Ako vybrať šijací stroj

,

Vybrať šijací stroj nie je jednoduché. V dnešnej dobe existuje na trhu množstvo šijacích strojov od rôznych výrobcov av rôznych cenových reláciách. Jednotlivé šijacie stroje sa medzi sebou líšia v mnohých veciach – v ovládaní, v množstve stehov a funkcií, v konštrukcii, výbave alebo dizajne. Pri výbere je dobré si ujasniť, čo plánujete na novom stroji šiť, z akých materiálov a koľko chcete do nového stoja investovať. Na aké parametre sa pri výbere šijacieho stroja zamerať?

 

Výberu venujte dostatok času

Než začnete šijací stroj vyberať, ujasnite si niekoľko záležitostí. Ste začínajúca alebo skúsená krajčírka? Aké úkony budete na stroji vykonávať? Ako často budete na šijacom stroji šiť? Koľko chcete investovať do nového stroja?

 

Základné delenie šijacích strojov

Základné delenie šijacích strojov sa delí podľa druhu ovládania na mechanické a elektrické. Oba typy fungujú na elektrinu, ich označenie súvisí predovšetkým s ovládaním stroja.
Mechanické šijacie stroje – majú na výber menšie množstvo typov stehov oproti elektrickému variantu, nemajú automatické zapošitie a majú obmedzenú aj šírku cikcak stehu. Sú napájané elektrinou a ovládajú sa pedálom, tak ako elektronické stroje Ovládajú sa manuálne za použitia otočných koliesok alebo stláčacích tlačidiel. Ovládanie je jednoduché. Mechanické šijacie stroje sú ideálnou voľbou pre začiatočníkov a na občasné šitie. Jedná sa o cenovo dostupnejší variant.
Elektrické šijacie stroje – sa ľahko ovládajú, sú presné, rýchle a relatívne tiché. Ponúka viac funkcií aj druhov stehov a väčšie množstvo druhov gombíkových dierok ako stroje mechanické. Šitie je pohodlné, všetky zadané príkazy sa ukazujú na elektronickom displeji. Stroj ovládate tlačidlami alebo na dotykovej obrazovke priamo na displeji. Niektoré typy strojov majú automatické navliekanie nite, odstrih nite či automatické zapošitie. Na niektorých elektronických strojoch sa dá šiť aj bez pedála, stačí stlačiť tlačidlo a vybrať si rýchlosť šitia. Nevýhodou môžu byť pre niekoho vyššie obstarávacie náklady.

 

Ďalšími typmi sú šijacie stroje overlock a coverlok.

Overlok – šijací stroj, ktorý zvláda hneď tri užitočné funkcie v jednom kroku. Počas jediného kroku zvládne látku prešiť, olemovať aj orezať. Tento stroj je vhodný pre tzv. overlockové švy. Jedná sa o bočné švy, kde je možné využiť dve, tri, štyri alebo päť nití. Je skvelým pomocníkom pri šití pružných materiálov a úpletov. Dokonale olemuje okraj látky a profesionálne začiští šev. Pružný steh zachováva elasticitu materiálu. Overlock je navyše oproti šijaciemu stroju neporovnateľne rýchlejší. Na rozdiel od klasických šijacích strojov na ňom neušijete rovný steh.

Čo na overlocku šiť nesmiete?

Na overlocku nemôžete šiť silný materiál, ako je napríklad softshell. Na takýto typ látky nemá stroj taký silný motor. Po nejakom čase by sa mohol stroj rozbiť. Pokiaľ chcete šiť shoftshell na domácom overlocku musíte počítať s tým, že sa vám skôr či neskôr rozbije. Riešením je priemyselný overlock, ktorý je však výrazne drahší a veľmi zložitý na nastavenie.
V domácich podmienkach môžete Softshellové výrobky ušiť na bežnom šijacom stroji rovnostehom.

Coverlock – je špeciálny šijací stroj, ktorý šije špeciálnym spodkom krycím stehom. Steh sa používa na začistenie okrajov oblečenia alebo pri zošívaní úpletu, konce rukávov aj nohavíc vyzerajú úplne profesionálne. Coverlock síce nerobí nič iné, než že zapravuje rukávy, nohavice a prešíva švy, ale robí to úplne profesionálne. Ak sa rozhodnete šiť na zákazku coverlock by ste si zaobstarať rozhodne mali.

 

Overlock a coverlock v jednom?

Kombinované šijacie stroje – tieto stroje ušetria miesto, pokiaľ ale budete mať stroj nastavený na šitie overlockom a budete chcieť pracovať s coverlockom, budete musieť stroj prenastaviť. Bohužiaľ u týchto strojov neexistuje žiadne tlačidlo na prepínanie.

