Ako ochrániť svoj domov pred zlodejmi

, ,

Vlámať sa do nášho domu či bytu je veľmi nepríjemný zážitok, ktorý by nikto z nás nechcel zažiť. Takáto akcia je pre nás nielen nákladná, ale tiež narúša náš pocit bezpečia. Preto sa oplatí využívať riešenia, ktoré nám moderné technológie ponúkajú. Hovoríme predovšetkým o systémoch, ktoré tvoria inteligentnú domácnosť. Tieto typy systémov chytrej domácnosti je možné nazvať ochranou a monitorovaním 21. storočia. Poďme sa s ich pomocou pozrieť, ako ochrániť svoj domov pred vlámaním.

Smart home, ochrana proti vlámaniu

Chytré domáce sady sú súborom niekoľkých alebo dokonca niekoľkých desiatok senzorov a kamier umiestnených v našom dome. Alarmové senzory majú širokú škálu funkcií – od detekcie pohybu, dymu alebo požiaru až po sledovanie takých udalostí, ako je otvorenie dverí, okna alebo garážovej brány. S ich pomocou môžeme dokonca prijímať informácie o otvorení trezoru alebo skrine, v ktorej uchovávame cenné predmety.

Typy inteligentných senzorov:
senzory oxidu uhoľnatého
detektory dymu
senzory plynu
teplotné senzory
povodňové senzory

Typy inteligentných senzorov na ochranu vášho domova proti vlámaniu:
dverné a okenné senzory
pohybové senzory

Súčasťou systému sú aj špeciálne monitorovacie sady. Môžeme tiež pripojiť inteligentné tlačidlá, ktoré nám umožnia rýchlo reagovať na hrozbu. Celý senzorový a kamerový systém je riadený riadiacimi jednotkami inteligentnej domácnosti.

Čo sú systémy inteligentnej domácnosti a ako fungujú?

Domáce alarmy by nedávali zmysel, keby s nami komunikovali iba v areáli. Ich hlavnou prednosťou je, že s nami dokážu komunikovať, nech sme kdekoľvek – aj na druhom konci sveta. Sú integrované so špeciálnou aplikáciou na našich mobilných zariadeniach – najčastejšie s naším chytrým telefónom.
Táto komunikácia nie je iba jednosmerná. Pomocou aplikácie môžete vydávať príkazy aj centrále u vás doma. Môžeme napríklad nariadiť zatvorenie dverí alebo okien, aktivovať poplašnú sirénu, upozorniť ostrahu alebo odpojiť inžinierske siete, ako je plyn alebo elektrina.

Systémy chytrej domácnosti proti vlámaniu
Rozvádzače pre múdru domácnosť
Inteligentné senzory
Monitorovacie kamery
Poplašné systémy
Monitorovacie súpravy

Ako ochrániť svoj domov pred vlámaním?

Ako teda pomocou všetkých týchto technologických noviniek ochrániť svoj domov pred zlodejmi? Začneme tým, že sa zamyslíme nad oblasťami, ktoré by sme chceli konkrétne chrániť. Ktoré izby to budú? Zaujíma nás aj monitoring záhrady? Majú to byť iba kamery na monitorovanie alebo chceme zahrnúť pohybové čidlá a detekciu otvorených dverí a okien?
Ďalším krokom bude výber centrálnej jednotky pre šikovný dom. Je to dôležité, pretože najjednoduchšie bude vybrať snímače od rovnakého výrobcu, od ktorého sme riadiacu jednotku zakúpili. Nie je to vždy nutné, ale určite to značne uľahčí konfiguráciu celého systému. Poďme si teda overiť, aké systémy sa vám môžu hodiť.

Rozvádzače – základ chytrej domácnosti

Začneme s tvorbou systému výberom rozvádzača. Dá sa nazvať mozgom celku, pretože zhromažďuje informácie zo všetkých prvkov systému, spracováva ich a prenáša do nášho mobilného zariadenia. V niektorých prípadoch môže tiež komunikovať medzi sebou jednotlivé senzory alebo kamery. Výber rozvádzača by sme mali začať tým, že si preveríme jeho univerzálnosť a možnosti. Poďme zistiť, s akými druhmi zariadení je schopný komunikovať a aký je ich maximálny počet. Musíme sa pozrieť na aplikáciu, ktorá prepojí riadiacu jednotku s naším mobilným zariadením. Pred výberom rozvádzača si tiež zistite, či je aplikácia intuitívna a bezporuchová? Funguje dobre s naším smartfónom? To sú veľmi dôležité otázky, pretože aj ten najlepší rozvádzač bude k ničomu, pokiaľ zamrzne aplikácia na jeho obsluhu alebo sa jeho prevádzka stane problematickou. Moderná riadiaca jednotka môže plniť aj iné funkcie, než len chrániť náš domov. Bolo by dobré, keby nám to umožnilo spravovať náš domov na dennej báze. Napríklad ovládanie osvetlenia, ovládanie kúrenia alebo diaľkové otváranie a zatváranie okien.

