Zásady pre výber dobrého e-shopu

Stále viac ľudí pred nakupovaním v kamenných obchodoch dáva prednosť nákupom z pohodlia domova. Cez internet nakupujeme čím ďalej viac tovaru. Ponuka je pestrá a tovar je lacnejší. Na kupujúci tu číha mnoho rizík. V dnešnej dobe nie je problém vytvoriť si falošnú identitu vierohodného e-shopu, vybrať od kupujúcich peniaze a zmiznúť. Zlý výber e-shopu môže viesť k neskorším reklamáciám či vymáhanie spotrebiteľských práv. Ako vybrať správny e-shop a nespáliť sa? Tu je niekoľko tipov na čo si dať pozor.

Ako vybrať bezpečnú e-shop?

Než sa rozhodnete objednať si tovar z e-shopu, mali by ste si overiť, či ide o seriózny obchod.

Pred kúpou si overte informácie o e-shopu z viacerých zdrojov a venujte pozornosť obchodným podmienkam. Neplaťte tovar vopred. Obozretní buďte aj v prípade, že predávajúci umožňuje platbu len prevodom na účet bez možnosti zaslania tovaru na dobierku. Porovnajte si vybraný tovar vo viacerých porovnávačoch, ktoré zhromažďujú ponuky viac obchodov, napríklad na https://www.heureka.cz/. Ceny v rôznych e-shopoch sa líšia niekedy až o tisíce korún. Nie vždy je najvýhodnejšie kúpa hneď hahoře. Cena nevypovedá nič o predajcovi, preto je nutné overiť si aj ďalšie informácie. Každý seriózny e-shop o sebe zverejňuje plné kontaktné údaje vrátane telefónu, IČO a DIČ, ktoré je možné overiť v registroch.

 

Ďalším problémom býva často dodania tovaru. Stáva sa, že obchodník potvrdí objednávku a zákazníka informuje, že tovar bude dodaný najskôr za 14dní. Preto je dobré si pred objednaním overiť, či je tovar naskladnené a za ako dlho trvá doručenie. Vopred si zistite, kde sa e-shop reálne nachádza a odkiaľ bude posielať tovar. To, že je web v českom jazyku, ešte neznamená, že ho nemôže prevádzkovať niekto zo zahraničia. Vďaka špedičným spoločnostiam a distribučným sklady zahraničné prevádzkovatelia konkurujú našim obchodom. Na obchodných podmienkach sa prakticky nič nemení, ale keď sa rozhodnete tovar vrátiť, poštovné vás vyjde drahšie, ako keď ho vraciate do českého e- shopu.

 

Obchodné podmienky – Pred objednaním tovaru si rozhodne preštudujte obchodné podmienky. Zistite, akým spôsobom obchod vracia peniaze a či vôbec, v prípade vrátenia tovaru. Či je možné odstúpiť od kúpnej zmluvy. U podvodníkov môžete v zmluvných podmienkach nájsť veľa pokút pri zrušení objednávky. Obchodné podmienky majú byť čitateľné a zrozumiteľné tak, aby ich pochopil normálny človek. Nemali by obsahovať malé písmenká, skryté odkazy či prekvapivá ustanovenia, zároveň by nemali byť extrémne dlhé. Ak zaškrtávate súhlas s čímkoľvek, mali by ste sa cez jednoduchý odkaz dostať k tomu, s čím súhlasíte.

Dôveru dodávajú e-shopom užívateľské recenzie. Poctivé obchody sa nebojí dať priestor svojim zákazníkom vyjadriť sa priamo na ich stránkach. Ovšem nikto vám nezaručí, či si niekoľko kladných recenzií nenapísal na svoj web sám obchodník. Databázu spotrebiteľských skúseností aj to, či jednotliví obchodníci dobrovoľne rieši sťažnosti spotrebiteľov, môžete zistiť na www.vasestiznosti.cz. Zistiť si, kedy bol obchod zaregistrovaný na http://www.nic.cz. Ak bol zaregistrovaný pred pár dňami, buďte na pozore. Obchod si môžete tiež overiť na týchto stránkach http://www.oversito.cz/.

 

Tovar, ktorý sa dováža z Číny sa na prvý pohľad od oficiálnej distribúcie príliš nelíši. Ak si ho objednávate sami v čínskom obchode, musíte počítať s tým, že prípadná reklamece by sa vám predražila. Rad obchodníkov nakupuje podobne, pokiaľ tovar nie je naskladnené má dlhú dodaciu lehotu a prípadná reklamece a servis podľa toho vyzerá. Značkový servis reklamovaný tovar väčšinou odmietne.

Nekalé predajné portály neoprávnene používajú falošné certifikáty. Či je certifikát pravdivý, si môžete overiť na http://www.apek.cz/.

Znalosti

Publikované

3. júla 2019