Ceny za elektrinu stúpajú. Oplatí sa obstaranie solárnych panelov?

,

Ceny elektriny zaťažujú naše peňaženky stále viac. Uvažujete využiť slnko na výrobu vlastnej elektriny? Aké sú výhody a nevýhody inštalácia solárnych panelov? Ak uvažujete o zaobstaraní domáce fotovoltaiky poradíme vám, na čo sa zamerať pred rozhodnutím vybudovať si vlastný solárny systém na streche rodinného domu.

Ak uvažujete zaobstarať si domáce fotovoltaickú elektráreň, určite o nej neuvažujete len preto, aby sa na streche vynímali solárne panely. Faktorov, kvôli ktorým si ľudia fotovoltaiku obstarávajú, je niekoľko.
Niekto si kupuje domáce fotovoltaickú elektráreň kvôli úspore, hoci k nej nedochádza ihneď, pre iných je lákadlom energetická sebestačnosť či ohľaduplný prístup k životnému prostrediu.
S fotovoltaikou si vyrábate vlastné elektrinu pre svoju spotrebu. Môžete ju uchovávať, či už pri akumuláciu do batérie alebo v kombinácii s tepelným čerpadlom.

Koľko stojí inštalácia 1 m2 domáce solárne elektrárne

Približne 4 000 Sk u FVE na výrobu elektriny
Medzi 5 až 15 tisícmi u FVE na ohrev vody (solárne kolektory)

Stále viac slovenských domácností pristupuje k obstaranie fotovoltaických panelov z kremíkových článkov, ktoré pretvárajú slnečné lúče v energiu. Ak stále váhate, či si solárnu elektráreň zaobstarať, pripravili sme pre vás informácie, vďaka ktorým sa možno rozhodnete, či si solárnu elektráreň zaobstaráte, alebo nie.

 

Päť dôvodov pre solárnu energiu

Finančná úspora

S vlastnou fotovoltaikou získate zdroj, ktorý vám bude produkovať vlastnú elektrinu zo slnečného žiarenia, stanete sa sebestačnými a nezávislými na distribútorovi elektrickej energie, navyše sa môžete tešiť na zníženie účtov za elektrinu. Fotovoltaika nevyžaduje vysoké vstupné náklady, ako sa mnoho ľudí domnieva, a navyše sa vám bude postupne vracať v podobe poklesu výdavkov za elektrickú energiu. Fotovoltaické panely nemusí byť len zdrojom elektrickej energie, možno ich použiť aj na ohrev vody a vykurovanie. Čím viac budú mať využitie, tým viac ušetríte. Solárne panely ušetrí rozpočet domácnosti každým rokom približne 12 000 – 16 000 korún na cenách elektriny.

Jednotkou výkonu fotovoltaického panelu je Wp (watt peak). Wp je jednotka špičkového výkonu solárnym zariadením za ideálnych podmienok, ide teda o približne výkon panelu či fotovoltaickýcm systémom za bežného bezoblačného letného dňa. Výkon bežne budovaných solárnych elektrární je udávaný v kWp (teda tisícoch Wp). Inštalovaný výkon 1 kWp je pritom schopný vyrobiť približne 1 000 kWh elektriny ročne.

 

Energetická sebestačnosť a ohľaduplnosť k životnému prostrediu

Energia zo solárnych panelov dodáva domácnostiam čiastočnú energetickú sebestačnosť, zníženie prevádzkových nákladov a úsporu elektriny. Vďaka fotovoltaike nemusíte byť úplne závislí na dodávkach elektriny zo siete, lebo využívate vlastnú energiu. Fotovoltika je riešenie, ktoré je ohľaduplné k životnému prostrediu, pretože využívate „čistú“ energiu z obnoviteľného zdroja energie. Solárne panely nevyžadujú žiadne palivo, ktoré by znečisťovali ovzdušia či inak zaťažovalo prírodu.

