Možnosti, ako zvýšiť dosah vašej Wi-Fi

, ,

Bezdrôtový internet využívame bežne v našich domácnostiach. Ako zaistiť, aby bol signál aj v najodľahlejšom kúte bytu alebo na záhrade? Pripravili sme pre vás návod, ako ľahko zvýšiť WiFi signál u vás doma.

Kvalita připojení Wi-Fi je jedním ze základních faktorů, který přímo ovlivňuje sílu signálu, stabilitu připojení a rychlost připojení.
Většina z nás má Wi-Fi router v domě a signál pokrývá všechny vnitřní prostory, ale na terasu nebo na zahradu už pronikne jen slabý, nepoužitelný signál. Je to způsobeno tím, že příčky v domě jsou tenké a signál Wi-Fi snadno propustí, zatímco zateplené obvodové zdi a okna osazená třemi skly už jsou pro signál překážkou. Pokud přece jen nějaký ten signál venku zaznamenáte, připojení je pomalé a trpí výpadky.

 

Rozšíření dosahu Wi-Fi

Pro zlepšení pokrytí zahrady Wi-Fi signálem platí to samé jako v interiéru. Pokud nemůžete zlepšit dosah přemístěním routeru, nebo ho vyměnit za výkonnější, může vám pomoci pořízení opakovačů, powerline adaptérů, mesh sítí nebo instalace access pointu – nového přístupového bodu.

 

Opakovač

Pokud máte na zahradě slabý signál, lze ho zvýšit pomocí Wi-Fi opakovače, který umístíte nejblíže oblasti, kterou budete chtít signálem pokrýt, například na okna s výhledem na zahradu, nebo vedle dveří na terasu. Kvalitu signálu lze ještě zvýšit, pokud necháte dveře nebo okna otevřená, ale neřeší to stabilní připojení kamer a dalších Wi-Fi zařízení v zahradě.

 

Přístupový bod – Access point

Kvalitní Wi-Fi signál na zahradě nám nemusí sloužit jen k zábavě, streamovaní hudby, nebo pokud chceme u bazénu pracovat. Venku používáme stále více zařízení, pro které je stabilní bezdrátová síť nutností. Například bezpečnostní kamery, osvětlení, zavlažovací systém, pohon brány ovládaný z mobilního telefonu.
Pokud máte možnost připojit z domu LAN kabel, umístěte přístupový bod venku třeba na pergolu. Access point je zařízení, které rozšiřuje dosah sítě a skrze tento bod se zařízení připojují k hlavnímu routeru. Access point musí být s tímto routerem propojen kabelem. Access point musí být určený pro venkovní prostředí a ideálně napájený prostřednictvím Ethernetu (PoE).
Novinkou pro tento účel je přístupový bod Zyxel NWA55AXE. Díky své odolnosti je NWA55AXE tím pravým WiFi 6 přístupovým bodem pro rozšíření vaší bezdrátové sítě ve venkovním prostředí. Přístupový bod NWA55AXE je vybaven technologií Zyxel Smart Mesh, která kvůli lepšímu dosahu signálu vytváří dynamické bezdrátové propojení mezi přístupovými body a navíc zajišťuje bezdrátovou konektivitu z jedné budovy do druhé. Přístupový bod Zyxel NWA55AXE je odolný proti vodě a prachu dle certifikace IP55. Přístupový bod NWA55AXE je ideálním řešením pro všechny, kdo chtějí snadno rozšířit svou venkovní bezdrátovou síť nebo vytvořit propojenou bezdrátovou síť mezi budovami.

Další možností je použití opakovače přímo venku, připojením do venkovní zásuvky, ale tato zařízení nemohou být venku nastálo, musíte ho chránit před deštěm, kvůli vlhkosti a slunečními paprsky kvůli přehřátí. Takže ho pokaždé budete muset odpojit a uschovat v domě. Navíc může mít opakovač slabší signál z Wi-Fi routeru, který je umístěn v domě.

