Čo si vybrať: Je lepšia klimatizácia alebo ventilátor?

, ,

V tropických dňoch, keď vonkajšie teploty presahujú 30 stupňov, ľudia hľadajú cesty ako sa ochladiť. Zvlášť, keď sedíte v miestnosti, kde je rovnaké teplo ako vonku. Bez ohľadu na to, či sa jedná o dom alebo kanceláriu tento problém vám pomôže vyriešiť klimatizácie, ktoré sú stále populárnejšie alebo ventilátory. Oboje vám pomôže s ochladením, ale medzi nimi existujú určité rozdiely. Ako sa tieto zariadenia líšia?

Aj tu platí pravidlo – nič sa nesmie preháňať. Pokiaľ necháte klimatizáciu nastavenú na príliš nízku teplotu a rozdiel vonkajšej a vnútornej teploty bude veľký, môžete si privodiť zdravotné komplikácie s hornými dýchacími cestami. Klimatizácia vzduch ochladzujú, zatiaľ čo ventilátory rozfúkavajú vzduch v miestnosti. Takže sa môže stať, že pri vysokých teplotách vám jeden ventilátor nestačí. Ako je výhodná klimatizácia a kedy stačia iba obyčajné ventilátory?

Klimatizácia

V dnešnej dobe na klimatizáciu môžete naraziť už takmer v každej kancelárii, obchode a výnimkou nie sú ani domácnosti. Klimatizácia vie upraviť teplotu aj vlhkosť okolitého prostredia presne podľa hodnôt, ktoré si nastavíte bez toho, aby ju ovplyvňovali aktuálne vonkajšie teploty.
Pred výberom klimatizácie si treba premyslieť, ako často budete klimatizáciu používať, čo chcete klimatizovať a akú finančnú čiastku chcete investovať.
Niekto používa klimatizáciu iba v lete na ochladenie priestorov, sú aj takí, ktorí používajú klimatizáciu celoročne, pričom v zime slúžia na prikurovanie.
Na trhu existuje niekoľko druhov klimatizácií, vrátane takých, ktoré svojou inštaláciou zasiahnu do celkového vzhľadu domácnosti či kancelárie, najmä nástenné modely sú v tomto ohľade komplikované. To je nutné pri zaobstarávaní klimatizácie zohľadniť. Kam sa umiestni, aký má design a ako bude miestnosť vo výsledku vyzerať.
Rozhodne sa oplatí investovať do kvalitných produktov známych značiek, pri ktorých si budete istí, že vám vydržia niekoľko rokov.

 

Výkon klimatizácie

Samotný výkon je ovplyvnený mnohými faktormi. Záleží napríklad na tom, aká kvalitná je izolácia na dome, akú plochu majú okná, koľko v ňom žije obyvateľov, množstvo elektrických spotrebičov v dome, koľko spotrebujú energie a aký majú výkon.
Chladiaci výkon závisí od počtu miestností a prihliadnuť by ste mali na orientáciu voči svetovým stranám. Inak budete klimatizovať miestnosť orientovanú na sever, inak tú, čo smeruje na juh. Z jednej vonkajšej jednotky je možné klimatizovať 1 – 5 miestností.
Výkon klimatizácie záleží na tom, aká veľká miestnosť sa klimatizuje. Tzn., že čím je miestnosť väčšia, tým výkonnejšia musí byť samotná klimatizácia.
Chladiaci výkon je udávaný v kW alebo Btu/h. Btu je angloamerická jednotka pre energiu av prípade Btu/h ide o výkon. 1Wh je asi 3,4 Btu. Pri určovaní potretého chladiaceho výkonu sa odporúča počítať s nejakou rezervou.
Orientačne možno povedať, že v bežne izolovanej miestnosti bez tepelných zdrojov je na každý 1 m3 miestnosti potrebných 100 BTU chladiaceho výkonu klimatizácie.

 

Montáž klimatizácie

Do montáže klimatizácie sa rozhodne nepúšťajte sami. Pri výbere klimatizácie sa zaujímajte, či daná firma ponúka montáž klimatizácie a či zaisťuje záručný a pozáručný servis. Prípadne aj opravu v prípade závady.

