Návod, ako na platby pomocou mobilného telefónu

, ,

Na začiatku 21. storočia začali platby v hotovosti nahrádzať platby kartou – najprv klasické, vyžadujúce zadanie PIN kódu, potom bezkontaktné. V čase rozmachu smartphonov po roku 2010 sa objavila možnosť platby mobilom (NFC). Vďaka tomuto riešeniu si nemusíme k nakupovanie brať hotovosť ani kreditnú kartu – všetko, čo potrebujete, je smartphone s NFC. Jednoducho, priložíte telefón k terminálu rovnako ako bežnú bezkontaktnú kartu a máte zaplatené. Najpremyslenejší sú komplexné riešenie ako Google Pay alebo Apple Pay, pričom obe menované služby beží aj v Česku. Ako NFC platby fungujú? Sú platby smartfónmi bezpečné a ktoré banky platenie mobilom umožňujú? V tejto príručke nájdete odpovede na najdôležitejšie otázky týkajúce sa bezkontaktné platby.

 

Ako platiť telefónom v obchode?

Ak chcete platiť telefónom v obchode, musíte mať smartphone s NFC. NFC je bezdrôtová komunikačné technológie. Skratka NFC pochádza z anglického spojenia Near Field Communication, v doslovnom preklade to znamená – komunikácia na blízku vzdialenosť. Táto technológia slúži na rýchle bezdrôtové komunikáciu medzi jednotlivými zariadeniami. V najnovších modeloch smartphonov je NFC dodávaný s modulom Bluetooth a WiFi. Budete tiež potrebovať bankový aplikáciu, v ktorej má vlastník zariadenie účet.
V súčasnej dobe podporujú príslušné aplikácie pre telefonické platby tieto banky:
Air Bank, CREDITAS, Slovenská Sporiteľňa, ČSOB / Poštová sporiteľňa, Equa Bank, Fio Banka, Komerčné Banka, mBank, MONETA Money Bank, Raiffeisenbank, UniCredit Bank.
U niektorých bankových domov je platenie pomocou telefónu obmedzené na vlastníctvo platobnej karty konkrétneho užívateľa (najčastejšie MasterCard).

 

Sú mobilné platby bezpečné?

Mobilné platby sú zabezpečené zadaním PIN. Zabezpečenie platieb Google Pay šifruje a ukladá údaje o vašej karte na zabezpečených serveroch a karta nastavená na platby v obchode získa číslo virtuálneho účtu (VAN), ktoré obchodník uvidia pri nakupovaní – podrobnosti o karte nie sú pri platbách zdieľané s obchodníkmi. Pri platbe totiž nedochádza k odoslaniu čísla vašej platobnej karty, ani sa neukladá do telefónu.

Ako prebieha bezkontaktné platba mobilom?

Bezkontaktné platby mobilom sú veľmi jednoduché. Ak vaša banka podporuje Google Pay alebo Apple Pay, s danou aplikáciou si spárujete svoju platobnú kartu a v podstate máte hotovo. Pri pokladni potom odomknete aplikáciu napríklad odtlačkom prsta, priložíte k terminálu a behom chvíľky budete počuť potvrdzujúce pípnutie. Potom vyjde doklad o platbe a do telefónu dostanete notifikáciu o platbe. Postup nie je o nič zložitejšie než používanie bezkontaktnej platobnej karty.

 

Platba mobilom bez NFC je možná

Niektoré spoločnosti umožňujú platby bez NFC. Využíva sa pri nich čítačka QR kódov. S touto technológiou sa stretávame často, napríklad na faktúrach, ktoré bývajú opatrené QR kódy. Po naskenovaní QR kódu nás presmerujú do aplikácie banky a my len potvrdíme platbu.

 

Aplikácia banky vs. univerzálne aplikácie

Niektoré banky kvôli NFC platbám vyžadujú aj používanie vlastné aplikácie. Okrem klasickej bankovej aplikácie je nutné nainštalovať ďalšie špecializovanú aplikáciu. Ak máte viac bánk s vlastnou aplikáciou pre platby, budete ich musieť mať všetky nainštalované.