Poplašné systémy

Základom správneho zabezpečenia domácnosti je spoľahlivý a citlivý poplašný systém. Musí komunikovať s ústredňou. Po jeho spustení tak ihneď obdržíme príslušné upozornenie.
Prvky poplašného systému:
chytré senzory – rozmiestnené v rôznych častiach domu
klávesnica alarmu – na zapínanie a vypínanie systému
poplašná siréna
Túto sadu môžeme okrem iného tiež doplniť alarmové diaľkové ovládače, prípadne príslušné štítky (tagy), ktoré sú alternatívou ku každému zadávaniu PIN kódu.
Klávesnica pre alarm
Pokiaľ ide o klávesnicu, oplatí sa vybrať bezdrôtový model. Budete ho tak môcť umiestniť kamkoľvek a vyhnete sa vŕtaniu do stien pre jeho inštaláciu.
Poplašná siréna
Poplašná siréna by samozrejme mala byť dostatočne hlasná, aby ju počuli nielen členovia domácnosti, ale aj susedia alebo okoloidúci. Niektoré modely sirén vydávajú rôzne zvuky v závislosti od detekovanej hrozby. Iný zvuk sprevádza vlámanie, iný pri dyme atď. Niektoré sirény môžu pri detekcii narušenia tiež vydávať zvuk signálu policajného auta. To môže účinne zastrašiť zlodeja.

Monitorovacie kamery

Pri zvažovaní, ktorá domáca monitorovacia kamera bude najlepšia, začnite uvedením miesta, kde bude inštalovaná. V interiéri je dobrou voľbou dome kamera. Obvykle sa inštaluje na strop, je veľmi diskrétny a poskytuje široký pozorovací uhol. Mimo budovu bude oveľa lepšia trubicová kamera odolná proti poveternostným vplyvom. Dobrou voľbou môže byť aj sledovacia kamera s panoramatickým výhľadom, vybavená uhlom 340 stupňov.
Je nutné dbať na rozlíšenie snímaného obrazu a na minimálne osvetlenie dostatočné na dosiahnutie dobrej kvality obrazu. Ako ľahko uhádnete, lupiči obvykle kradnú pri slabom osvetlení, takže na to musí byť kamera pripravená. Kamera by mala mať pohybový senzor. V mnohých prípadoch pre ňu nemá zmysel neustále nahrávať. Môže to urobiť iba po detekcii pohybu. Uhol pohľadu kamery je veľmi dôležitý. Čím je širšia, tým väčšiu plochu dokáže zaznamenať na jeden záber. Domáca monitorovacia kamera by tiež mala mať dostatočne veľký rozsah pohybu, vertikálne aj horizontálne.

Dverné a okenné senzory

Bezdrôtové poplašné senzory sú dôležitým prvkom systému chytrej domácnosti. Inštalujú sa priamo k rámom okien a dverí. Detekujú každý ich pohyb – otváranie aj zatváranie. Tieto informácie sa zasielajú do centrály, ktorá ich odovzdá na naše mobilné zariadenia. Zaujímavé je, že sa vzťahujú nielen na dvere, ktorými vstupujeme do domu alebo na jednotlivé miestnosti. Je možné ich tiež použiť na ochranu zásuviek alebo obrazov. Preto môžeme také čidlo nainštalovať aj na dvere trezoru alebo do príborníka.

Inteligentné osvetlenie

Efektívnym riešením, ktoré zvyšuje bezpečnosť vášho domova a bytu počas vašej dovolenky, je systém inteligentného osvetlenia. Okrem klasického využitia v podobe budovania nálady, pohodlného ovládania cez aplikáciu alebo synchronizácie s hudbou dokáže takýto systém simulovať aj prítomnosť členov domácnosti. Osvetlenie si môžete naplánovať, aby sa aktivovalo, a tiež si ho môžete sami zapnúť, aby ste mali dojem, že dom nie je prázdny. Tým účinne odradíte potenciálneho zlodeja.

Monitorovacie súpravy

Pokiaľ si nechcete jednotlivé prvky domáceho monitorovacieho systému zostavovať sami, môžete si zakúpiť kompletnú monitorovaciu sadu. Zahŕňa všetko, čo je najdôležitejšie, teda sledovaciu kameru (alebo niekoľko kamier), zariadenie na zber a ukladanie záznamov a vhodnú aplikáciu, ktorá vám umožní sledovať obraz z kamier. Veľkou výhodou tohto typu stavebníc je jednoduchá ich inštalácia, konfigurácia a obsluha.

Najlepšie IP kamery podľa hodnotenia užívateľov

Xiaomi Mi Home Security Camera 360° 1080P – manual

TP-Link Tapo C200 – manual

Xiaomi IMILAB EC3 1296P – manual

Ezviz CS-CV310-A0-1B2WFR (2.8mm) – manual

Znalosti

Publikované

22. decembra 2021