Ako si vybrať externý disk

,

Ako bezpečne ukladať vaše najdôležitejšie súbory? Odpoveď je jednoduchá, na externý disk. Toto je ďalšie úložisko pre ukladanie rôznych súborov. Pozrite sa, aký externý disk vybrať.

 

Kedy sa oplatí siahnuť po externom disku?

Externý disk je ideálny na ukladanie dát, ako sú fotografie, videá alebo dokumenty. Tým jeho rola samozrejme nekončí, pretože ho možno využiť v rôznych situáciách, ako sú zálohy, alebo ako doplnkové médium k stolnému počítaču či notebooku. Mnoho počítačov je konfigurovaných s 256 GB alebo 512 GB vnútornej pamäte.

Spočiatku sa nám zdá, že na každodenné použitie to stačí. Rýchlo sa ukáže, že množstvo voľného miesta mizne rýchlym tempom. Minimálne miesto na disku môže spôsobiť pokles výkonu a tiež občasné zadrhávanie. Externý disk pripojený k zariadeniu umožňuje znížiť záťaž hlavnej pamäte. Veľkou výhodou zariadenia je ich mobilita. Dáta si môžete vždy vziať so sebou a pripojiť ich k ďalšiemu zariadeniu za predpokladu, že má rovnaký vstupný port. Priestor navyše sa vždy hodí!

 

Aký externý disk vybrať? Dôležité parametre

S hľadaním externého disku sa oplatí začať výberom konkrétneho typu. Ktorý je lepší SSD alebo HDD? HDD dostupné na trhu sa vyznačujú dobrým pomerom kapacity a ceny. Medzi nevýhody patrí rýchlosť prenosu dát, ktorá nie je nijako ohromujúca. Externé disky sú navyše vďaka svojej konštrukcii založenej na mechanických prvkoch náchylné na poškodenie. Pád z malej výšky môže viesť k jeho úplnému poškodeniu. Obnova dát v takýchto situáciách je extrémne náročná.

Alternatívou sú SSD s Flash pamäťou, ktorá neobsahuje mechanické prvky a je oveľa menšia. Takýto model ponúka niekoľkonásobne vyššie dátové prenosy ako HDD. V skutočnosti je mínus SSD jeden – cena. Napríklad za cenu štandardného 1TB HDD získate 256GB SSD. Za priestranné modely SSD môžeme zaplatiť až niekoľko tisíc korún.

Parameter ovplyvňujúci chod disku je rýchlosť zápisu a čítania. Čím väčšia bude, tým rýchlejšie budeme môcť prenášať súbory. V HDD môžeme počítať s výkonom až 300-400 MB/s. Disky sa tiež vyznačujú rýchlosťou otáčania. Môžeme si vybrať medzi 5400 RPM a 7200 RPM. Pokiaľ chcete ten najlepší výkon, choďte bez váhania na disk 7200 RPM.

SSD sú oveľa rýchlejšie, o tom niet pochýb. Lacné modely umožňujú dosiahnuť rýchlosť čítania a zápisu cca 500-550 MB/s. V tých drahších môžeme počítať s rýchlosťou až 1000 MB/s. Ak nechcete čakať na nahranie veľkých súborov, potom sa voľba zdá byť jasná.

Prenosný disk musí byť pripojený k počítaču, preto je dôležité zvoliť rozhranie, ktoré je zodpovedné za komunikáciu so zariadením. Na jeho výbere môže závisieť aj rýchlosť prenášaných dát. V súčasnosti je najobľúbenejšie rozhranie USB 3.0, aj keď v obchodoch nájdete aj novšie USB 3.2. Externé disky sú dostupné aj vo verziách s rozhraním Thunderbolt 3, ktoré ponúkajú najrýchlejšie ukladanie dát.

Posledným a nemenej dôležitým prvkom je kapacita. Výber záleží len na vás. Medzi najobľúbenejšie kapacity patrí 512 GB, 1 TB, 2 TB a 4 TB. Za zmienku stojí, že modely s veľkou kapacitou majú aj atraktívne ceny.

 

Externý pevný disk pre konzolu – aký kúpiť?

Konzoly novej generácie ponúkajú možnosť rozšíriť svoju pamäť pomocou externého disku. Na ukladanie hier nebude mať využitie malej kapacity príliš zmysel. Optimálna kapacita je okolo 2 TB. Výrobcovia umožňujú použitie zariadenia až do maximálnej kapacity 8 TB.

Znalosti

Publikované

2. mája 2023