Prehľad najobľúbenejších zastrihávačov a tipy, ako ich vybrať

, ,

Zastrihávače sú moderným nástrojom na úpravu vlasov, fúzov a chĺpkov. Dnes sú už neoddeliteľnou súčasťou výbavy každej kúpeľne. Pokiaľ neradi trávite čas u holiča, pomocou zastrihávača si urobíte všetku úpravu doma, ich použitie je ľahké a rýchle, ušetríte tak čas aj peniaze. Poradíme vám, ako vybrať najlepší zastrihávač vlasov.

Ako vybrať zastrihávač

Pred výberom konkrétneho zastrihávača si ujasnite, na čo budete prístroj používať a odpovedzte si na nasledujúce otázky:
Na čo budete zastrihávač používať: zastrihávanie vlasov, holenie fúzov, alebo chĺpkov?
Ako často budete prístroj používať?
Akú dĺžku zástrihu preferujete?
Budete zastrihávač používať aj na cestách?
Mal by byť vodeodolný?
Potrebujete rozmanitú ponuku nástavcov?
Je pre vás dôležitý celkový výkon a doba nabitia?
Koľko chcete do prístroja investovať?
Zastrihávače sa líšia množstvom funkcií, dizajnom aj cenou. Pri výbere konkrétneho zastrihávača sa riaďte podľa funkcií prístroja. Zvážte, čo je pre vás dôležité, čím viac funkcií prístroj bude mať, tým vyššia bude jeho cena. Dobre vybraný strojček, vám bude slúžiť dlhé roky.

Typy zastrihávačov

Zastrihávače vlasov

Zastrihávač vlasov je najčastejšie doménou mužov, ktorí vlasom venujú pravidelnú starostlivosť a chcú dobre vyzerať. Prístroje majú odnímateľný výškový nadstavec, pre ľahké čistenie, ktorý určuje požadovanú dĺžku strihu. Pri výbere zastrihávača vlasov je strih dôležitým parametrom.
Zastrihávače majú viac vymeniteľných nástavcov o rôznych dĺžkach. Umožňujú nastavenie dĺžky od 0 do cca 30 milimetrov. Pri výbere si skontrolujte, či vami vybraný model disponuje veľkosťou strihu, ktorú potrebujete.

Zastrihávače vlasov majú ergonomické držadlo a často aj LED indikátor dobíjania.

Pri výbere sa zamerajte na nástavce, materiál britov, akým spôsobom je prístroj napájaný a na doplnkové vlastnosti.
Strojček na vlasy je vhodný pre všetky typy vlasov.
Kvalitnejšie strojčeky majú brity, ktoré sa zvládajú samy brúsiť a je možné ich omývať pod tečúcou vodou.
Často sú vyrábané ako jeden prístroj v kombinácii so zastrihávačmi fúzov či chĺpkov.

 

Zastrihávače fúzov

Zastrihávače fúzov nadchnú každého muža, ktorý neholduje hladkému oholeniu. Tieto prístroje vám umožnia zvoliť ľubovoľnú dĺžku zastrihnutia a mnohé z nich disponujú detailným zastrihávačom pre presnú úpravu okrajov fúzov do požadovaného tvaru. Zastrihávače fúzov môžu mať viac nástavcov, ktoré sa líšia dĺžkou strihu od nuly do niekoľkých milimetrov. Výšku strihu môže ovplyvniť ako použitie konkrétneho nástavca, tak samotná regulácia nastavenia priamo v rámci tela zastrihávača. Medzi nástavcami nájdete aj také, ktoré zvládnu oholiť aj do hladka.
Pri výbere sa zamerajte na dĺžku nástavcov, napájanie a doplnkové funkcie.
Niektoré zastrihávače majú odnímateľné brity, ktoré sa zvládajú samy brúsiť a ktoré je možné opláchnuť pod tečúcou vodou. Kvalitnejšie zastrihávače sú kompletne vodeodolné a umožňujú celkový oplach.
Poradí si bezbolestne aj s dlhými či silnými fúzmi.
Pomocou nástavcov zvládnu aj zastrihnutie vlasov či chĺpkov na tele.
Skvelou vychytávkou je strojček s odsávaním fúzov. Zastrihávač má zásobník, ktorý nasáva odstrihnuté fúzy.

Zastrihávače chĺpkov

Tento typ zastrihávačov môžete použiť na chĺpky po celom tele, v nose, ušiach, na obočí, v podpazuší, slabinách, hrudníku a iných horšie dostupných partiách. Nazývajú sa aj hygienické alebo detailné zastrihávače. Napájajú ich mikrotužkové alkalické batérie. Kvalitné modely majú nerezové brity a umývateľné strihacie hlavy.
Klasické zastrihávače sú určené na zastrihávanie chĺpkov iba v nose. Majú jeden nástavec a jedno tlačidlo na ovládanie a väčšinou na ňom nie je možné nastavovať dĺžku strihu.
Kombinované zastrihávače ponúkajú viac nástavcov rôznych dĺžok, od 0 do niekoľkých desiatok milimetrov. Možno ich použiť na zastrihávanie chĺpkov po celom tele.
Okrem klasických zastrihávačov existujú aj špeciálne zastrihávače v oblasti bikín.
Vďaka ergonomickej rukoväti sa dobre drží.
Vďaka špeciálnym nástavcom umožňujú holenie hustejších chĺpkov.

