Prvé kroky, ako si zariadiť múdru domácnosť

,

Odvážnejšie využívame nové technológie, vďaka ktorým sa bežný dom môže premeniť na múdru domácnosť. Ako začať s domácou automatizáciou? Čo potrebujete vedieť pri návrhu a zavádzaní takéhoto systému? Koľko to všetko stojí? Poradíme vám, ako si vytvoriť svoj šikovný dom krok za krokom.

Smart home – teda múdra domácnosť – je systém domácej automatizácie. Veľa úkonov je možné vďaka nemu vykonávať automaticky a nad ostatnými máte diaľkovú kontrolu – cez internet alebo Bluetooth. Najlepšie je to vysvetlené na príkladoch: v chytrej domácnosti sa môžu zapnúť svetlá automaticky, keď prídete z práce kúrenie sa môže spustiť a pri vašom odchode sa vypne. Výkon radiátorov bude prispôsobený aktuálnej teplote v dome a vašej nastavenej príjemnej teplote v dome. Po odchode z domu sa tiež môžete uistiť, že bola žehlička odpojená zo zásuvky, a dokonca vypnúť tok energie z aplikácie v telefóne. A to sú základné funkcie.

 

Ako funguje systém chytrej domácnosti?

Začnime tým, že systémy inteligentnej domácnosti je možné rozdeliť do dvoch kategórií, z ktorých každá má svoje vlastné výhody a nevýhody. Než sa pustíte do dobrodružstva s inteligentným domom, je dobré sa rozhodnúť pre jednu z nich: Káblový systém vyžaduje starostlivé usporiadanie a vedenie napájacích káblov v celom dome. Je preto voľbou skôr pri výstavbe nových budov alebo pri rekonštrukciách. Je to drahšie a náročnejšie riešenie, ale na oplátku získate viac možností a komplexnejšie ovládanie vášho šikovného domu. Našťastie existuje alternatívne riešenie.
Bezdrôtový systém, ktorý môžete kedykoľvek aplikovať a ľubovoľne ho upravovať či rozširovať. A v prípade sťahovania si ho vezmete aj so sebou. Je založený na bezdrôtovej konektivite Wi-Fi a Bluetooth, čo pre vás môže byť pohodlnejšie riešenie. Takýto systém je tiež lacnejší.

 

Aký systém múdre domácnosti zvoliť?

Akonáhle si vyberiete typ, môžete si vybrať jedno z konkrétnych riešení. Na trhu nájdete niekoľko rôznych systémov a každý z nich má čo ponúknuť. Existujú výrobcovia, ktorí vytvárajú svoje ekosystémy, napríklad Somfy, systém TaHoma alebo Fibaro. Sú založené na proprietárnych zariadeniach, ale môžu zahŕňať aj produkty iných značiek. Takýto kompletný systém je najlepším riešením, keď očakávate spoľahlivosť a nechcete sa starať o problémy s kompatibilitou. To je pohodlné a ponúka viac možností z hľadiska funkčnosti.

Svoj systém si však môžete zostaviť aj sami.

V takom prípade skontrolujte, či jednotlivé doplnky môžu fungovať v rámci rovnakého riešenia. Môžu to byť napríklad:
zariadenie kompatibilné s Google Home
zariadenie kompatibilné s Amazon Echo
zariadenie kompatibilné s Apple HomeKit
zariadenia spolupracujúce s IFTTT
Jedno zariadenie môže byť kompatibilné s jedným alebo viacerými systémami chytré domácnosti. Môžete si to overiť na oficiálnych stránkach produktu, v internetovom obchode, alebo v používateľskej príručke.

 

Začnite s šikovným domom z routera.

Už viete, že chcete múdru domácnosť. Kde začať? Než sa pustíte do nákupu konkrétneho príslušenstva do chytrej domácnosti, pamätajte na správny router – je to základ celého systému. Aby sa múdra domácnosť dobre vyrovnala s výzvami, ktoré prináša, musí sa vyznačovať rýchlymi prenosmi, silnými anténami (ktoré zvýšia silu signálu) a mechanizmom MU-MIMO (umožňujúcim bezproblémovú prevádzku mnohých zariadení v rovnaký čas).

 

Ako môžete ovládať inteligentný dom?

Systém chytrej domácnosti je možné ovládať pomocou integrovaných panelov a spínačov. Existuje ale aj niekoľko spôsobov, ako vzdialene ovládať svoj šikovný dom a jednotlivé príslušenstvo obsiahnuté v systéme. Možno na to použiť: Aplikácia pre telefón a tablet je najpohodlnejší spôsob, ako spravovať svoj šikovný dom. V ideálnom prípade by všetky doplnky mali fungovať na rovnakom systéme. Všetky ich potom môžete ovládať pomocou jednej aplikácie. Tie najobľúbenejšie – ako Google Home, IFTTT alebo HomeKit – sa vyznačujú prehľadným rozhraním. Vďaka tomu je ovládanie jednoduché a intuitívne. Ak chcete dosiahnuť to, čo v danej chvíli chcete, stačí pár kliknutí. Môžete si tiež nastaviť plán, aby sa všetko dialo samo.

