Kvapkajúci kohútik opravíte sami, nie je to zložité

,

Niektorým problémom v domácnosti sa nevyhneme, kvapkajúci kohútik batérie občas potrápi každého z nás. Sú situácie, kedy musíte volať inštalatéra, ale kvapkajúcej batériu zvládnete opraviť sami, len je potrebné vedieť, ako na to.

Niekedy stačí utiahnuť tesnenia, inokedy je potrebné vymeniť celú kartuša. Nie je potreba zakaždým meniť celú batériu. Vo väčšine prípadov opravu zvládne len trochu zručný muž aj žena. U pákové batérie bude potrebné vymeniť kartuši, ak máte kohútikovú batériu, stačí vymeniť tesnenie. Chcete -Li novú batériu, iste zvládnete aj jej výmenu.

Kvapkajúci kohútik neradno podceňovať. Aj keď kvapká po malých kvapkách, za deň vykape dosť vody. Tým sa zbytočne plytvá voda a nakoniec to je poznať v ročnom vyúčtovaní, kedy si veľa připlate.

Pracovný postup

Nezabudnite vypnúť vodu

V prvom rade je nutné zastaviť hlavný prívod vody v domácnosti. Zabráni sa tak samovoľnému odtoku vody, ktorý je počas opráv nežiaduce. Akonáhle vypnete vodu, je nutné z kohútika vypustiť všetku vodu, zdvihnite páku na obe strany a nechajte vodu odtiecť. Nasledujúce postupu sa líši podľa toho, akú máte v domácnosti batériu.

 

Páková batéria

Pákové batérie patrí k najobľúbenejším typom. Za kvapkajúcej vodovodnou batériou stojí vo veľkej väčšine prípadov chybná kartuša, ktorá má za úlohu správne tesniť, ale tiež dodávať požadovanú teplotu vody. Spoločne s perlátorom a prepínačom sa jedná o najviac namáhanú časť batérie a má na správny chod celého systému zásadný vplyv. Postup opravy je jednoduchý. Špičkou noža vyberte plastovú krytku, pod ktorou je montážny otvor. Imbusovým kľúčom uvoľnite skrutku držiace páku a opatrne ju vytiahnite z batérie. Kartuš nájdete pod plastovou objímkou. Objímka okolo kartuše býva nasadená alebo naskrutkovaná. Vyberte kartuši z tela batérie. Odstráňte prípadné nečistoty a vložte novú kartušu. Postup montáže je opäť obrátený. Rovno skontrolujte tiež perlátor. Ten môžete vyčistiť pomocou octu, kam ho na pár hodín ponoríte.

Ako kúpiť správnu kartuša?

Najdôležitejšou časťou batéria je kartuš, ktorý mieša teplú a studenú vodu podľa toho, ako pohybujete pákou. Bývajú plastové či keramické. Pri nákupe novej kartuše, ak si nie ste istí typom, si so sebou vezmite tú starú a nechajte si poradiť a výberom správneho typu.

 

Typ kartuše

Plastová kartuša – lacné umývadlové batérie mávajú plastovú kartuš, v ktorej sa rýchlejšie usadia vodný kameň, bude sa skôr zasekávať a budete ju musieť skôr vymeniť.
Keramická kartuša – vodný kameň sa v nej neusadí, životnosť je veľmi dlhá a zvyčajne na nej dostanete aj dlhú záruku.
Ak vyberáte novú batériu, radšej voľte drahší model s keramickou kartušou.

Výmena tesnení u klasické batérie

U klasické, kohútikové batérie najprv musíte zistiť, ktorý kohútik kvapká. Hranou nožíka vyberte farebný štítok na kohútiku. Pod ním je skrutku, ktorá vyskrutkujte. Zložte ovládacie ružicu. Následne použite buď sika kliešte, francúzsky kľúč alebo kľúč o príslušnej veľkosti na uvoľnenie ventilu. Vyskrutkujte ventil. Na jeho zadnej strane uvidíte gumové tesnenie, ktoré je príčinou kvapkajúceho kohútika. Tesnenie je istené drobnou matičkou, ktorú povoľte a tesnenie vymeňte. Očistite dosadaciu plochu a všetko opäť zaskrutkujte v obrátenom poradí. Nezabudnite utiahnuť, ale nie príliš, pretože tak skracujete životnosť tesnenia.
Ak voda preteká cez ventil, ktorý je veľmi opotrebovaný, kúpte radšej nový a vymeňte ho. Je to jednoduchšie práce, než prí výmene nového tesnenia.

Výmena vodovodné batérie

Ak je vaša batéria príliš stará a rozhodli ste sa kúpiť novú, držte sa niekoľkých rád. Vyberajte kvalitnú batériu, ktorá šetrí vodu, dobre sa ovláda a hodí sa dizajnom do vašej kúpeľne či kuchyne. Na kvalitné batérie s keramickou kartušou poskytujú výrobcovia aj dlhú záruku. Pokiaľ máte vývod zo steny, batériu vyberajte podľa roztečie existujúcich rúrok.
Výmena stojacie batéria nie je nijako zložitá. Vypnite vodu a nechajte zvyšok opäť odtiecť. Povoľte na spodnej strane batérie prívody vody a povoľte batériu od podkladu. Ten očistite a naskrutkujte novú batériu a dobre pritiahnite. Nezabudnite na správne napojenie tlakových hadíc a aby bola teplá a studená voda v správnych dierach.
U nástenné batérie je postup podobný, povoľte batériu z prívodu vody a vymeňte za inú. Samozrejme nezabudnite na tesnenie, a dôkladné utiahnutie.
U kuchynskej batérie postupujte rovnako.
Na trhu možno zohnať aj rôzne technologické vychytávky, napríklad digitálne batéria s LCD displejom, ktoré vám zobrazí nastavenú teplotu vody. U týchto batérií si však priplatíte.

Znalosti

Publikované

4. októbra 2021