Ako účinne znížiť vlhkosť v chladničke

,

Čistá chladničky pomáha potravinám predlžovať trvanlivosť, ktoré do nej vkladáme. Vlhkosť môže mať neblahý vplyv na potraviny a na ich kvalitu. Ako vyriešiť zvýšenú vlhkosť v chladničke a ako zvýšenej vlhkosti predchádzať? Poradíme vám v dnešnom článku.

 

Vlhkosť v chladničke

Zvýšená vlhkosť v chladničke môže mať veľa nepríjemných účinkov. Vlhkosť v chladničke je doslova rajom pre baktérie a plesne, ktoré nie sú pre zdravie prospešné. Tie mnohokrát nevidíte, môžu však mať fatálne vplyv na potraviny a všetko, čo sa v chladničke skladuje.

 

Prečo vzniká vlhkosť vnútri chladničky?

Dôvodov, prečo vzniká vlhkosť v chladničke je veľa. Vlhkosť vzniká v závislosti na teplote. Jedným z dôvodov, prečo sa vlhkosť šíri je, že dvere často otvárame a zatvárame. Dovnútra sa tak dostane teplý vzduch a para vo vnútri kondenzuje. Na zadnej stene chladničky sa vytvára kvapky vody, ktoré vnášajú vlhkosť do samotnej chladničky a ktoré následne zamŕzajú. Preto sa neodporúča chladničke umiestniť k zdrojom tepla, napríklad ku sporáku. Chladnička by mala stáť na mieste, kde je stála izbová teplota.

 

Teplé potraviny do chladničky nepatrí

Vznik vlhkosti môže zapríčiniť aj skladba potravín, ktoré v nej skladujeme. Tepelne spracované potraviny, uchovávajte v sklenených dózach s vekom. Do chladničky je ukladajte vždy vychladené, nie teplé.

 

Ovocie a zelenina

Spodná časť chladničky je tá najchladnejšia. Preto v chladničkách v spodnej časti bývajú špeciálnej zásuvky pre ukladanie ovocia a zeleniny. Keď si z obchodu prinesieme napríklad uhorku, ľadový šalát, alebo mrkva v plastovom obale, kde sa zaparí a my túto zeleninu v obale uložíme do chladničky vo vnútri boxu vznikne prebytočná vlhkosť. Zelenina je potom na povrchu vlhká a rýchlejšie sa kazí. Ak zeleninu rýchlo nespotrebujete, pravidelne ju kontrolujte.

 

Kontrola chladničky

Pravidelne kontrolujte, v akom stave je chladnička, či nie je na mrazničky vysoká vrstva námrazy a či je v poriadku tesnenie. Tesnenie musí priliehať po celom ich obvode.

 

Starostlivosť o chladničku

O steny chladničky je dôležité sa pravidelne starať. Aby sme predchádzali zvýšenej kondenzácii pár, mali by sme steny chladničky pravidelne utierať. Napríklad papierovými kuchynskými utierkami, ktoré do seba vsiaknuť prebytočnú vodu. Raz za mesiac je vhodné vyčistiť chladničku čistou handričkou a neagresívnym čistiacim prostriedkom. Prípadne môžete použiť octovú vodu. Zbavíte sa tak baktérií a plesní. Po dôkladnom vymytí chladničke vytrite dosucha. To platí aj pre chladničky s funkciou Nofrost, kde sa vlhkosť toľko netvorí, ale napriek tomu jej nemožno úplne zabrániť.

 

Teplota v chladničke

Správna teplota v chladničke má svoj význam. Pri príliš nízkej teplote by dochádzalo k námraze potravín, a naopak pri vyššej teplote k premnoženiu baktérií a mikroorganizmov. a rýchlej strate kvality potravín. Optimálna teplota v chladničke je v rozmedzí 4-8 ° C, pričom ideálna teplota v chladničke je 5 ° C.

Znalosti

Publikované

25. januára 2021