 

Na čo sa ďalej pri výbere zamerať

Typ napájania

Zastrihávače sa od seba líšia aj typom napájania.
Akumulátorové – prístroje sú vybavené nabíjacou batériou, ktorú treba čas od času dobiť z elektrickej siete. Nabíjanie trvá približne hodinu. Vydrží niekoľko hodín v plnej prevádzke a navyše vám pri práci neprekáža kábel. Pri nabíjaní musí byť prístroj v dobíjacom stojane, ktorý zároveň slúži ako držiak.
Najlepšie batérie sú články Li-Ion, ktoré nemajú tzv. pamäťový efekt a môžete ich nabíjať kedykoľvek sa vám zachce. Lacnejšia Ni-MH batéria vydrží plne nabitá až 120 minút prevádzky.
Akumulátorové napájanie oceníte predovšetkým v prípade, ak často cestujete
Sieťové – sú pripojené káblom do elektrickej siete. Ste limitovaní dĺžkou kábla a nutnosťou zásuvky, na druhú stranu vás nebude zdržiavať dobíjanie batérie. So sieťovým napájaním sa môžete stretnúť spravidla u profesionálnych prístrojov.
Kombinované – na trhu nájdete aj prístroje, ktoré majú ako akumulátor, tak sieťové pripojenie. Pokiaľ sa pri práci akumulátor vybije, stačí pripojiť sieťový kábel do elektrickej siete. Kombinované napájanie ocenia bežní používatelia v domácnosti aj cestovatelia.
Batériové – jedná sa o najlacnejší variant zastrihávačov. Ich výhodou je prenositeľnosť. Nevýhodou je častý nákup a výmena batérií, takže sa môže takáto prevádzka predražiť.

 

Materiál čepieľok

Výber čepieľok nie je radno podceňovať. Podľa materiálu a kvality sa odvíja kvalita holenia a spôsob používania. Niektoré brity sú vodeodolné a niektoré by naopak nemali prísť do styku s vodou.
Oceľové brity – sú úplnou klasikou. Vynikajú ostrosťou a nižšími obstarávacími nákladmi celého zastrihávača. Zároveň sú náchylné na vodu, preto sa neodporúčajú čistiť vo vode.
Nerezové brity – vydržia o niečo dlhšie ako oceľové brity a nie sú náchylné na hrdzu, takže ich môžete omývať pod tečúcou vodou.
Titánové brity – sú umývateľné pod vodou a samoostriace. Za ostrihovač s týmito britmi zaplatíte vyššiu cenu.
Keramické brity – sú takmer nezničiteľné a lacnejšie ako titánové. Nesmie sa ale omývať vodou.

 

Ovládanie a funkcie

Strojček by vám mal perfektne padnúť do ruky, k čomu prispieva ergonomický tvar tela a pogumovania. Dôležitá je aj hmotnosť a veľkosť prístroja. Mechanické tlačidlá by mali byť umiestnené tak, aby ste nemuseli rukou prehmatávať. Moderné zastrihávače je možné ovládať pomocou digitálneho LED displeja, ktorý nahrádza tlačidlá klasických modelov. LED displej umožňuje aj ďalší rad funkcií ako je napr. informácia o stave batérie.

 

Príslušenstvo

Neoddeliteľnou súčasťou zastrihávačov môže byť príslušenstvo navyše. Moderné, kvalitné zastrihávače ponúkajú až 20 nastaviteľných dĺžok strihu od 0 až do 45 milimetrov. Medzi najpoužívanejšie príslušenstvo patrí: zastrihávač fúzov, nadstavec na zastrihovanie vlasov, zastrihávač chĺpkov v nose a ušiach, nadstavec chrániaci pokožku.
Nastavenie strihu má niekoľko polôh s presným zastrihnutím v zodpovedajúcej dĺžke. Niektoré drahšie prístroje majú až niekoľko stoviek polôh, ktoré umožňujú nastavenie dĺžky strihu po desatinách milimetra. Lacnejšie prístroje majú polôh len niekoľko.
Súčasťou príslušenstva by malo byť puzdro na uloženie zastrihávača pri cestovaní. Nie vždy je ale súčasťou. Pokiaľ teda budete brať zastrihávač na cesty, vyberajte model, ktorý sa dodáva s puzdrom.
Stojanček – prístroj so stojanom budete mať vždy po ruke a nezaberie toľko miesta. U akumulátorových modelov slúži stojan na dobíjanie.

 

Umývateľnosť

Umývateľné zastrihávače sú určené iba na suché holenie, ale hlavice môžete po použití a odobratí z prístroja opláchnuť pod tečúcou vodou.

 

Vodeodolnosť

Konštrukcii zastrihávača nevadí kvapky vody, ale stále ho nemožno namáčať.

 

Vodotesnosť

Vodotesný prístroj môžete namáčať. Možno ho použiť napríklad v sprche a omývať pod tečúcou vodou.
Vodotesnosť obvykle uvádza výrobca v popise prístroja, odporúčame si starostlivo prečítať návod, či je možné používať prístroj v kontakte s vodou. U niektorých zastrihávačov je potrebné občas namazať brity olejom, aby nedochádzalo ku korózii.
Po každom použití je vhodné prístroj vyčistiť. Odobratím hlavy sa odkryje nôž, ktorý je potrebné vyčistiť od zvyškov vlasov a chĺpkov kefkou, ktorá je v každom balení.

Najlepšie zastrihávače podľa Heureky

zastříháváč vlasů Panasonic ER121H801 šedá / stříbrná – manual

zastříháváč vlasů Luxtronic ZV 006 A stříbrná – manual

zastříháváč vlasů Rowenta TN1011D0 Logic bílá / modrá – manual

zastříháváč vlasů Rowenta HC 200 Selectium zlatá – manual

zastříháváč vlasů Philips HQC 281 modrá – manual

Znalosti

Publikované

8. februára 2022