Ostatné druhy šijacích strojov

Vyšívací stroj – špeciálnym typom sú vyšívacie stroje, na ktorých sa nedá šiť, ale len vyšívať. Delí sa na jednoihlové a výcehlové. Stroje s jednou ihlou sa hodia na domáce použitie, vyšívajú viacfarebne, ale pri zmene farby musíte stroj zastaviť a navliecť inú farbu nite. Stroj s viacerými ihlami zvládne výšivku vo viacerých farbách naraz. Vyšívacie stroje sú vybavené čiernobielym alebo farebným displejom. V základnej pamäti majú uložených niekoľko vyšívacích vzorov a fontov, hustôt stehov, sklon výšivky aj druh vyšívaného materiálu. Pokiaľ sa chystáte na zložitejšiu tvorbu, oplatí sa kúpa sofistikovanejšieho programu.
Quiltovací šijací stroj – tieto výkonné stroje ponúkajú širokú škálu špičkových funkcií, veľkú šijaciu plochu, výnimočný komfort šitia a dokonalosť šitia. Hodí na patchworkovú tvorbu, pri ktorej sa zošívajú kusy látok. Sú vybavené silným motorom, aby bez námahy prešili viac vrstiev naraz. Užitočnou výbavou týchto strojov je veľký prídavný stolík, možnosť zakrytia zúbkov podávača, laserovo riadená pätka a veľký priestor pod ramenom. Laserovo riadená pätka upravuje rýchlosť šitia, aby bola veľkosť stehu pri voľnom quiltovaní vždy rovnaká.
Detský šijací stroj – tieto stroje sú obvykle oveľa jednoduchšie ako bežné šijacie stroje a majú oveľa menšie rozmery, čo umožňuje deťom, aby ich pohodlne ovládali. Pri výbere šijacieho stroja pre dieťa záleží na tom, koľko je dieťaťu rokov a či má so šitím už nejaké predchádzajúce skúsenosti. Pred samotným výberom je dobré zohľadniť vek dieťaťa, jeho zručnosť a záujem o šitie. Na trhu sa predávajú detské šijacie stroje pre menšie deti od šiestich rokov s chráničmi prstov a očí a šijacie stroje pre deti od 14 rokov. Na súčasnom trhu existujú dva typy detských šijacích strojov. Prvým z nich sú regulárne detské šijacie stroje, ktoré disponujú jednouchým ovládaním. Druhým typom sú mechanické a elektrické detské šijacie stroje, ktoré patria do vyššej cenovej kategórie. Ich hlavnou výhodou je možnosť nastavenia dĺžky a šírky stehu.
Existujú aj mini cestovné šijacie stroje, ktoré ľahko prenesiete v kabelke, váži len pár stoviek gramov.

 

Na čo sa zamerať pri výbere klasického šijacieho stroja?

Ak chcete stroj využívať na občasné šitie, skracovanie nohavíc alebo látanie dier, zrejme nevyužijete stroj s desiatkami ozdobných stehov. Ideálne pre vás bude univerzálny šijací stroj. V prípade, že patríte medzi pokročilejšie krajčírky, určite sa budete obzerať po lepšom stroji, ktorý má automatické navliekanie nite, možnosť šiť bez nožného pedála, široký výber stehov a rad automatických funkcií, ktoré vám uľahčia prácu.
Kvalitné šijacie stroje bývajú ťažké a dobrým ukazovateľom kvality je aj dĺžka záručnej doby, tá môže trvať klasicky dva roky, ale aj päť rokov.

 

Pozornosť venujte aj konštrukcii stroja

Nemyslíme tým vonkajší obal, ale materiál útrob. Vonkajší materiál šijacích strojov býva vyrobený z tvrdeného plastu. Nenáročným užívateľom možno postačia lacnejšie stroje s plastovými súčasťami, ale čím viac je v stroji plastu, tým rýchlejšie sa opotrebuje a opravár strojov ho nebude chcieť ani opraviť. Pre náročnejšie šitie určite preferujte kovové šijacie stroje, pretože majú dlhšiu životnosť a mechanickú výdrž. Kvalitná kovová konštrukcia zaručí prešitie rôznych druhov látok od tých tenkých až po tie extrémne silné.

 

Funkcia

Na trhu je rad odlišných modelov s množstvom ľubovoľných doplnkov a funkcií, niektoré funkcie vám uľahčia prácu na maximum. Niektoré ale nie sú nevyhnutné. K obľúbeným funkciám patrí:

Nastaviteľná šírka a dĺžka stehu – umožňuje šiť stehy s väčšími a menšími rozostupmi či vyšším stehom.
Automatický navliekač nite – mechanizmus slúžiaci na automatické navliekanie nite na ihlu, je to rýchle a jednoduché. Túto funkciu ocenia obzvlášť staršie ročníky krajčírok.
Možnosť šiť dvojihlou – užitočná funkcia, ak chcete, aby výrobky vyzerali aspoň z líca, ako by ste ich šili na coverlocku.
Orez nite – mechanické šijacie stroje majú na boku konštrukcie umiestnené drobné nožíky, vďaka ktorým niť jednoducho odrežete. Elektronické šijacie stroje sú vybavené automatickou funkciou odstrihu nite. Nožík je zabudovaný pri chapači pod stehovou doskou. Za pomoci tlačidla jednoducho odstrihnete spodnú aj hornú niť.
Displej – displej je pri elektronických šijacích strojoch, manuálne stroje displej nemajú. Vďaka displeju máte prehľad o tom, aké funkcie máte aktuálne nastavené.
Voľné rameno – umožňuje zo stroja sňať stolík a nechať iba úzke rameno. Bude sa vám hodiť, ak budete šiť nohavice a rukávy, alebo iné úzke prvky.
Možnosť šitia bez nožného pedála – hodí sa pre hendikepovaných, starších užívateľov a deti, ktorí majú problém došliapnuť na pedál.
Prítlak pätky – táto funkcia sa hodí hlavne pri šití jemnejších textilných materiálov.
Zapošitie – funkcia nazývaná ako ryglovanie. Výsada elektronických šijacích strojov, ktoré po stlačení tlačidla konečné miesto dôkladne zapošijú.

