Bohatá úroda ovocia a zeleniny? Vieme, ako ju spracovať na zimu

, ,

Najlepšou odmenou záhradníka je bohatá úroda. Správne uskladnené plody vydržia niekoľko dní, prípadne týždňov bez toho, aby sa pokazili. Ale ako uchovať úrodu na dlhšiu dobu? Na výber máte tri základné metódy: zaváranie, mrazenie a sušenie. Každá z nich je vhodná na niečo iné a každá má svoje výhody aj nevýhody.

 

Ako je možné spracovať prebytky ovocia a zeleniny

Zaváranie

Zaváranie je sterilizácia pomocou vysokých teplôt. Zavárať možno takmer všetky plody, ktoré záhrada poskytuje. Na zaváranie sa hodia iba zdravé a nepoškodené plody.

Ako správne zavárať?

Plody umyte, prípadne olúpte, vykôstkujte alebo zbavte jadrovníka. Poháre a viečka umyjeme a nechajte odkvapkať. Plody vložte do pohára a zalejte nálevom. Vyberajte rovnako veľké kúsky, aby sa rovnomerne prehriali. Na pollitrový pohár postačí zhruba 300 – 400 g ovocia. Do pohára pozdĺž kraja vsuňte čistý nôž, aby vyprchali vzduchové bublinky. Doplňte nálev. Medzi viečkom a plodmi nechajte centimetrovú medzeru. Uzavrite poháre viečkami a sterilizujte. Viečka veľmi neuťahujte, aby počas sterilizácie mohol unikať vzduch. Odporúčaná teplota a doba sa odvíja od toho, akú zeleninu či ovocie ste zvolili a či zavárate v tlakovom alebo obyčajnom hrnci.
Ovocie a zelenina sa zavárajú v náleve – ovocie väčšinou v roztoku vody a cukru, zelenina v sladko-kyslom.

Nálev na ovocie je roztok vody a cukru. Množstvo cukru závisí od toho, aké ovocie zavárate a aký sladký nálev chcete. Väčšinou sa na pol litra vody používa 200 g cukru, najlepšie kryštálu, ale môžete použiť aj nerafinovaný hnedý, alebo umelé sladidlo. Cukor vsypte do polovice vody, zmes priveďte do varu a miešajte, kým sa cukor nerozpustí. Pridajte zvyšok vody a opäť povarte asi tak jednu minútu. Nálev môžete použiť ako horúci, tak studený.
Nálev na zeleninu je zmesou vody, octu, soli, cukru a ďalších prísad podľa chuti. Varí sa asi 20 minút. Pokiaľ vám zostane, môžete ho aj niekoľko dní uchovávať v chladničke.
Marhule a broskyne sa zavárajú rozpolené a vykôstkované. Broskyne môžete aj olúpať. Slivky a slivky môžete zavariť vcelku, alebo ich rozpoliť a vykôstkovať. Jablká a hrušky olúpte, vykrojte jadrovník a dužinu nakrájajte na štvrťky alebo plátky.

Zavárať je možné vo vodnom kúpeli, tlakovom hrnci a umývačke. V tlakovom hrnci je zaváranie rýchlejšie, ale hrozí, že kompót ľahšie rozvaríte. Do tlakového hrnca vložte falošné dno, napríklad mriežku od grilu a zalejte vodou do výšky cca 2,5 centimetra. Poháre naskladajte do nádoby, priklopte pokrievkou a ventil nechajte otvorený. Zapnite platničku a pomaly zahrievajte, až začne vystupovať pramienok pary. Potom ventil prikryte záklopkou. Sterilizujte 3-5 minút, podľa typu ovocia, potom hrniec odstavte a nechajte približne 10 minút vychladnúť. Zložte záklopku a až sa tlak zníži, otvorte hrniec, vyberte poháre a utiahnite viečka. Poháre vyberte na suchý povrch a nechajte vychladnúť.

Pokiaľ budete zavárať v klasickom hrnci, je dobré si zaobstarať teplomer. Na trhu sú v dnešnej dobe dostať špeciálne zaváracie hrnce so zabudovaným teplomerom a časovačom.
Hrniec naplňte vodou, aby boli poháre úplne ponorené. Ak použijeme teplý nálev, môže byť voda v hrnci horúca. Sledujte teplotu a čas podľa druhu zaváraných surovín. Poháre vyskladajte na podložku, ktorá nesmie byť studená, aby poháre nepopraskali. Až teraz úplne dotiahnite ešte horúce poháre skrutkovacím uzáverom.

