Ako vybrať trampolínu na záhradu

, ,

Trampolíny sú v poslednom čase veľkým hitom. Zaobstaraním trampolíny urobíte radosť nielen deťom, ale aj svojmu telu. Skákanie na trampolíne posilňuje svaly a uvoľňuje stres. Trampolíny musia byť predovšetkým bezpečné, pri výbere sa preto zamerajte na kvalitu, bezpečnosť aj rozmery.

 

Ako vybrať trampolínu

Vonkajšie trampolíny môžu byť nadzemné, alebo zapustené do zeme. V poslednej dobe rastie obľuba trampolín na dumping, kedy hravou formou skvele pretiahnete vaše telo a podporíte lymfatický systém. Podľa akých kritérií trampolínu vyberať?

 

Umiestnenie a využitie trampolíny

Pred kúpou trampolíny by ste si mali ujasniť, za akým účelom trampolínu kupujete a kam ju chcete umiestniť. Bude slúžiť aké zábavné využitie pre deti, alebo ako efektívna športová pomôcka?

Základné druhy trampolín

Vyvýšená trampolína

Klasická vyvýšená trampolína patrí k najrozšírenejším, ktorých skákacia plocha je obvykle od 60 do 80 cm vysoko od zeme. Trampolína by mala byť vybavená kvalitnou ochrannou sieťou, ktorá bráni vypadnutiu dieťaťa pri skákaní. Vonkajšia trampolína pre deti má priemer skákacej plochy minimálne 300 až 305 centimetrov. Existujú aj väčšie varianty. Záleží na počte detí, ktoré ju budú používať, aj na tom, akú veľkú máte záhradu. Pri výbere berte ohľad na zaťaženie trampolíny, tento typ trampolín pre deti má citlivejšie odpruženie a je vyrobený z mäkších materiálov. Oproti tomu trampolíny, ktoré unesú aj dospelých musia mať zodpovedajúcu nosnosť a odolnú konštrukciu.
Výhodou vyvýšených trampolín je ich obstarávacia cena, jednoduchá inštalácia a bohatý výber na trhu. Nezabudnite, že vyvýšená trampolína vyžaduje ochrannú sieť a bude pôsobiť ako výrazný prvok v záhrade.

 

Zapustená záhradná trampolína

V posledných rokoch sú obľúbené aj zapustené modely trampolín. Zapustené záhradné trampolíny majú skákaciu plochu len okolo 20 cm nad zemou, niektoré dokonca nad terén nevyčnievajú vôbec, preto sú považované za bezpečnejšie. Tieto trampolíny treba čiastočne zapustiť do zeme.
Hlavnou výhodou zapustených trampolín je, že nehrozí pád z výšky, šetrí priestor a neruší panorámu záhrady. Nevýhodou je náročnejšia inštalácia a nemožno ju ľahko premiestniť.

 

Domáca trampolína pre deti

Pokiaľ nevlastníte záhradu a radi by ste deťom zaobstarali trampolínu, zamerajte sa na modely do interiéru. Tieto trampolíny majú obvykle priemer okolo 1 metra. Nosnosť takejto trampolíny sa pohybuje okolo 20-30 kilogramov. Tieto trampolíny však nemajú ochrannú sieť.

Jumping trampolína

Poslednou kategóriou sú trampolíny určené na jumping. Jumping je druh aeróbneho cvičenia, ktorý podporuje chudnutie. Pri cvičení posilňujete hlboké chrbtové a brušné svaly, čo vedie k správnemu držaniu tela. Tieto modely sú opatrené madlom, za ktoré sa pri cvičení držíte. Madlo býva odnímateľné, pri lepších modeloch je možné nastaviť na ideálnu výšku podľa cvičiaceho. Priemer jumping trampolín sa pohybuje okolo 1 metra a nemajú pružiny, ako ostatné druhy trampolín. Nosnosť týchto trampolín je obvykle do 100 kg.

Aký zvoliť priemer trampolíny?

Priemer trampolíny vyberajte podľa využitia, podľa počtu osôb a priestorových možností. Trampolíny majú priemer 100 500 cm, záleží na konkrétnom modleu.

Orientačných tabuľka priemerov podľa typu trampolíny:
Záhradná vyvýšená trampolína 250 – 500 cm
Záhradná zapustená trampolína 150 – 450 cm
Detská trampolína do bytu 100 – 140 cm
Jumping trampolína 80 – 110 cm

 

Nosnosť trampolíny

Nosnosť trampolíny ovplyvňuje maximálny počet osôb, údaj o maximálnej nosnosti, sa udáva v kilogramoch. Nosnosť je daná konštrukciou a veľkosťou modelu. Interiérové trampolíny pre malé deti majú nosnosť obvykle do 30 Kg, vonkajšie modely pod 3 metre v priemere majú nosnosť do 100 Kg, dumping trampolíny až 120 kg. Nosnosť 150-180 kg – patrí k najčastejšie ponúkaným u trampolín pre viac osôb, nad 3 metre v priemere. Dbajte tiež na to, aby bola maximálna nosnosť certifikovaná.