 

Dlhá životnosť a nízke náklady na údržbu

Solárne panely majú dlhú životnosť. Výrobcovia garantujú, že kremíkové články vydrží funkčné niekoľko desiatok rokov. Fotovoltaika predstavuje zdroj, ktorý neobsahuje žiadne pohyblivé súčasti, preto sa jedná o technológiu s nízkou poruchovosťou.
Fotovoltaika sa skladá z niekoľkých rôznych komponentov, ktoré majú odlišnú dobu záruky či životnosti. Fotovoltaické panely majú záruku výkonu 25 rokov, a to vo forme garancie výkone nad 85%. Panel má ale väčšiu životnosť, len mu postupne začne klesať výkon, životnosť sa pohybuje okolo 30-35 rokov. Batérie vám vďaka sofistikovanému riadiacemu systému vydrží minimálne 16 rokov.
Obsluha panelov je nenáročná, po ich inštalovaní prakticky nie je, okrem pravidelných servisných prehliadok, treba sa o ne starať.

Jednoduchá a rýchla inštalácia

Fotovoltaická elektráreň nepredstavuje výrazný zásah do stavby, kam je inštalovaná, celý proces prebieha rýchlo. Panely je možné inštalovať na všetky typy striech, tzn. na šikmé i rovné. Ideálny sklon strechy, respektíve panelov, je pre maximalizáciu celoročných výnosov približne 35 stupňov. V prípade šikmých striech od sklonu 15 stupňov až po štandardných 45 stupňov. U rovných striech možno vďaka konštrukcii inštalovať panely pod uhlom od 10 až do 35 stupňov.

 

Možnosť získania dotácie

Budúci majiteľ fotovoltaické elektrárne môže požiadať o štátnu dotáciu z programu Nová zelená úsporám. O dotáciu môže žiadať každý, kto sa rozhodol pre stavbu solárnych panelov. Výška štátneho príspevku sa pohybuje od 35 000 do 170 000 korún, v závislosti na veľkosti systému a spôsobu využitia. O štátny príspevok z programu Zelená úsporám možno žiadať do konca roka 2021.
Najvyššia dotácie dosiahnu domácnosti, ktoré sa rozhodnú pre fotovoltaické elektrárne s akumuláciou do batérií. Dodavetel solárneho systému väčšinou vyrieši žiadosť o dotáciu za vás, tým vám ušetrí veľa papierovania a obiehanie úradov.

 

Modelové príklady nákupu FVE s dotáciou

Fotovoltaika pre ohrev vody a výrobu elektriny
Celková cena FVE 171 900 Sk
Výška dotácie 60 000 Sk
Cena FVE po započítaní dotácie 119 000 Sk

FVE na výrobu energie s ukladaním prebytkov do batérie
Celková cena FVE 284 900 Sk
Výška dotácie 105 000 Sk
Cena FVE po započítaní dotácie 179 900 Sk

 

Inštalácia solárnych panelov sa neoplatí všade

Trh disponuje celým radom možnosťou upevnenia panelov, a preto nebýva prekážkou ani druh strešnej krytiny. Či je vhodné umiestniť fotovoltaickú elektráreň na rodinný dom, určuje predovšetkým sklon a orientácia strechy. Pre optimálny výkon fotovoltaických panelov je v našej geografickej polohe ideálny sklon 35 °. Inštaláciu možno však vykonať na strechu v takmer akomkoľvek uhle, nutné potom je ale počítať s o niečo menšími výnosmi, a to zhruba o 10 až 15%. Podstatnú úlohu hrá tiež orientácia strechy na svetové strany, pričom ideálne otočenie modulov je na juh. Orientácia s odklonom 45 ° na východ či západ potom znamená zhruba 5 až 10% straty. U väčšieho odklonu treba kalkulovať výnosy nižšími o 20%. Problémy môže spôsobiť aj zatienenie strechy.

