Ako sa konečne zbaviť mravcov u vás doma

,

Mravce sú v prírode veľmi užitoční, keď však tropia škody na záhrade, alebo preniknú k nám domov, premýšľame ako sa ich čo najrýchlejšie a najefektívnejšie zbaviť. Niekto použije insekticídy, iní preferujú prírodnú cestu. Ako sa zbaviť mravcov a čo robiť aby sa k vám po čase opäť nenasťahovali? Prinášame vám niekoľko tipov, ako sa týchto nevítaných hostí zbaviť.

 

Mravce

Mravec je užitočný hmyz, ktorý v prírode plní funkciu odpratávača odpadov. To však neplatí, pokiaľ sa mravce dostanú do vašej domácnosti. Ak sa premnožia, môžu spôsobiť značné škody. Ich obtiažnosť spočíva predovšetkým v ich všadeprítomnosti, a pokiaľ zamieri k vašim zásobám, je to aj nehygienické. Mravce kontaminujú všetko jedlo, s ktorým prídu do styku škodlivými baktériami. Mravcom chutí predovšetkým cukor, rôzne sladkosti, ale aj mäso a slané pečivo.
Mravce sa ukrývajú na zle prístupných miestach, kde si zakladajú kolóniu. Ukrývajú sa pod obkladmi, v bytovom jadre, pod kvetináčom alebo nábytkom. Novú kolóniu zakladá mravčia kráľovná, postaví jednoduché mravenisko, kam kladie vajíčka a vychová prvú generáciu robotníc. Do bytu sa dostanú šachtou s rozvodmi vody, po fasáde si to zamieria k otvorenému oknu.
Ani na záhrade nevidíme mravce radi, pretože mravce sú ochrancami vošiek, ktoré schraňujú ako pod zemou, tak na ovocných stromoch. Hoci sú mravce človeku niekedy nepríjemným spoločníkom, existujú ľudia, ktorí mravce chovajú v zvláštnych nádobách, formikáriách. Štúdiom mravcov sa zaoberá myrmekológia, odborníci na tento blanokrídlový hmyz sú myrmekológovia. O popularizácii života hmyzu a obzvlášť mravcov sa zaslúžil spisovateľ Ondřej Sekora sériou detských knižiek, ktorých hlavnou postavou je Ferda Mravec.

Prevencia

Veľkým lákadlom pre mravce sú zvyšky jedla, rozliate tekutiny, rozsypaný cukor alebo omrvinky na kuchynskej linke, ale aj zle uskladnené potraviny. Mravce majú veľmi vyvinutý čuch, vďaka ktorému si cestu za potravou ľahko nájdu.
Pokiaľ sa chcete nechceným návštevníkom vyhnúť, základom je prevencia. Nenechávajte nikde zvyšky jedla, potraviny skladujte v uzavretých nádobách. Na okná si kúpte kvalitné siete proti hmyzu, to je tiež jedna z ciest kadiaľ sa k vám mravce dostanú.

Ako sa zbaviť mravcov?

Prinášame niekoľko tipov, ako sa zbaviť mravcov v domácnosti av záhrade

Kým sa u vás mravce usídlia, na začiatku pošlú prieskumníkov, ktorí za sebou zanechávajú feromónovú stopu, ktorú potom sledujú ďalšie. Pokiaľ uvidíte doma mravce, v jeho blízkosti všetko utrite univerzálnym čističom alebo roztokom bielidla. Z prírodných prostriedkov môžete použiť jablkový ocot zriedený 1:1.

 

Lepiaca páska

Jednoduché riešenie ako znemožniť prístup mravcom je pomocou lepiacej pásky. Okolo objektu, ktorý chcete chrániť vytvorte zábranu z lepiacej pásky. Tej sa mravce vyhnú alebo sa na ňu nalepia.
Pokiaľ máte problém s mravcami v záhrade, kde si zakladajú na stromoch chovné stanice vošiek, aplikujte na kmeň lepiacej pásky aspoň v dvoch radoch za sebou. Mravcov sa tak zbavíte v suchom počasí asi na dva týždne. Po daždi musíte procedúru opakovať, inak sa mravce nasťahujú späť.

 

Krieda

Okolo vstupných miest do domu stačí nakresliť kriedou čiary. Ešte lepšie je použiť kriedový prášok. Mravce krieda odpudí, pretože obsahuje uhličitan vápenatý. Kriedový prášok tiež ochráni rastliny na záhrade ako pred mravcami, tak aj pred slimákmi.

Korenie, bylinky a prášok na pečenie

Mravcom vadí všetko aromatické. Môžete použiť bazalku, mätu, šalviu, majoránku, šalviu, škoricu. Zmiešajte niektorú z ingrediencií s práškom do pečiva a posypte obľúbené trasy mravcov. Prášok sa im dostane na nôžky a aróma im znemožní komunikáciu.

 

Kajenské korenie

Ďalšia metóda, ako zlikvidovať mravce je pomocou korenia. Mravce nemajú v obľube aromatické korenie. Mleté kajenské korenie naneste na okraj kuchynskej linky, alebo na podlahové lišty. Keď mravec zistí prítomnosť korenia okamžite odkráča.

Mäta

Mravce sa vyhýbajú všetkému čo má pepermintovú arómu. Zmiešajte 10 kvapiek silice mäty s 2dl vody a naneste na miesta, kde sa mravce vyskytujú. Rovnako tak môžete použiť aj klinčekovú silicu. Na záhradu a okolo domu si zasaďte kríky mäty piepornej. Okrem ochrany pred mravcami budete mať bylinku na prípravu čaju.

 

Škorica

Silná aróma škorice pôsobí na mravce ako repelent. Mletú škoricu nasypte miesta, kde sa mravce nachádzajú. Pre ešte lepší výsledok škoricu zmiešajte s mätovým alebo klinčekovým esenciálnym olejom.

