Poznáte rozdiel medzi bielym a hnedým octom? Ktorý je lepší do pokrmov a ktorý na upratovanie?

Medzi klasické kuchynské ingrediencie patrí ocot, ktorý sa používa nielen na dochucovanie jedál, ale aj pri upratovaní a starostlivosti o domácnosť. Octov je ale niekoľko druhov, viete, aký je rozdiel medzi bielym, vínnym a hnedým octom? Ktorý je vhodný do šalátov a ktorý na čistenie kúpeľne a kuchyne?

 

Biely ocot

Biely ocot ako taký neexistuje, jedná sa o označenie číreho kvasného destilovaného octu, niekedy sa tiež nazýva destilovaný biely ocot. Biely ocot je bezfarebná alebo mierne sfarbená priehľadná kvapalina. Spravidla má špecifickú vôňu a ostro kyslastú chuť. Vzniká vďaka fermentácii, počas ktorej sa alkohol premieňa na kyselinu octovú. Jednotlivé octy sa líšia vstupnou surovinou, z ktorej vzniká alkohol a svojou koncentráciou.

Rozdiely medzi octami

Biely ocot kvasný liehový 10% – vyrába sa kvasením z destilovaného alkoholu zo zemiakov, cukrovej repy alebo raže. V obchodoch je možné kúpiť aj zahraničné biele octy s 5% obsahom kyseliny octovej.
Vínny biely ocot – získava sa kvasením vína. Vyrába sa z rôznych odrôd hrozna. Existujú aj červené vínne octy.
8% kuchynský ocot – jedná sa o liehový ocot s menšou koncentráciou, ktorý sa zafarbuje karamelom a dochucuje estragónom.

Použitie bieleho octu v kuchyni

So silnejším kvasným liehovým octom buďte pri varení opatrní, má výraznú chuť.
Biely vínny ocot rozhodne nájde uplatnenie v studenej aj teplej kuchyni. Výborne sa hodí do šalátov v kombinácii s olejom do rôznych zálievok, dochucovanie omáčok i polievok. Môžete ho používať pri nakladaní mäsa aj na výrobu domácej majonézy. Je tiež ideálny na zaváranie potravín.

A čo biely ocot a upratovanie?

Biely ocot je koncentrovanejší a silnejší ako 8% kuchynský ocot. Je možné ho využiť na potravinárske účely ale aj na netoxické, ekologické čistenie. Oceníte ho ako čistiaci prostriedok, najmä pri odmasťovaní, odstraňovaní zápachu, odstraňovaní vodného kameňa z varných kanvíc a vodovodných batérií. Ocot má aj dezinfekčný účinok, preto sa hodí na utieranie sklenených a nerezových plôch, kuchynských či kúpeľňových povrchov, pracovných dosiek, či podláh. Použiť ho môžete aj do umývačky riadu, namiesto čističa a leštidla alebo do práčky. Zriedený biely ocot pomáha aj na bodnutie hmyzom alebo na spáleniny od slnka.

Biely ocot na pranie

Biely ocot môžete použiť aj ako ekologickú aviváž. Nalejte do zásobníka pre aviváž cca 100 ml octu, bielizeň potom bude krásne mäkká, zachová si tvar a farby.
Overený recept na vyčistenie zásobníka na prací prostriedok a aviváž je ocot a sóda. Jedlá sóda s octom zásobník zbaví vodného kameňa, baktérií aj nežiaduceho zápachu.

Na vyčistenie vnútra práčky nalejte do priehradky na prací prostriedok 2 hrnčeky bieleho octu a zapnite naprázdno dlhý program na min. 60 °C. Ocot si poradí so usadenými nečistotami, vodným kameňom, zvyškami prášku a začínajúcou plesňou.

Kde biely ocot kúpiť?

Biely ocot zoženiete vo väčšine supermarketov a hypermarketov, v drogériách a na internete. Cenovo sa pohybuje okolo 20-30 korún za liter. O niečo drahšie sú biele vínne octy, tie zaobstaráte okolo 40 korún za 500ml až 1liter.
Niektorí výrobcovia zaraďujú do svojej ponuky 10% biely ocot ako ekologický upratovací prostriedok, ale mnohonásobne drahšie. Pred kúpou preto kontrolujte zloženie.
V zahraničí sa môžu octy vyrábať aj synteticky. Sú síce lacnejšie, ale takýmto produktom sa radšej vyhýbajte, Chuťovo a účinkom sa nevyrovnajú prirodzene fermentovaným.

Znalosti

Publikované

16. februára 2023