 

Přístupové body pro venkovní použití

Řešením trvalého pokrytí venkovního prostoru jsou přístupové body pro venkovní použití – outdoor access pointy, určené na montáž zdi domu nebo na pergolu. Tato zařízení se upevňují pomocí šroubů a hmoždinek a vyžadují i provrtání zdi, kvůli přívodu ethernetového kabelu. Druhý konec kabelu musí být připojený k Wi-Fi routeru nebo přepínači v domě, aby byl zajištěný nejlepší přenos dat do venkovního prostoru. Zařízení jsou zásobována elektrickou energií prostřednictvím technologie PoE (Power over Ethernet), tak není zapotřebí další kabel pro napájení access pointu. Potřebné napájení musíte ale zajistit z PoE přepínače.
Výhodou jsou zařízení, která mají ve výbavě i PoE injektor. Jedná se o malou nabíječku velikosti notebookové nabíječky, která se připojuje do elektrické zásuvky, do které se přivede LAN kabel z Wi-Fi routeru, a z ní se dalším LAN kabelem připojí přístupový bod. Na trhu se prodává s S PoE injektorem například výkonný Wi-Fi 6 přístupový bod Zyxel NWA55AXE, který podporuje i vytváření mesh sítí a lze ho ovládádat prostřednictvím cloudu.

Pripojenie cez powerline

Ak máte vo vonkajšom priestore zásuvku, môžete vonku vytvoriť stabilné pripojenie pomocou powerline adaptéra s Wi-Fi modulom.
Powerline je adaptér do zásuvky, vďaka ktorému je možné využiť elektrické rozvody ako sieť na prenos dát. Rýchlosť pripojenia potom závisí od kvalitne elektrických rozvodov a použitého materiálu. Powerline adaptéry môžu byť vybavené aj Wi-Fi modulom a potom šíriť signál prijatý z elektrickej siete ďalej vzduchom. Jeden adaptér pripojíte k Wi-Fi routeru LAN káblom a zapojíte ho do elektrickej zásuvky, druhý adaptér s Wi-Fi pripojíte do vonkajšej zásuvky. Po zapojení musíte oba adaptéry spárovať. Na to bežne slúži tlačidlo, ktoré na nich nájdete. Rôzne adaptéry majú aj rôznu dĺžku rozvodov, ktorú zvládnu pokryť. Tie lacné sú okolo 300 metrov, tie drahšie potom 500 metrov. Na trhu nájdete sady adaptérov s Wi-Fi od rôznych značiek, napríklad Zyxel, TP-Link, Devolo, D-Link, AVM a ďalšie.

Technolígia Mesh

Ďalšou možnosťou rozšírenia pokrytia signálom je technológia Mesh. Wi-Fi mesh vás poteší najmä tým, že nemusíte naťahovať drôtový Ethernet alebo používať Ethernet cez elektrické zásuvky. Pokiaľ už ho ale natiahnutý máte, tak môžete jednotlivé body pripojiť na Ethernet sieť a vytvoriť tak chrbticovú sieť, po ktorej sa môžu prenášať dáta medzi jednotlivými bodmi siete aj z bodov siete do internetu.
Po zapnutí a sprevádzkovaní jednotlivých routerov (bodov) sa mesh sám postará o všetko potrebné a nie je nutné nijako zvlášť konfigurovať jednotlivé zariadenia. Všetko sa navyše tvári ako jedna sieť, má jedno SSID, dokáže dobre využiť obidve Wi-Fi frekvencie (2.4 a 5 GHz) a využije aj viac antén, ktoré v každom zariadení bývajú.
Výhodou je rýchlosť pripojenia, predovšetkým pri trojpásmových modeloch, ktoré používajú na prepojenie satelitov extra sieť v 5GHz pásme a centrálna správa celej siete, ktorá sa voči koncovým zariadeniam tvári ako jedna Wi-Fi sieť.
Za nevýhodu mesh možno považovať vyššiu obstarávaciu cenu a tiež to, že drvivá väčšina mesh zariadení nie je určená na umiestnenie vonku.