Vlastné platobné riešenie ponúka:

Raiffeisenbank – Raiffeisenbank pripravila vlastnú aplikáciu RaiPay pre Android, pomocou ktorej môžete ľahko platiť mobilom pomocou NFC. Umožňuje ale aj platby pomocou Google Pay a Apple Pay.
ČSOB – ČSOB vytvorila vlastnú aplikáciu s názvom DoKapsy, ktorá umožňuje jednoduché vloženie karty do Google Pay. Banka podporuje aj Apple Pay.
Air Bank – Air Bank vytvorila vlastnú aplikáciu My Air. Platbu mobilom Air Bank umožňuje aj priamo prostredníctvom Apple Pay.

 

Výhody platenia mobilným telefónom

Platba mobilom je veľmi jednoduchá. Oproti platenie bezkontaktnou platobnou kartou má niekoľko výhod.
Telefón máme vždy po ruke. Rýchla bezkontaktná platba bez hľadania karty v peňaženke. NFC platby nevyžadujú aktívne dáta alebo pripojenie na WiFi. Do aplikácie si môžete nahrať viac kreditiek pod jedným kódom. Keď platíte ktorúkoľvek kartou, používate PIN, ktorý ste si zvolili pri aktivácii aplikácie. Pri platení si teda nemusíte pamätať kódy všetkých kreditných kariet, ktoré vlastníte. NFC platby umožnia platiť aj prostredníctvom chytrých hodiniek
Pri platení mobilným telefónom sa nemusíte báť úniku citlivých dát, alebo odcudzenie svojich peňazí. Aplikácia neposiela číslo platobnej karty pri platbe ani ho neukladá do telefónu. V prípade súm do 500 Sk je nutné telefón len rozsvietiť, nad 500 Sk ho musíte odomknúť, v niektorých prípadoch zadať PIN karty. Ďalšou výhodou je, že pri strate telefónu možno aplikáciu na diaľku uzamknúť alebo zmazať jej obsah. Teda sa vyhnete blokáciu karty a vystavenie novej. Oproti bežným bezkontaktným platbám máte dvojitú ochranu. Jednu od banky, druhú od poskytovateľa platieb.

 

Nevýhody platby telefónom

Platba do 500 Sk vyžaduje rozsvietenie displeja, pri platbe nad 500 Sk je nutné odomknúť telefón.
Nie všetci majú smartphone s kompatibilným operačným systémom – napríklad aplikácia Google Pay vyžaduje minimálne Android vo verzii 5
U niektorých starších terminálov bude musieť užívateľ rovnako zadávať PIN – karty, nie telefónu
Nie každý má smartphone s kompatibilným operačným systémom
NFC ešte nemožno použiť pre výber u všetkých bankomatov

 

ČSOB bola prvá

Priekopníkom v tomto smere bola ČSOB, ktorá v júni 2016 predstavila vlastnú mobilnú aplikáciu NaNakupy, nezávislú od operátorov. Aplikáciu môžu používať používatelia s telefónom bežiacim na Androide 5 či na novšom type operačného systému s podporou NFC. Aplikácia dovoľuje nahrať karty oboch kartových spoločností, Visa aj MasterCard, môžu ju využívať klienti ČSOB, Era a Poštovej sporiteľne.
Banky postupne prechádza na univerzálny platformy
Niektoré banky majú vlastné aplikácie, ale čím ďalej viac bánk ponúka aj alternatívu Google Pay, a Apple Pay. Dávajú tak každému možnosť výberu. Niektoré banky majú vlastné aplikácie, ktoré sami o sebe NFC platby nepodporujú, ale v rámci balíka funkcií práve buď Google, alebo Apple Pay integrujú.

 

Ako nastaviť Google Pay na smartphonu s Androidom?

