibišteky, plamienky, georgíny, jesenné astry, slnečnice, japonské sasanky, niektoré druhy rozchodníkov alebo pupalka.
Okrasné rastliny zbavte odkvitnutých kvetov a uložte si semienka pre ďalší výsev. Začnite tiež s výsadbou cibuľovín. Narcisy vysádzajte do polovice septembra, ostatné cibuľoviny napríklad, tulipány, snežienky a krókusy vysaďte v druhej polovici mesiaca. Pred výsadbou cibuľovín prevzdušnite pôdu kyprením, vyryte burinu a prihnojte kompostom.
U cibuľovín dodržujte správnu hĺbku pri sadení, malým cibuľkám stačí asi 7 cm, väčšie zasaďte do hĺbky 15 cm. Dodržujte tiež dostatočný rozostup medzi konkrétnymi druhmi. Malé cibuľky vsádzajte asi 5 cm od seba, veľké potrebujú odstup aspoň 10 cm.
Naposledy zastrihnite živé ploty, prerežte pnúce ruže, odkvitnuté výhony odrežte hneď nad zemou a vyvážte nové výhony. Ružim doprajte výživu v podobe síranu draselného.

Kedy presádzať kvety

Je tiež čas na presadenie kvetov, ktoré ste v lete nechali v kvetináčoch a delení trsov trvaliek. Fuchsie neznesú chladné rána, tak ich radšej koncom septembra presuňte domov. Môžete tiež zastrihnúť muškáty v kvetináčoch.
V septembri tiež môžeme vysadiť vresy a vresovce, ktoré bez problému prečkajú aj tuhú zimu. Vysádzajú aj ihličnany a vždyzelené dreviny, nezabudnite na ich starostlivú zálievku. Na ovocné stromčeky, ktoré sa vsádzajú v októbri, si pripravte jamu už teraz, aby dostatočne stačila vyvetrať.

Starostlivosť o trávnik

V septembri venujte potrebný čas aj trávniku. Trávnik posekajte, pokosenú trávu zhrabávajte. Nezabudnite ani na prevzdušnenie vertikutátorom. Vertikutáciou trávnik zbavíte machov aj zvyškov starých porastov a dodáte korienkom pred zimou dostatok kyslíka a vody. Holé oblasti doplňte novým osivom. Ošetrite trávnik postrekom proti plesni snežnej a pohnojte ho jesenným trávnym hnojivom.

Znalosti

Publikované

20. októbra 2023