Smartphone ako bezdrôtový hotspot

Pokiaľ máte imobilné internetové pripojenie s veľkým dátovým limitom, alebo úplne bez limitu, môžete ako bezdrôtový hotspot na pripojenie a prenos dát použiť svoj mobilný telefón. Zvládajú to chytré telefóny s Androidom aj iPhony. Nevýhodou je práve spomínaný dátový limit a je nutné počítať s tým, že sa telefón s aktivovaným hotspotom rýchlo vybíja. Toto riešenie nie je vhodné na trvalé pripojenie kamier a ďalšieho zariadenia.

 

LTE modemy – mobilný internet

Pokiaľ nemáte inú možnosť ako dostať pripojenie do vonkajšieho priestoru, napríklad na záhradu, budete sa musieť spoľahnúť na mobilnú sieť. Aby ste dostali signál tam kam potrebujete budete potrebovať modem-router a čo najvýhodnejšiu tarifu s najväčším balíkom mobilných dát. LTE modemy umožňujú pripojiť domácu sieť k internetu cez mobilné dáta. Namiesto kábla od poskytovateľa vám stačí iba SIM karta a vhodná tarifa. Na výber máte zariadenie vyžadujúce trvalé pripojenie k elektrickej zásuvke, alebo mobilnými LTE modemami s batériou, ktoré môžete používať niekoľko hodín bez pripojenia k zásuvke a potom ich napájať napríklad z powerbanky. Nevýhodou LTM modemov je ich vysoká cena za mobilné dáta. Okrem zariadení s podporou LTE/4G a Wi-Fi 5 existujú aj prenosné modemy s podporou sietí 5G a Wi-Fi 6, ktoré majú veľmi rýchly prenos dát. Ide o zariadenie napríklad Zyxel NR2101 5G MiFi alebo D-Link DWR-2101. Ich cena sa pohybuje okolo 14 000 Sk.

 

Optimalizácia vonkajšej bezdrôtovej siete

Pre optimalizáciu pokrytia vonkajšieho priestoru, garáže, terasy platia rovnaké pravidlá ako pri domácej Wi-Fi sieti. Aby sa signál dostal tam, kam potrebujete, potrebujete na to vhodne umiestnené sieťové zariadenia, správny vysielací kanál a čo najmenej prekážok v ceste signálu. Pri pokrytí vonkajších priestorov bude vhodné použitie vysielania v pásme 2,4 GHz, ktoré má väčší dosah a lepšiu priepustnosť prekážkami. Moderné sieťové prvky ako Wi-Fi routery a opakovače, access point a mesh vysielajú bezdrôtovú sieť pod názvom (SSID) a vďaka funkcii smart connect automaticky volia optimálne pripojenie koncového zariadenia v 2,4- alebo 5GHz pásme.

Meranie kvality Wi-Fi siete

Pomocou niektorých aplikácií si môžete zmerať silu signálu a dátovú dostupnosť Wi-Fi na rôznych miestach.

WirelessNetView – monitoruje dostupné bezdrôtové siete a ich stav, vrátane sily signálu, prenosovej rýchlosti a mnohých ďalších parametrov. Zobrazuje silu signálu, hodnotu RSSI (Received Signal Strength Indication). Rovnako ako pri tlmení signálu znamená RSSI medzi -50 a -70 dobrú až dostatočnú kvalitu pripojenia.
FRITZ!App WLAN – ponúka jasný prehľad o všetkých prístupových bodoch v domácej sieti a informuje o dostupných aktualizáciách FRITZ!OS
WiFiman – je ideálna aplikácia pre analýzu okolitých Wi-Fi sietí a Bluetooth LE zariadení, vyhľadávanie zariadení na miestnej sieti a testovanie rýchlosti internetu.
WiFiman vám pomôže s nájdením voľných kanálov na Wi-Fi pre Vaše AP, dokáže zobraziť okolité Wi-Fi siete a Bluetooth LE zariadenia spolu s detailnými informáciami. Jednou z hlavných funkcií je tiež meranie rýchlosti do internetu – môžete ľahko zmerať kapacitu vašej internetovej prípojky a porovnať s predchádzajúcimi výsledkami.

Znalosti

Publikované

23. apríla 2023