Hlasový asistent zase znamená, že nemusíte ani klikať. Povedzte nahlas, čo treba urobiť, a po chvíli sa to stane. Bez pozerania na telefón môžete zhasnúť svetlo, zvýšiť teplotu, spustiť pranie a zapnúť hudbu. Skontrolujte, čo hlasový asistent dokáže a aké zariadenia podporuje. Ďalšou možnosťou je webový prehliadač. Ide o veľmi dobré riešenie, ktoré sa pri vybití telefónu môže ukázať ako mimoriadne praktické, pretože sa cez web môžete prihlásiť prakticky z akéhokoľvek zariadenia.

Aké zariadenia pre múdru domácnosť si na začiatok kúpiť?

Osvetlenie

Osvetlenie, múdre žiarovky sú najlepšie príklady doplnkov chytré domácnosti. Keďže sú relatívne lacné, ich inštalácia je úplne bezproblémová a výsledky sú vidieť okamžite. Takéto múdre svietidlá, nástenné svietidlá alebo LED pásky môžu ponúknuť nastavenie jasu, teploty farieb alebo farby svetla. Môžu sa tiež zapínať a vypínať v určitých časoch. Na ich ovládanie budete používať svoj smartfón.

Inteligentné zásuvky

Múdra zásuvka sa inštaluje do klasickej zásuvky. Vďaka tomuto riešeniu môžete sledovať spotrebu energie. Môžete tak napríklad zistiť, ktoré zariadenia využívajú najviac energie, a keď ich nepoužívate, je dobré ich odpojiť. Môžete tiež na diaľku odpojiť elektrinu, teda na diaľku vypnúť pripojené zariadenia, lampy, hracie zariadenia alebo dokonca zapnutú žehličku. Je to spôsob, ako zvýšiť komfort, zlepšiť zabezpečenie a znížiť účty za elektrinu.

Kamera

Bezpečnostná kamera je zase zariadenie, ktoré vám umožní postarať sa o bezpečnosť – rodiny, domácich miláčikov, vecí ponechaných v dome. K dispozícii sú vonkajšie (pre pozorovanie okolia domu) a vnútorné kamery. Nahrávajú video nepretržite, čo vám umožňuje sledovať živé zábery a taktiež sa vracať k minulým záznamom. Môžu vás tiež informovať o prítomnosti potenciálneho narušiteľa.

Senzory

Užitočnou súčasťou systému inteligentnej domácnosti môžu byť aj rôzne typy inteligentných senzorov. Napríklad detektor plynu, dymu alebo vody vám umožní zaistiť bezpečnosť a vyhnúť sa zbytočným výdavkom. Snímač dverí a okien zase detekuje, či nezostali otvorené žiadne dvere alebo okná. Alebo informáciu posiela ďalej – potom napríklad čistička vzduchu prestane fungovať pri otvorení okna. A konečne, pohybový senzor vie automaticky rozsvietiť svetlo alebo posielať upozornenia na nepozvaných hostí.

Vykurovanie

Termostat, inteligentné vykurovanie môže nielen zlepšiť vaše každodenné pohodlie, ale aj prispieť k zníženiu vašich účtov za elektrinu alebo plyn. Po prvé má pozitívny vplyv napríklad funkcia automatického udržiavania príslušnej teploty v miestnostiach alebo jeho diaľkové ovládanie. Po druhé, kúrenie sa automaticky vypne, keď nikto nie je doma alebo keď sa otvoria okná.

Videokamery

Videokamera nemusí byť najzjavnejším zariadením inteligentnej domácnosti, ale jedným z najpraktickejších. Nemusíte chodiť k dverám, aby ste skontrolovali, kto klope, ani pozývať hostí dovnútra. Navyše nemusíte byť ani doma, aby ste kuriéra pozdravili a inštruovali ho, kde má balíček nechať. Okrem toho tiež pomáha odradiť potenciálnych zlodeja, takže zoznam výhod je dlhý.

Koľko stojí múdra domácnosť?

Je ťažké odhadnúť presnú čiastku, ktorú musíte minúť, aby sa váš byt premenil na múdru domácnosť. Ceny základného príslušenstva začínajú od niekoľko tisíc korún. Viacprvkové komplexné systémy chytrej domácnosti však môžu vyjsť na niekoľko desiatok tisíc korún.
Všetko skutočne záleží na tom, čo očakávate a potrebujete. Môžete začať zavádzať múdru domácu automatizáciu s malým rozpočtom a môžete svoj systém chytrej domácnosti postupne rozširovať. Ako to urobiť správne? Predovšetkým nezabudnite skontrolovať kompatibilitu prvkov chytrej domácnosti.

Znalosti

Publikované

18. novembra 2021