Čo robiť, keď sušička nesuší

,

Sušičku bielizne sa stala v mnohých domácnostiach nenahraditeľnou pomocníčkou. Vďaka nej nemusíte sušiť oblečenie na sušiaku, navyše bielizeň nemusíte žehliť, ušetríte čas aj peniaze. Čo keď sa ale pokazí? V mnohých prípadoch musíte volať odborníka, ale množstvo problémov dokážete vyriešiť aj sami. Aké sú najčastejšie poruchy sušičiek a ako ich odstrániť sa dozviete v dnešnom článku.

Väčšina príčin, prečo sušička nefunguje je zanedbaná starostlivosť. U sušičiek je zásadné pravidelne čistiť filter. Pokiaľ nebudete pravidelne filter čistiť, prestane sušička fungovať. Bielizeň perte s odporúčanou dávku prášku na pranie. Pokiaľ budete prať s veľkým množstvom prášku, zanesie sa vám postupne práčka aj sušička. Do sušičky nedávajte bielizeň pranú v aviváži, pridávajte prípravky, ktoré sú do sušičky určené.

Najčastejšie závady sušičky na bielizeň

Sušička nejde zapnúť

Ak sušička nejde zapnúť v prvom rade skontrolujte napájanie. Môže sa stať, že napájací kábel je omylom vytiahnutý zo zásuvky.
Skontrolujte, či nie je vo dvierkach pritlačený kus bielizne, pokiaľ áno, odstráňte ho a malo by byť po probléme.
Prekontrolujte spínač. Pri zatvorení dvierok by sa malo ozvať cvaknutie, tým sa zatvorenie dvierok aktivuje, pokiaľ tomu tak nie je potrebné zaistiť výmenu spínača.
Ďalším problémom môže byť tlačidlo ON/OFF. Po stlačení by sa mal ozvať zvuk. Pokiaľ žiadny zvuk nepočujete je potrebné tlačidlo vymeniť.
Môže byť uvoľnený alebo poškodený hnací remeň, ktorý môže spôsobiť aj rachotivý zvuk. V tomto prípade radšej zavolajte servis. Nesprávnym zaobchádzaním by ste mohli sušičku poškodiť.
Ďalšou možnosťou, prečo sa sušička nespustí môže byť upchatý ventilačný otvor, čo môže spôsobiť skrat v tepelnom čerpadle. Pokiaľ tomu tak je, je potrebné snímač vymeniť.

Sušička vydáva divné zvuky

Sušička na bielizeň je zariadenie, ktoré je pri procese sušenia počuť. Pokiaľ ale vydáva divné zvuky, vŕzga a rachotí môže ísť o poruchu ventilátora, remeňa či ložísk. V týchto prípadoch je potrebné zavolať servis.
Hlasitý chod môže mať za následok aj umiestnenie sušičky tesne pri stene. Keď nemá sušička dostatok miesta, vydáva hlučné vibrácie počas cyklu.

Zamerajte sa na typ hluku

Škrípanie – tieto zvuky upozorňujú na poruchu ložísk v motore
Rachotivý zvuk – spôsobuje poškodený alebo uvoľnený remeň a poškodený ventilátor
Bzučanie – tento zvuk upozorňuje na zlé prípadne zaseknuté otáčanie bubna, alebo sa ozýva priamo zo zaseknutého motora.

Sušička bielizne nehreje

Sušička má za úlohu bielizeň usušiť, pokiaľ nehreje, je to zásadný problém. Príčin môže byť niekoľko. Jednou z možností je jej nesprávne zapojenie. Zapojte sušičku priamo do zásuvky, bez predlžovacieho kábla. Výrobcovia na svojich stránkach upozorňujú, že na zapojenie sušičky nesmie byť použitý predlžovací kábel, mohlo by dôjsť k skratu. Ak je zapojenie v poriadku, skontrolujte, či nie je poškodený samotný kábel.

Ďalšie možné príčiny, prečo sušička nehreje

Upchatý ventilačný otvor – aby sušička mohla ohrievať vnútro bubna, potrebuje vzduch, pokiaľ ho nemá prestane fungovať.
Zanesený filter – prachový filter by sa mal čistiť po každom cykle. Stačí ho utrieť vlhkou rukou, pokiaľ je veľmi zanesený, opláchnite ho pod tečúcou vodou a nechajte vyschnúť.
Porucha tepelnej poistky – odpojí prúd vykurovacieho telesa, aby sa teplota nezvýšila na nebezpečnú úroveň.

Sušička hreje príliš a bielizeň sa zráža

Bielizeň zo sušičky je príliš horúca, alebo sa zráža? Problém bude v termostate a bude ho potrebné vymeniť. Pokiaľ sa vám oblečenie v sušičke zrazilo a nie sú iné problémy s ohrevom sušičky, zmeňte program sušenia.

Bielizeň je pokrčená a zle dosušená

Po sušení by mala byť bielizeň nadýchaná, rovná a pripravená na zloženie. Pokiaľ vyťahujete bielizeň pokrčenú, najskôr ste zvolili zlý sušiaci program.
Aby ste zabránili pokrčeniu bielizne, vyťahujte ho čo najskôr po dosušení ideálne kým je ešte teplé.
Do sušičky nevkladajte málo odstredené prádlo. Na práčke nastavte hodnotu žmýkania aspoň na 1000 otáčok.
Nepreplňujte bubon. Množstvo bielizne prispôsobte danému programu.
Používajte gule do sušičky, tie pomáhajú bielizeň našuchoriť a urýchľujú sušenie.

Pod sušičkou sa občas objaví voda

U kondenzačných sušičky, ktorá nie je napojená na odpad, sa môže stať, že pretečie nádoba na kondenzát. Po každom sušení stačí vyliať nádobku, voda ktorá sa v nádobke zhromažďuje by mohla po čase zapáchať a tvoriť sa v nej baktérie a plesne.

Odporúčané sušičky bielizne

sušička bielizne Zanussi TDE 4224 bílá – manual

sušička bielizne Whirlpool AWZ 8676 bílá – manual

sušička bielizne Whirlpool AWZ 9993 bílá – manual

sušička bielizne Siemens WT 46S512 BY bílá – manual

sušička bielizne Zanussi TD 4212 bílá – manual

 

 

Znalosti

Publikované

6. decembra 2021