Typy klimatizácií

Na trhu nájdete mnoho klimatizácií, líšia sa podľa spôsobu fungovania, inštalácie a ďalších parametrov.
Samotné klimatizácie sa delia do niekoľkých skupín:

 

Mobilná klimatizácia

Kvalitná domáca klimatizácia zvládne nielen ochladzovať vzduch v izbe, ale aj zvlhčovať alebo naopak vysúšať vlhkosť. Môžete ju umiestniť priamo do miestnosti bez nutnosti inštalácie a špeciálneho druhu montáže. Mobilné klimatizácie nie sú náročné na obsluhu a zaobstaráte ich za priaznivú cenu.
Pri mobilných klimatizáciách je teplý vzduch odvádzaný z miestnosti hadicou, ktorá sa vystrčí von z okna. Avšak v takom prípade nebude chladenie veľmi efektívne, pretože oknom bude dovnútra prúdiť teplý vzduch zvonku. Vyriešiť to je možné tesniacou okennou sadou, pomocou ktorej okno okolo hadice utesníte. Ideálnym riešením je otvor v stene, ktorý je priamo určený na pripojenie hadice, ale nie každý môže robiť také stavebné úpravy.
Hmotnosť mobilných klimatizácií sa pohybuje okolo 20 kilogramov, ak si zaobstaráte klimatizáciu, ktorá má aj kolieska, budete s ňou ľahšie manipulovať. Hlučnosť mobilných klimatizácií je o niečo vyššia ako pri klasických klimatizáciách a majú o niečo nižšiu účinnosť.

Pevné stacionárne klimatizácie

Stacionárne klimatizácie sú výkonné, tiché, ich nevýhodou však je nutnosť zásahu do interiéru a nemožnosť ich premiestňovania. Tieto klimatizácie sú vhodné pre celoročné používanie, dajú sa zaobstarať v niekoľkých prevedeniach.

Jednodielne klimatizácia

Jednodielne sa montujú do okien alebo do stien, aby mohol byť teplý vzduch odvádzaný ventilátorom von, v zime môžu plniť aj funkciu vykurovania. Pri jednodielnej klimatizácii nie je nutné vedenie žiadnych rozvodov, ani hľadanie umiestnenia pre vonkajšiu časť klimatizácie, ako je to pri delených klimatizáciách. Jediné čo je nutné je zásah do okna alebo steny, na vývod ventilátora.

Dvojdielne (splitové) klimatizácia

Dvojdielna, delená klimatizácia sa skladá z vnútornej jednotky, ktorá je pevne zabudovaná v miestnosti, az kondenzačnej (vonkajšej) jednotky. Vonkajšia jednotka sa umiestňuje na balkón alebo fasádu domu. Vonkajšia a vnútorná jednotka je prepojená prostredníctvom chladiarenského potrubia. Obstarávacia cena je oveľa drahšia ako pri mobilných klimatizáciách, ale sú oveľa výkonnejšie a menej hlučné.

Viacdielne (multisplitové) klimatizácia

V prípade klimatizovania viacerých miestností je možné použiť výhodnú mutisplitovú jednotku, ktorú je možné klimatizovať až štyri miestnosti súčasne cez niekoľko vnútorných chladiacich jednotiek. Na vonkajší vonkajší ventilátor sa napojí rúrkový rozvod, ten potom rozvádza ochladený vzduch do výstupných boxov, ktoré sa umiestnia do jednotlivých miestností. Pri týchto klimatizáciách počítajte s vyššími nákladmi.

Ventilátory – vetráky

Klimatizácie sú síce najúčinnejšie, ale nie každému vyhovujú, stoja viac a nehodia sa pre všetky priestory. V takom prípade prichádzajú k slovu ventilátory.
Než sa pustíte do nákupu ventilátora, mali by ste si zodpovedať nasledujúce otázky a ujasniť si, čo od vetráka požadujete. Zaujímať by vás mala konštrukcia, výkon a hlučnosť. Na aký účel bude ventilátor slúžiť? Kde a ako často budete ventilátor používať? Rozhoduje aj počet nadštandardných funkcií, ktoré ventilátor má. Koľko chcete do ventilátora investovať?

Určite by ste nemali siahnuť po prvom type, ktorý uvidíte na tržnici alebo v supermarkete. Voľte kvalitu pred nízkou cenou. Najlacnejšie vetráky sa vyrábajú v Číne, sú hlučné, väčšinou len rozháňa horúci vzduch a neprinesú žiadne ochladenie. Voľte radšej výrobky od osvedčených výrobcov.

Aké sú typy vetrákov?

Stolový – ľahko sa prenáša, môžete si ich postaviť napríklad na pracovný stôl. Priemer vrtule majú približne do 25 cm.
Stojacie vetráky – rozdeľujú sa na stojanové a stĺpcové a umiestňujú sa na podlahu. Sú zapojené do zásuvky a majú jednoduché ovládanie s možnosťou využitia diaľkového ovládača. Súčasťou stĺpových ventilátorov nie sú lopatky, ale mriežky umiestnené nad sebou, cez ktoré prúdi do miestnosti chladný vánok.
Stropné ventilátory – ako už názov napovedá, stropné ventilátory sa inštalujú na strop. Môžete ho dať namiesto lustra, pri niektorých modeloch je súčasťou aj svetlo. Čo sa týka účinnosti, patria stropné ventilátory medzi najlepšie.

