Čo nikdy nerobiť, ak vlastníte robotický vysávač

,

Robotický vysávač vám dokáže výrazne uľahčiť život. Ak si ho zaobstaráte, rýchlo sa stane najužitočnejším a najvyužívanejším pomocníkom. Vie totiž vysávať aj vytierať. Rovnako ako pri všetkých zariadeniach ale existujú veci, ktoré by ste s robotickým vysávačom robiť nemali – inak sa vám môže rýchlo rozbiť.

 

Nenechávajte smeti v nádržke

Robotický vysávač vysaje pri každom čistení prekvapivé množstvo nečistôt. V dome sa toho nazbiera veľa – prach, vlasy, zvieracie chlpy a čiastočky kože. Je preto jasné, že keby ste túto zmes nechali v nádržke príliš dlho, môže začať zapáchať. A hoci nové filtre nie sú drahé a ani nie je ťažké ich zohnať, je to zbytočný výdaj. Nádržku so smetím preto vysypávajte hneď po skončení upratovania.

 

Káble môžu byť problém

Káble predstavujú pre robotické vysávače veľký problém. Aspoň pre niektoré modely. Ak máte v miestnosti veľa voľne ležiacich káblov, než pustíte vysávač, radšej ich zdvihnite. Modely s laserovou alebo gyroskopickou navigáciou ich neuvidia a zamotajú sa do nich. Vyhnú sa im iba zariadenia s kamerovou navigáciou, alebo tie, ktoré majú kombinavanú navigáciu, teda kamerovú a laserovú. Tieto modely káble uvidia a obídu ich.

 

Vysávač potrebuje pravidelnú údržbu

Aj robotický vysávač potrebuje pravidelne čistiť. A to nad rámec iba obyčajného vysypania nádržky. Nemusíte to robiť po každom použití, ale aspoň raz za mesiac. Iba čistý vysávač môže dobre vysávať alebo mopovať. Na ktoré časti sa pri údržbe robota zamerať?

Kefy

Zanesené kefy postupne prestávajú dobre zametať nečistoty. Je veľmi pravdepodobné, že sa do kief zamotajú vlasy a ďalšie nečistoty. A špinavé kefy nič neupratujú. Našťastie ich možno od robota oddeliť a umyť. Vlasy a všetky ďalšie nečistoty vyťahajte a samotnú kefku umyte pod tečúcou vodou s trochou mydla alebo pracieho prášku. Miesto pod kefkou tiež vytrite, ale iba suchou handričkou. Nikdy mokrým! Než kefky vrátite späť, nechajte ich poriadne uschnúť.

 

Čidlá

So špinavými snímačmi sa robotický vysávač môže stať zmäteným a strácať sa v priestore. Dokonca môže začať hlásiť chybu a vôbec sa nezapnúť. Vysávač má na sebe okolo 30 senzorov. Tie sú na všetkých stranách robota. Ich vyčistenie je jednoduché. Vezmite vlhkú handričku a všetky čidlá utrite. Nezabudnite na senzory na spodnej časti a na tie schované pod priehľadným plastom v nárazníkov.

 

Filtre

Znečistené filtre znižujú výkon robota. Čas na výmenu je obvykle po niekoľkých mesiacoch pravidelného používania. Niektoré filtre musíte vymeniť za nové, niektoré môžete opakovane prať. Vyberte ich, vyklepte a potom preperte pod tečúcou vodou s pracím práškom. Akonáhle uschne, bude filtre ako nový.

 

Najlepšie modely robotických vysávačov podľa recenzií užívateľov

Robzone Roomy 4.0 – manual

Sencor SRV 1000SL – manual

 

Znalosti

Publikované

2. februára 2024