Google Pay je rýchly a jednoduchý spôsob platenia, na mnohých miestach. V jedinej službe ponúka všetko, čo pri pokladni potrebujete, a vaše platobné údaje sú pritom v bezpečí. Nastavenie aplikácie je rýchle a vyžaduje len pár krokov.
Najprv sa uistite, že váš mobilný telefón má čip NFC a že vaša banka technológiu Google Pay podporuje.
K tomu, aby ste mohli používať Google Pay, potrebujete zariadenie s operačným systémom Android Lollipop 5.0 a vyššie. Aplikáciu si stiahnete z obchodu Google Play.
Otvorte aplikáciu Google Pay a prejdite na záložku platby. Po kliknutí na tlačidlo „+ Platobná metóda“ svoju kartu odfoťte, alebo údaje zadajte manuálne. Služba si následne overí, či ide naozaj o vás. Teraz máte všetko pripravené pre platenie.
Pred platbou sa uistite, či máte zapnutú službu NFC. Potom stačí telefón odomknúť a priložiť k terminálu.

Google Pay: Pridanie karty

Banky ktoré podporujú Google Pay

Ak chcete zistiť, či vaša banka alebo karta podporujú bezkontaktné platby v službe Google Pay, pozrite sa tu na odkaz: https://support.google.com/pay/answer/7572320
Vaša banka sama rozhoduje, či budú jej karty fungovať v službe Google Pay. Banka môže u ľubovoľných svojich kariet obmedziť možnosť mobilných platieb.

Aplikácia Apple Pay

V Českej republike došlo vo februári 2019 na spustenie platformy Apple Pay. S Apple Pay platíte jednoducho na platobných termináloch v obchodoch, rovnako ako e-shopoch. Všetko je jednoduché, rýchle a bezpečné. Napríklad platba pomocou hodiniek Apple Watch je veľmi rýchla, stačí zmíčknout bočné tlačidlo na hodinkách a priložiť zápästia k terminálu. U aplikácie Apple Pay nemusíte potvrdzovať pri platbe nad 500 Sk pin kódom. Vďaka veľkému zabezpečenia iPhonov možno Apple Pay považovať za vysoko bezpečný spôsob platby.

 

Ako nastaviť Apple Pay na iPhone?

Pred nastavením sa uistite, či vaša banka podporuje Apple Pay a že máte nainštalované posledná aktualizácia iOS.
Otvorte aplikáciu Wallet a kliknite na ikonku plus v pravom hornom rohu. Otvorí sa vám dialógové okno Apple Pay, ktoré pomôže nastaviť platobnú kartu. Aplikácia vám umožňí zadať detaily ručne, alebo stačí kartu vyfotiť a všetko bude načítané automaticky. Do svojej mobilnej peňaženky môžete pridať aj viac kariet a potom si zvoliť, ktorá sa bude primárne používať pre platenie. Akonáhle si kartu pridáte, vaša banka vám pošle SMS s kódom, ktorý sa automaticky vloží do overovacieho poľa a môžete ísť nakupovať. Pri uzamknutej obrazovke dvakrát stlačíte bočné tlačidlo, tak dôjde na vašu identifikáciu pomocou Face ID alebo Touch ID. V tejto chvíli stačí len priblížiť telefón k platobnému terminálu.

Apple Pay – Ako pridať kartu na iPhone – Apple

Ktoré banky podporujú Apple Pay?

Apple Pay funguje v spolupráci s jednotlivými bankami a kartovými asociáciami Visa a MasterCard. Je nutné si vopred overiť, či vaša banka túto službu podporuje.
Apple Pay v Česku podporujú kreditné a debetné karty týchto uvedených subjektov: MONETA Money Bank, mBank, J & T Banka, Komerční banka, Slovenská sporiteľňa, Air Bank, Fio banka, Raiffeisenbank, Equa Bank, ČSOB, Twist, Edenred (stravenky).

Znalosti

Publikované

5. marca 2021