 

Výhody a nevýhody ventilátorov

Výhody – lacné ventilátory zaobstaráte už od 200 Sk. Sú úspornejšie ako klimatizácia. Pokiaľ nie je ventilátor stropný je plne mobilný.
Nevýhody – ventilátory sú celkom hlučné, víri prach a prúdiaci vzduch je pre mnoho ľudí nepríjemný.

Výber vetráka

Výkon – zásadný je priestor, ktorý sa má vetrať. Musíte vedieť, kam vetrák umiestnite a koľko má daný priestor metrov kubických (m3). Objem priestoru zistíte vynásobením výšky, šírky a dĺžky stien. Výsledný objem vynásobte požadovaným počtom výmen vzduchu. V prípade obytných miestností je to 1-2x za hodinu; v kancelárii alebo pracovni až 9x za hodinu; v kúpeľni napr. 5 až 8x za hodinu. Pokiaľ potrebujete ventilátor do miestnosti, ktorá má vyššie uvedený objem 35 m3, môžete vystačiť s ventilátorom s prietokom vzduchu okolo 70 m3 za hodinu.

Príkon – táto hodnota značí, koľko energie si prístroj vezme z elektrickej siete za jednu hodinu prevádzky. Čím vyšší príkon, tým vyššia bude aj spotreba. Platí tiež, že vyšší výkon si žiada aj vyšší príkon. Príkon sa u vetrákov pohybuje od 15 do 70W.

Dbajte aj na bezpečnosť, najmä ak máte malé deti. Lopatky ventilátora rotujú v stovkách otáčok za minútu a pri takej rýchlosti predstavujú nebezpečenstvo. Mriežka vetráka by preto mala mať malé oká, aby jej neprestrčilo prst ani malé dieťa. Drahšie modely majú čidlo, ktoré otáčanie automaticky vypne vo chvíli, keď sa mriežky ventilátora niekto dotkne. Dôležitá je aj stabilita, vyberajte také typy ventilátorov, ktoré majú stabilnú základňu a ideálne protišmykové nožičky.
Hlučnosť je u ventilátorov pomerne zásadná veličina, najmä v spálni alebo v kancelárii nebudete stáť o monotónny výrazný hluk. Hlučnosť ventilátora sa udáva v decibeloch (dB). Čím menšia bude hodnota dB (decibelov), tým lepšie sa vyspíte. Veľkou výhodou je možnosť nastavenia, hlavne keď je vetrák otočný, aby ochladzoval väčší priestor.

Je lepšia klimatizácia alebo ventilátor?

Náklady – náklady na prevádzku sú samozrejme nižšie pri ventilátoroch. S klimatizáciou je spojená vyššia náročnosť prevádzky, ale má oveľa väčšiu účinnosť.
Údržba – vetráky sú oproti klimatizáciám takmer bezúdržbové. O klimatizáciu sa musí starať. Klimatizáciu je potrebné v závislosti od prostredia čistiť, minimálne však raz ročne. Pokiaľ žijete v prašnom prostredí, napríklad v meste je potrebné klimatizáciu čistiť častejšie. Niekedy nestačí filter len umyť, ale musíte ho úplne vymeniť.
Zdravie – vetráky sú k zdraviu šetrnejšie, neochladzujú celú miestnosť. Klimatizácie často bývajú príčinou rôznych prechladnutí, angín a viróz. Podieľa sa na tom prechod z vonkajšieho priestoru do klimatizovanej miestnosti. Aj vetrák môže byť príčinou zdravotných problémov a to hlavne v prípade ak je namierený na hlavu, alebo chrbát používateľa. V tom prípade hrozia zápaly stredného ucha, alebo blokácia chrbtice. Ak ste alergik, voľte radšej klimatizáciu, pretože ventilátor víri v miestnosti prach.
Mobilita – vetráky, pokiaľ nemyslíme podlahové alebo stropné majú ďaleko vyššiu mobilitu. Pri mobilných klimatizáciách sa musíme rozhodovať kam umiestniť hadicu ktorá odvádza teplý vzduch, tým sa mobilita sťažuje.
Hlučnosť – vo všeobecnosti sú ventilátory tichšie ako klimatizácia.
Účinnosť – účinnosť chladenia je mnohonásobne vyššia pri klimatizácii. Miestnosť sa veľmi rýchlo ochladí na vami nastavenú teplotu, to sa samozrejme odráža na jej vyššej energetickej náročnosti.

Znalosti

Publikované

26. júna 2022