Vybavenie

Pri výbere šijacieho stroja si skontrolujte aj príslušenstvo. Každý stroj by mal mať aspoň jednu základnú pätku na väčšinu stehov. Väčšina strojov máva v príslušenstve okrem základnej pätky aj pätku na šitie gombíkových dierok a zipsov. Pokiaľ budete chcieť šiť dekoratívne stehy, stroj by mal mať tiež pätku na vyšívanie dekoračných stehov. Pokiaľ má stroj zabudovanú funkciu na šitie overlockových stehov, bude v základnej ponuke pätka na overlockový steh. Pokiaľ si budete dokupovať pätku na nejaké špeciálne stehy, napríklad overlock, vopred si overte, že váš stroj dokáže overlockový steh.

 

Ihly do šijacích strojov

V základnej výbave šijacích strojov je aj niekoľko ihiel. Odporúčame si aj pár ihiel dokúpiť, predávajú sa v rôznych variantoch podľa toho, z akého materiálu šijete.

Štandard – je najuniverzálnejšia ihla s ľahko zaguľatenou špičkou. Používa sa na rôzne druhy látok, vrátane pletenín.
Jersey Ball point – tieto ihly sú určené na šitie pleteniny. Vďaka okrúhlemu hrotu prenikajú medzi vlákna bez toho, aby látku poškodili.
Stretch – tieto ihly sa používajú na šitie extra pružných materiálov, napríklad plavkoviny. Vďaka nim nebude stroj vynechávať stehy a presekávať materiál.
Jeans – ihly jeans ako už názov napovedá, sa používajú na silné materiály ako je džínsovina a koža. Ihly sú špeciálne kalené a najú veľmi ostrú špičku.

 

Cievky

Cievka šijacieho stroja je malá cievka, umiestnená v puzdre cievky, je zodpovedná za kvalitu šitia. Cievka funguje nasledovne, niť, ktorá prichádza zhora, uchopí cievkovú niť. Potom pretiahne cievkou obe nite, čím vznikne steh.
V základnej výbave bývajú 3 až štyri cievky. Pokiaľ plánujete šiť viacerými farbami, bude sa vám hodiť cievok viac, než by ste zbytočne kvôli inej farbe museli cievku vyvliekať. Existujú dva typy cievok, niektoré sú vyrobené z kovu a iné z plastu. Pri nákupe cievky musíte venovať pozornosť tomu, aby sa hodila do vášho šijacieho stroja. Radšej si vezmite starú cievku so sebou do obchodu na kontrolu.

 

Nite do šijacích strojov

Na trhu je celý rad nití, ktoré sa odlišujú svojím spôsobom použitia. Rozlišujú sa podľa materiálu, sily, farby a dĺžky návinu.
Materiál – univerzálne polyesterové nite sú najpoužívanejšie a najuniverzálnejšie. Sú vhodné na zošívanie všetkých typov tkanín a sú odolnejšie ako bavlnené nite. Ich nevýhodou je, že nie sú určené na vystavovanie vysokým teplotám, preto nie sú vhodné na materiály, ktoré sa musia pri vysokej teplote žehliť, napríklad bavlnené plátno, ľan.
Farba nite – farebné nite majú číslovanie, vďaka tomu kúpite vždy niť v rovnakom odtieni.
Sila nite – silu nite voľte podľa druhu látky. Sila nite sa označuje číslom, čím nižšie číslo sily nite, tým je niť silnejšia (hrubšia), čím vyššie číslo sily nite, tým je niť tenšia. Pri šití na stroji sa používajú nite s označením 100 alebo 120. Na pevné látky sa viac hodí nite sily 30.
Dĺžka návinu nite – nite sa robia v rôznych návinoch, tento údaj nám hovorí, koľko metrov nite v špulke je. Pre krajčírky, ktoré šijú častejšie, sú najlepšie náviny 1000 m. Je možné s nimi šiť aj vo väčšine overlockov. Praktický návin je tiež 500 m.

Najpredávanejšie šijacie stroje

icí stroj Ariete Inotec NM 902 – manual

Veritas 1333 Marie – manual

Veritas Emily – manual

Zoje A8000-D4-5-TP-02 – manual

icí stroj Singer 8280 Family – manual

 

Znalosti

Publikované

23. marca 2023