Zamrazenie

K najzdravšiemu spôsobu konzervácie ovocia patrí mrazenie. Na zamrazenie používajte výhradne zdravé, nepoškodené, pevné, vyzreté plody. Pokiaľ omylom prehliadnete nahnité ovocie či zeleninu, mráz baktérie nezničí, iba sa pri teplotách pod nulou prestanú množiť.
U mrazničiek sa uvádza kapacita mrazenia – koľko kilogramov mraznička zvládne zamraziť počas dvadsiatich štyroch hodín. Pokiaľ dáte do mrazničky veľké množstvo ovocia či zeleniny než je jeho kapacita mrazenia, môže zamrazenie trvať aj niekoľko dní a na ovocí či zelenine sa počas tejto doby vytvára námraza, ktorá počas skladovania tvorí zábranu, kvôli ktorej potraviny dokonale nepremrznú a dochádza k množeniu baktérií a mikroorganizmov.

Sušenie

Na sušenie sú vhodné zrelé kúsky ovocia. Na sušenie vyberajte len ovocie bez známky hniloby alebo plesne. Sušené ovocie je zdravé, plné vlákniny. Pri správnom sušení zostáva v ovocí a zelenine zachovaných až osemdesiat percent vitamínov a ďalších dôležitých látok. Najlepšie sušia nakrájané na tenké plátky. Marhule a slivky potom rozpolené a vykôstkované. Pri sušení si môžete vystačiť so slnkom či rúrou, ale najjednoduchšie je sušiť ovocie v sušičke. Najlacnejšie stoja niekoľko stoviek korún, drahšie sušičky ponúkajú voliť rôzne teploty a sú doplnené časovačom.
Po usušení ovocia skladujte v uzavretých dózach, ktoré ho ochránia pred vlhkosťou aj moľami.

Top sušičky podľa recenzií užívateľov

G21 Breezer – manual

Concept SO 1060 – manual

Concept SO 2020 – manual

ETA 0302 90000 – manual

G21 Mistral – manual

Ďalšie tipy na spracovanie ovocia

Ovocné kože

Sušené ovocné kože sú ovocné plátky – ovocie rozmixované na pyré a sušené vzduchom ideálne pri teplote od 40 do 45 stupňov Celzia. Pri týchto teplotách si ovocie zachová maximálne množstvo vlákniny, minerálov, vitamínov a ďalších cenných látok, ktoré majú pozitívny vplyv na zdravie. Vystačíte si so zrelým ovocím, ktoré môžete ľubovoľne kombinovať. Dochutiť ich môžete aj trochou medu.
Postup:
Ovocie rozmixujte na jemné pyré a vylejte ho na papier na pečenie alebo silikónovú podložku. Vrstva by nemala byť silnejšia ako tri až štyri milimetre. Potom plát vložte do sušičky alebo rúry. Sušte pri teplote 40 – 45 °C, aby sa nezničili vitamíny. Až pôjdu ovocné plátky stiahnuť z podložky, ešte teplé ich nakrájajte na menšie kusy či zrolujte do roliek. Skladujte v dobre utesnenej nádobe.

 

Zavarenina pre dospelých

Zavareniny pre plnoletých stravníkov môžete spestriť alkoholom. Do jahôd môžete pridať vodku, k hruškám sa skvele hodí whisky, k broskyniam či marhuliam tmavý rum. Alkohol sa do zavarenín pridáva ku koncu varenia.

 

Domáce vrecká

Z prebytočnej úrody si môžete vyrobiť domáce výživy. Pri výrobe domácej výživy sa nemusíte obmedzovať iba na jeden druh ovocia. Môžete vyskúšať rôzne kombinácie. Kapsičku na výživu si môžete kúpiť prázdnu pod názvom Papoo, ako obal určený pre domáce plnenie a opakované použitie.

Pečený čaj

Na prípravu pečeného čaju budete potrebovať ovocie, korenie, cukor a rum. Nachystajte si poháre, rúru predhrejte na 220 ° C a do hlbšieho pekáča pokrájajte ovocie podľa chuti. Na kilogram ovocia použite aspoň pol kilogramu cukru, pokvapkajte citrónovou šťavou, pridajte korenie – škoricu, badián, klinčeky. Pečte pol hodiny prikryté alobalom a občas obsah premiešajte. Potom môžete pridať rum a dopekajte ďalšiu ¼ hodinu bez zakrytia. Horúcu zmes nalejte do pohárov, zatvorte a otočte. Na jednu šálku čaju stačia tri až štyri lyžičky pečenej zmesi.

Znalosti

Publikované

15. augusta 2022