 

Vysoká obstarávacia cena akumulátorov

Fotovoltaika s batériovým úložiskom je vhodná pre tých, ktorí cielia na maximálnu energetickú sebestačnosť a nezávislosť. Vyrobená energia je akumulovaná do špeciálnych batérií, takže ju môžete využiť kedykoľvek sa vám zachce. U takejto elektriny neplatíte žiadne distribučné poplatky, ktoré tvoria podstatnú časť celkovej ceny. Navyše máte s batériovým systémom v prípade výpadku stále zálohu energie.
Obstarávacie náklady na tento typ elektrárne sú stále vysoké. Prevedenie batériových systémov sa ale neustále vyvíja a v posledných rokoch dochádzalo skôr k pozvoľnému poklesu ich ceny, rovnako ako narástla ich účinnosť. Vďaka programu Nová zelená úsporám môžete na tento typ elektrárne získať dotáciu v plnej výške, teda 170 000 korún. V dobre navrhnutom systéme sa tak oplatí.

 

Klimatické podmienky v Českej republike

Solárne panely najefektívnejšie pracujú, keď na ne mieria priame slnečné žiarenie. Ak je obloha zamračená znižuje sa ich výkon. Pre miestne počasie sú tu typické výkyvy, ktoré sa prejavia v kolísajúcim množstve generované energie.
Počas slnečných dní je úspora energie značná, ale v našich klimatických podmienkach sa nedá len spoliehať na Slnko, preto je potrebné využívať doplnkový zdroj energie v dňoch, kedy počasie panelom nepraje.
Panely je preto vhodné inštalovať tam, kde je počas dňa najväčšie odber energie. Najviac budú z fotovoltaiky ťažiť miesta s elektrickým vykurovaním, tepelným čerpadlom, bazénom alebo elektrickým ohrevom vody.

 

Oplatí sa fotovoltaika?

Či sa fotovoltaika oplatí práve vám, nie je tak úplne jednoduché určiť. Niekedy fotovoltaika môže byť výhodnou investíciou, ktorá sa rýchlo vráti, inokedy nemusí byť úplne vhodnou voľbou. Než sa rozhodnete, mali by ste si spočítať, akú návratnosť budú mať solárne panely, ktoré chcete inštalovať.

 

Obstarávacia cena za inštalovaný kWp

Suma, ktorú za FV systém zaplatíte, nie je vždy priamo úmerná inštalovanému výkonu. Je nutné počítať s tým, že ak si kúpite stavebnicu a panely si pripevníte na ich stanovište sami, tak zaplatíte menej ako pri inštalácii na kľúč. Treba podotknúť, že v prípade neodbornej montáže by mohli vzniknúť veľké škody nielen na samotné elektrárni, ale aj na celom dome. Preto odporúčame zveriť inštaláciu profesionálnej firme, ktorá za montáž nesie zodpovednosť. Svoju úlohu zohrá aj cena striedače a rozvádzače, ktorá väčšinou v prepočte vychádza výhodnejšie u elektrární s väčším výkonom.

 

Produkcia energie na inštalovaný kWp

Z mapy osvitu SR je vidieť že, najviac hodín Slnko svieti na juhu Moravy, avšak ani zvyšok republiky na tom tiež nie je zle. Záleží na orientáciu na juh a na sklonu panelu vzhľadom k vodorovnej rovine.

 

Využitie vyprodukovanej energie

Návratnosť z veľkej časti ovplyvní tiež to, ako efektívne dokážete vyrobenú elektrinu využiť. Najvýhodnejšie je jej čo najviac spotrebovať doma.

 

Cena elektrickej energie

Cena elektriny v posledných rokoch stále rastie a za pár rokov budete dodávateľovi platiť viac. Čím drahšie elektrinu kupujete, tým sa vám investícia do solárnych panelov rýchlejšie vráti.
Návratnosť investície je veľmi individuálna. Do výpočtu návratnosti vstupuje veľké množstvo faktorov, ktoré ju ovplyvňujú, najmä cena energie, dotácie alebo zvolená varianta akumulácie nespotrebované energie. Všeobecne sa dá povedať, že obvykle sa doba návratnosti fotovoltaiky pohybuje medzi 8 a 14 rokmi.
S návratnosťou fotovoltaiky tiež súvisí voľba striedača. Je to hlavne preto, že u nás sa elektrina meria po fázach. Každá fáza sa rieši zvlášť, čo je problémom pre symetrické striedače. Stavte na asymetrický striedač, nech máte istotu, že potenciál solárnych panelov využijete naplno.

Znalosti

Publikované

22. septembra 2021