Prehľad vŕtačiek a ich poradie podľa obľúbenosti

, ,

Vŕtačka je nevyhnutnou súčasťou každého domáceho majstra. Na trhu existuje niekoľko druhov vŕtačiek, pričom každá sa hodí na niečo iné. Ako vybrať tú správnu? Podľa čoho vyberať a na čo si dať pozor? Poradíme vám, ako si medzi nimi vybrať.

 

Základné druhy vŕtačiek

Aku vŕtačka

Aku vŕtačka je multifunkčný nástroj s ktorým je možné so správnym vrtákom vŕtať dierky do dreva, sadry, mäkších kovov a s prítomnosťou príklepu je možné vŕtať aj do muriva. Aku vŕtačky fungujú na dobíjacie batérie, teda nepotrebujú byť pripojené káblom v zásuvke. Napätie batérie udáva výkon vŕtačky a kapacita výdrž. Najpoužívanejšie technológie sú akumulátory typu Li-Ion. Aku vŕtačky majú vymeniteľné akumulátory, čo sa hodí, pokiaľ chcete pracovať dlhšiu dobu. S jedným akumulátorom pracujete a druhý sa medzitým nabíja.

 

Príklepová vŕtačka

Príklepová vŕtačka sa od iných typov vŕtačiek líši funkciou príklepu, pretože k otáčajúcemu sa vrtáku pridávajú aj údery. Pri zapnutí funkcie príklepu dochádza k úderom na vrták, čo pomáha jeho prenikaniu do materiálu. S príklepovou vŕtačkou ľahko prevŕtate tehly, betón, kameň a panely. Na vŕtanie s príklepom je potrebné používať vrtáky, ktoré majú vystuženú špičku karbidovými plátkami. Pri vŕtaní do dreva či kovu príklep nepoužívajte, mohlo by dôjsť k poškodeniu vrtáka.

Vŕtacie kladivo

Vŕtacie kladivo je ideálne na vŕtanie tvrdších stavebných materiálov ako je betón. Vŕtacie kladivá využívajú na rozdiel od príklepových vŕtačiek účinnejší elektricko-pneumatický príklep, preto sa odporúčajú aj na demolačné práce. Vŕtacie kladivo rozlíšite od príklepovej vŕtačky podľa systému upnutia vrtáka. Obyčajné čeľusťové skľučovadlo býva nahradené rýchloupínacím systémom. Na trhu môžete zohnať aj modely, ktoré oba typy upnutí kombinujú.

 

Diamantová/jadrová vŕtačka

Najlepšie na trhu sú diamantové vŕtačky. Vyzmačujú sa veľmi vysokým výkonom. Ľahko si poradí s tvrdým materiálom ako je betón, tvrdý kameň, asfalt a to až do hĺbky cez pol metra. Diamantové vŕtačky používajú predovšetkým inštalatéri pri vŕtaní otvorov pre rúrky a pod. K vŕtačke často môžete pripojiť aj zdroj vody, aby sa pri vŕtaní toľko neprášilo.

 

Stojanové vŕtačky

Stojanové vŕtačky sú prispôsobené na kolmé vŕtanie. Zvládnu jednoduchšie práce, dajú sa využiť na vŕtanie od železa cez drevo až plast.
Rozdeľujú sa do dvoch skupín
Stolová stojanová vŕtačka – upína sa k pracovnému stolu.
Stĺpová vŕtačka – pretože je veľmi robustná, je umiestnená na zemi, je určená na profesionálne použitie.

Vŕtačky pre rôzne typy materiálov

Vŕtanie do panelu

Na vŕtanie do panelu budete potrebovať vŕtačku s príklepom. S bežnou vŕtačkou urobíte do panelu iba malý jamku. Príklepová vŕtačka disponuje mechanickým príklepom, dieru do panelu vyvŕta rýchlo a elegantne. Pred vŕtaním sa uistite, či v mieste vŕtania nevedie elektrické vedenie.

Vŕtanie do betónu

Vŕtanie do betónu príklepovou vŕtačkou nie je veľmi efektívne. Mechanický príklep nie je na betón dosť silný. Napríklad pri búraní je vhodné použiť búracie kladivo.

Vŕtanie do kachličiek, obkladov

Pokiaľ máte v úmysle prestavovať kúpeľňu, nezaobídete sa bez nutnosti vŕtať do kachličiek. Na vŕtanie do kachličiek je potrebné použiť špeciálny vrták a dodržať istý postup, aby glazúra na kachličke nepopraskala. Najlepšou voľbou sú vrtáky diamantové. Pri vŕtaní nepoužívajte príklep a otáčky držte čo najnižšie. Dlaždice pred vŕtaním môžete prelepiť lepiacou páskou, aby sa vŕtačka ľahšie zavŕtala.

Vŕtanie do skla

Pri vŕtaní do skla nezabudnite použiť ochranné pomôcky, okuliare a rukavice. Nie každý druh skla je na vŕtanie vhodný. Nemalo by sa vŕtať do temperovaného skla, pri vŕtaní by sa rozpadlo na kúsky. Na vŕtanie do skla nepotrebujete špeciálnu vŕtačku, ale budete potrebovať špeciálny vrták na sklo.
Pre ľahšie vŕtanie môžete sklo prelepiť páskou alebo kartónom, aby sa vám pri vŕtaní vrták nezmekal. Otáčky udržujte na minimum. Črepiny skla odsávajte. Pokiaľ budete vŕtať do hrubšieho skla, použite na chladenie vodu, zahriaty vrták by spôsobil popraskanie skla.

Vŕtanie do steny bez znalosti materiálu

Pokiaľ sa chystáte vŕtať do steny a neviete z čoho je postavená, zvoľte príklepovú vŕtačku. Najprv skúste vŕtať bez príklepu, pokiaľ vám pôjde vŕtať, je všetko v poriadku. Pokiaľ by sa vrták v murive zasekával, je pravdepodobné, že múr je postavený z dutých tehál. V takom prípade nezapínajte príklep, mohlo by dôjsť k rozbitiu vnútorných prepážok tehál. Keď vrták ide do steny plynulo, ale pomaly zapnite príklep.

Parametre pre výber vŕtačiek

Najdôležitejším parametrom pre výber vŕtačky je krútiaci moment, ktorý udáva silu ako vŕtačka vŕta diery alebo uťahuje skrutky.
5 – 20 Nm je ideálny krútiaci moment na uťahovanie skrutiek v mäkkých materiáloch, napríklad pri skladaní nábytku.
20 -50 Nm je ideálny na vŕtanie menších skrutiek do 10 mm
50 Nm a viac využijete na vŕtanie dier a uťahovanie skrutiek v hrubších materiáloch.
Ďalším dôležitým parametrom je maximálna rýchlosť otáčok. Čím sú otáčky vyššie, tým rýchlejšie vŕtačka vŕta. Dobré je sledovať aj spodnú hranicu otáčok. Vŕtačky s vysokými otáčkami a malým krútivým momentom sa často zasekávajú.

Najobľúbenejšie vŕtačky podľa Heureky

Bosch PBD 40 0.603.B07.000 – manual

Bosch GSB 18-2 RE 0.601.1A2.190 – manual

Bosch GSB 13 RE 0.601.217.100 – manual

METABO SBE 650 600671000 – manual

Makita HP1630K – manual

 

Znalosti

Publikované

19. marca 2022