 

Bezpečnosť na prvom mieste

Pri výbere trampolíny dávajte pozor na bezpečnostné prvky, ktoré minimalizujú riziko zranenia pri skákaní. Kvalitné trampolíny sú opatrené bezpečnostnými certifikátmi, ktoré spĺňajú bezpečnostnú normu STN EN 1176. Hľadajte teda označenie GS alebo TUV, ktoré zaručuje splnenie normy STN EN 1176. Nekvalitné modely spoznáte mnohokrát už na prvý pohľad, podľa kvality konštrukcie, použitých materiálov, nesprávneho prichytenia ochrannej siete , majú nízku hustotu a ľahko sa pretrhnú.

Materiál konštrukcie

Zamerajte sa na materiál konštrukcie, mal by byť z odolného, pevného kovu, najlepšie z ocele.
Bežne sa stretnete s dvoma druhmi konštrukcie:

Hliníková konštrukcia – je lacnejšia, s nižšou nosnosťou a nie je odolná voči vonkajším faktorom.
Oceľová konštrukcia – má oveľa vyššiu odolnosť ako hliník aj pri vyššom zaťažení, poradí si s rozmarmi počasia
Dbajte tiež na povrchovú úpravu konštrukcie a prevedenie zvarom, ktoré spájajú jednotlivé prvky konštrukcie.

Ošetrenie povrchu

Galvanizácia – jedná sa o ošetrenie pôvodného materiálu iným prvkom, ktorý na ráme vytvorí ďalšiu, odolnejšiu vrstvu materiálu. Vďaka tomu je konštrukcia odolnejšia proti oderu a korózii a má lepšie estetické vlastnosti.
Čierna prášková farba – druhou možnosťou je ošetrenie oceľového rámu čiernou práškovou farbou. Táto metóda je ekologická a zdravotne nezávadná. Nedá sa ľahko zotrieť ani zoškrabnúť a ponúka ochranu pred koróziou rovnako dobre ako úprava ocele galvanizáciou.

 

Prevedenie a ochrana pružín

Pružiny sú dôležitou súčasťou trampolíny. Pružín je na trampolíne 40 až 100 podľa veľkosti rámu. Pružiny by mali byť oceľové, ošetrené galvanizáciou, aby ich neohrozila korózia. Pružiny musia byť chránené PVC krytom, ktorý zabraňuje zraneniu a chráni pružiny pred dažďom.

Základňa trampolíny

Pokiaľ vyberáte záhradnú vyvýšenú trampolínu, zaujímajte sa o prevedenie základne. Počet aj tvar nôh má vplyv na bezpečnosť a stabilitu trampolíny. Nesú nielen váhu trampolíny, ale musia zvládnuť aj nápor skákajúcich osôb. Nohy by preto mali byť stabilné a dostatočne mohutné.

 

Výplet trampolíny

Na výrobu skákacej plochy sa najčastejšie používajú polypropylénové vlákna. Sú uvedené pod skratkou PP alebo PP MESH. Textília je ľahká a odolná proti vode a mechanickému poškodeniu.

 

Príslušenstvo

Ochranná plachta – v dobe, keď vonkajšiu trampolínu nebudete využívať, kúpte si ochrannú plachtu, ktorú na trampolínu natiahnete, predĺžite tak jej životnosť.
Ochranná sieť – ochrannú sieť môžete zaobstarať aj zvlášť, musí byť však kompatibilná s konštrukciou a veľkosťou trampolíny
Skákacia plocha – v prípade poškodenia pôvodného výpletu, je možné kúpiť skákaciu plochu zvlášť, nemusíte hneď kupovať celú trampolínu.
Schodíky – ak máte vyvýšenú trampolínu, oplatí sa zaobstarať schodíky, malým deťom uľahčí vstup. Pri ich robení sa zamerajte na to, či sú dostatočne stabilné.
Pružiny – k niektorým modelom môžete dokúpiť náhradné pružiny
Kotviaca sada – zaistí lepšiu stabilitu trampolíny a udrží ju na mieste v prípade nepriazne počasia. Trampolína sa vďaka kotviacim prvkom pripevňuje do zeme.

Čo s trampolínou pred zimou

Pokiaľ máte tú možnosť, je lepšie pred zimou trampolínu rozobrať a uskladniť, predĺžite tým jej životnosť. V prípade, že možnosť uskladnenia nemáte, alebo sa vám nechce trampolínu rozoberať, kúpte si ochrannú plachtu, ktorá zaistí aspoň čiastočnú ochranu trampolíny.

Znalosti

Publikované

30. júna 2023