Plánujete kúpiť bazén? Na toto si dajte pozor

, ,

Vďaka bazénu na záhrade si užijete skvelé osvieženie v horúcom letnom počasí. Ponuka bazénov na trhu je široká, ako sa v nej zorientovať? Je lepší nadzemný, alebo zapustený bazén? Ako vybrať ten najvhodnejší bazén, ktorý splní vaše očakávania? Z akého materiálu je bazén vyrobený a koľko vás bude stáť? Dôležitý je aj samotný dizajn, ale aj prístup do bazéna alebo príslušenstva. Poradíme vám, na čo dať pri kúpe bazéna pozor.

 

Typy bazénov

Na menšie záhrady sú vhodné nezapustené bazény, ktoré nezaberú toľko miesta a sú cenovo dostupnejšie. S obstaraním plastového bazéna najviac ušetríte, ale musíte počítať s menej zaujímavým vzhľadom a kratšou životnosťou.

 

Nadzemné nafukovacie bazény

Populárne sú najmä nafukovacie bazény. Pri plastových bazénoch nemusíte riešiť zarovnanie terénu ani zložitú montáž, všetko zvládneme svojpomocne. Stačí nafúknuť horný prstenec a napustiť bazén vodou. Nafukovacie plastové bazény zoženiete v hobby marketoch aj na internete, ich cena sa pohybuje približne od 2 000 Sk.

Rámový bazén

Pri rámovom bazéne je inštalácia zložitejšia, záleží na vás, či si trúfnete bazén postaviť svojpomocne, alebo to prenecháte odborníkom. Pred inštaláciou rámového bazéna je najskôr potrebné, pokiaľ nemáte rovnú plochu na záhrade, terén zarovnať. Na dané miesto nasypte jemný piesok, aby nebol bazén priamo na tráve. Potom umiestnite geotermálnu podložku a nakoniec samotný bazén. Najprv zložte konštrukciu, opatrite ju fóliou a potom napustite vodu. Pri rámových bazénoch počítajte s vyššou cenou, približne od 5 000 Sk vyššie.

Detské nafukovacie bazény

Pri detských bazénoch bude potrebné prispôsobiť veľkosť vašej záhrade alebo terase. Najmenšie detské bazéniky je možné umiestniť aj na balkón. Pokiaľ máte väčšie deti a viac priestoru, voľte radšej väčšie modely. Bazény pre deti zoženiete v rôznych marketoch alebo v e-shopoch. Cenovo vás vyjdú na pár stoviek korún.

 

Zapustené bazény

Keramické

Zapustené bazény pôsobia estetickejšie a lepšie zapadnú do už vybudovanej záhrady. Zo záhrad pomaly miznú kvôli náročnej výstavbe betónové bazény a nahrádzajú ich keramické, alebo laminátové, ktoré majú rôzny dizajn a sú ozdobou každej záhrady. Pri týchto bazénoch je však potrebné počítať s vysokou cenou, ktorá sa pohybuje v státisíkoch.

 

Laminátové a sklolaminátové

Lacnejšie ako keramické bazény vyjdú bazény z laminátu alebo sklolaminátu. Ich zabudovanie do zeme je jednoduchšie. Nemajú žiadne zvary a škáry, a preto ich životnosť dosahuje aj niekoľko desiatky rokov.

 

Sklolaminátové bazény

Sklolaminát ponúka širokú škálu farieb, tvarov a výbavy. Veľkou výhodou sklolaminátového bazéna je najmä rýchlosť inštalácie. Bazén je dopravený na miesto inštalácie v celku a po vložení telesa do pripraveného výkopu sa iba obsype suchým betónom. Realizácia sklolaminátového bazéna môže byť však zložitá na ťažko dostupných miestach, napr. neprístupnej záhrade či v dome, ktorý je už postavený. Obstarávacia cena sa pohybuje okolo 300 tisíc korún.
Nevýhodou zapustených bazénov je výber iba z určitých typov, zložitá realizácia na ťažko dostupných miestach, náročnosť na priestor a vyššia cena. Naopak výhodou je rýchlosť inštalácie, kvalita, pekný design a vybavenie bazéna.

Bazénové príslušenstvo

Filtrácia a bazénová chémia

Nákup bazéna sa nezaobíde bez nutnosti zaobstarať ďalšie príslušenstvo. K tomu najhlavnejšiemu patrí bazénová filtrácia, bez ktorej sa nezaobídu nadzemné ani zapustené bazény. To isté platí pre bazénovú chémiu, ktorá sa postará o kvalitu vody, teda chlórové tablety či prípravky proti riasam a siniciam.

Skimmer

Bazénový skimmer je hladinový zberač nečistôt, ktorý z bazéna odvádza znečistenú vodu. Je vyrobený z tvrdého odolného plastu. Jeho montáž je veľmi jednoduchá.

Krycia plachta

Ďalšia výbava sa líši podľa toho, či máte zapustený alebo nadzemný bazén. Pri zapustených bazénoch nezabudnite na kryciu plachtu alebo zastrešenie. Krycie plachty a zastrešenie tvoria veľmi dôležitú súčasť príslušenstva k bazénom, pretože pomáhajú udržať vodu v bazéne čistú. Zamedzujú vnikaniu mechanických nečistôt, ako je napr. lístie, hmyz alebo peľ, do vášho bazéna.

Ohrev

Môžete tiež popremýšľať o solárnej plachte, ktorá ohrieva vodu, udržuje jej teplotu a čiastočne chráni proti spadu nečistôt, alebo zvážte ohrev na princípe tepelného či solárneho čerpadla.

Znalosti

Publikované

1. júla 2023