 

Múka s aromatickým korením

V nádobe zmiešajte šálku preosiatej hladkej múky s korením. Môžete použiť napríklad klinčeky, mletú škoricu, korenie. Touto zmesou posypte mravce a ich cestičky. Do niekoľkých hodín by mali zmiznúť. Počítajte s tým, že mravce si budú hľadať inú cestu ako sa k vám domov dostať.

Citróny

Nepotrebujete insekticídy, aby ste ochránili domácnosť pred nájazdom mravcov. Použite citróny. Potrite citrónovou šťavou okenné parapety, prah dverí a všade tam, kde uvidíte vyliezať mravce. Môžete použiť aj nadrvenú kôru.
Citrónová voda je tiež účinná proti blchám a švábom. Rozmixujte 4 celé citróny v 2 litroch vody a touto zmesou vytrite podlahu. Nezvaní návštevníci odídu.

 

Pomaranče

Citrusové plody mravce nemajú v obľube, sú pre nich doslova skazou. Z pomarančovej kôry a jednej šálky vody pripravte v mixéri hladké pyré. Pyré naneste na miesta, ktorými sa mravce dostávajú do domácnosti. Pár šupiek pomaranča môžete umiestniť na kuchynskú linku a na miesta kadiaľ sa mravce dostávajú dovnútra.

 

Soľ

Najlacnejší spôsob ako sa zbaviť mravcov je pomocou kuchynskej soli. Soľou posypte otvormi, odkiaľ mravce vyliezajú. Túto metódu opakujte niekoľkokrát, kým mravce úplne nezmiznú. V záhrade a na terase posypte soľou ich cestičky. Soľ môžete tiež rozpustiť v horúcej vode a aplikovať priamo na mravenisko.

 

Mastenec

Práškový mastenec pôsobí ako repelent. Rozsypte ho všade, kadiaľ mravce môžu vniknúť do domu. Podobne účinkuje aj prášková síra a bórax. Šupinky mastenca sú jemné a mravec sa na nich nedokáže udržať.

Ocot

Rovnako ako citrusy mravce neznášajú vôňu octu. Pripravte si octovú kôru do rozprašovača 1:1, dobre premiešajte a aplikujte na miesta, ktorými mravce radi vstupujú do domu. Okenné parapety, balkón, dvere. Roztok môžete aplikovať aj na cestičky na záhrade. Ocot mravce nezabije, ale odradí ich od návštevy. Ide o jeden z najúčinnejších prírodných spôsobov ako sa zbaviť mravcov.

 

Arašidové maslo s bóraxom

Arašidové maslo môžete využiť na prípravu domáceho jedu na mravce, Arašidové maslo je pre mravce zdrojom proteínov a preto ich silne priťahuje. Zmiešajte dve lyžice arašidového masla s 2PL medu a ½ lyžičky bóraxu. Borax, odborne nazývaný aj boritan sodný, je minerál, často používaný insekticíd a fungicíd, ktorý má silne vysúšací účinok. Malé množstvo hmoty umiestnite na kartón a dajte na miesta, kde sú mravce aktívne. Mravce návnadu odnesú do mraveniska a tam zabijú všetky mravce.

 

Med s droždím

Ďalší osvedčený recept ako dostať mravce z domácnosti bez toho, aby ste použili chemikálie. Droždie s medom, alebo cukrom vymiešajte na pastu a na tanieri ho dajte k miestu, kde sa mravce vyskytujú.

 

Kávová sadlina

Ak ste milovník kávy, máte v domácnosti účinný prostriedok proti mravcom. Káva obsahuje látky, ktoré sa vyznačujú toxicitou pre nepozvaných hmyzích návštevníkov. Kávovú usadeninu usušte a požite na cestičky aj mravenisko.

 

Kremelina

Ak ste natrafili v domácnosti priamo na mravenisko, posypte ho bóraxom a kremelinou a následne vysajte. Obsah vrecka čo najskôr vysypte do smetného koša. Stačí, aby s kremelinou prišli mravce do kontaktu a je postarané. Kremelina na mravce pôsobí tak, že ich postupne vysuší.

Komerčné návnady

Na trhu máte na výber obrovské množstvo prípravkov. Na použitie v interiéri sú vhodné speje a tzv. domčeky proti mravcom. Mravce si z domčeka vezmú návnadu s insekticídom a odnesú ju do hniezda, kde sa podelia s ostatnými, chemická látka ich postupne zahubí. Doba takejto likvidácie sa pohybuje v priemere okolo jedného týždňa. Pri umiestňovaní návnad buďte opatrní, ak máte v domácnosti deti a zvieratá. Pri použití týchto návnad postupujte vždy podľa pokynov výrobcu!

 

Kyselina boritá

Návnadu s adekvátnou účinnosť si môžete vyrobiť aj sami. Zmiešajte 10 g kyseliny boritej s 250 g cukru. Návnadu dajte do pohára s viečkom, do ktorého urobte pár malých dierok. Túto zmes dajte na miesta, kde sa najčastejšie mravce vyskytujú. Pozor! Pre deti a domáce zvieratá je táto zmes toxická!

Kyselina boritá ničí telá hmyzu. Keď vstúpi do tráviaceho traktu, telo dehydruje. Samičky, ktoré prídu do kontaktu s látkou stratia schopnosť produkovať potomstvo. Pozor, dôležité! Kyselina boritá môže byť toxická pre zvieratá a malé deti. Táto látka bola agentúrou ECHA zaradená do zoznamu látok vzbudzujúcich veľmi veľké obavy, a to ako látka toxická pre reprodukciu.

Znalosti

Publikované

16. apríla 2022