Rebríček 10 najpredávanejších ohrievačov vody

, ,

Elektrický bojler na ohrev teplej úžitkovej vody je ľahko inštalovateľný a účinný zdroj teplej vody v byte alebo rodinnom dome. Vyberať môžeme z klasických kapacitných bojlerov alebo moderných prietokových ohrievačov vody, ktoré vodu pravidelne ohrievajú. Tie prvé zaberajú vďaka veľkej nádrži o niečo viac miesta, ale sú lacné a dajú sa zapojiť do bežnej elektrickej zásuvky. Na druhej strane musia byť pokiaľ majú byť účinné, pripojené k trojfázovej zásuvke. Aký ohrievač vody zvoliť závisí od počtu členov domácnosti, dostupného priestoru a parametrov elektroinštalácie.

 

Čo to vlastne bojler je a ako funguje?

Bojler má podobu tlakovej nádoby. Môže byť umiestnený nastojato, ale niektoré modely umožňujú vertikálne umiestnenie. Dôležitá je v tomto prípade akumulácia ohriatej vody. Ohrievacie teleso je umiestnené v spodnej časti a ohriata voda je odoberaná z hornej časti bojlera.
Prítok studenej vody je upravený tak, aby nedochádzalo k miešaniu teplej a studenej vody. Všetky typy bojlerov sú vybavené bezpečnostnými prvkami, medzi základné patrí poistný ventil. Tento ventil odvádza prípadný pretlak v prípade, keď dôjde k poruche. Ďalším dôležitým prvkom je aj čidlo, ktoré je schopné samovoľne zapínať alebo vypínať ohrev vody. U bojlerov môžete okrem elektrických a plynových naraziť aj na kombinované, ktoré vždy používajú v aktuálnej chvíli lacnejší spôsob ohrevu.
Ohrievače vody sa používajú všade tam, kde nie je žiadny kotol ústredného vykurovania – napr. diaľkové alebo elektrické vykurovanie – alebo je inštalovaný kotol, ktorý ohrieva iba vodu v radiátoroch.

Niekedy sa môžete stretnúť s pojmom „bojler“ všetkých zásobníkov teplej vody s výmenníkom, tiež tých, ktoré sú inštalované s plynovými kotlami. To však nie je príliš presný termín, pretože taká nádrž nemá vlastný zdroj tepla a je súčasťou plynovej inštalácie. Elektrický bojler je jednoducho priskrutkovaný k stene, pripojený k vode a elektrine je to úplne nezávislý zdroj teplej vody.

Aký ohrievač vody vybrať? Kapacitný alebo prietokový?

Najtradičnejším typom je elektrický bojler. Obvykle má podobu veľkého zásobníka teplej vody s vnútorným elektrickým ohrievačom. Vďaka tepelnej izolácii udrží teplú vodu po dlhú dobu.
Po vyčerpaní horúcej vody trvá približne 30 minút, kým sa znovu zahreje, samozrejme v závislosti od výkonu ohrievača a teploty vo vnútri. Kapacita nádrže by preto nemala byť príliš malá, pretože potom sa bude zahrievať príliš často, ani príliš veľká, pretože potom bude doba ohrevu príliš dlhá. Hlavnou nevýhodou elektrického bojlera je jeho veľkosť a mierne estetický vzhľad. Elektrický bojler je však stále obľúbeným riešením vďaka svojej jednoduchosti a aj kvôli cene.

Ďalším riešením je prietokový ohrievač, ktorý nemá nádrž, ale ohrieva vodu, ktorá im preteká. Vždy je napojený priamo ku konkrétnemu vedeniu teplej vody, napr. ku kuchynskému drezu. Malé prietokové ohrievače bývajú elektrické, tie väčšie sú známe pod zaužívaným názvom „karma“ a využívajú plyn. Moderné viacbodové prietokové ohrievače sú však veľmi zaujímavou alternatívou, napríklad pre plynové kotly, pretože môžu zaistiť súbežné zásobovanie horúcou vodou pre niekoľko miest spotreby súčasne, napríklad do kuchyne a kúpeľne. Na druhej strane ponúkajú veľmi vysokú účinnosť – môžu byť vybavené ohrievačmi s výkonom 9 až 27 kW. Predpokladá sa, že prietokový ohrievač na drez vyžaduje až 9 kW, 12 kW na sprchu a 18 kW na vaňu. Vďaka elektronickej regulácii teploty tiež zaisťujú dobrý komfort používania. Je to veľmi dôležité, pretože nemožnosť riadnej regulácie môže byť na obtiaž pri používaní.

 

Objem

Pred kúpou bojlera berte do úvahy spotrebu teplej vody v domácnosti. Počítajte však aj s určitou rezervou. Nie je nutné vyberať ten najväčší model, pretože ohrievať veľký objem vody nie je z dlhodobého hľadiska ekonomické. Na druhú stranu v prípade, že kúpite malý bojler, budete denne bojovať s nedostatkom teplej vody. Pre jedného človeka až pár bude stačiť 50-120 l, traja až štyria ľudia budú potrebovať 120-200 l, viac členov domácnosti potom nad 200 l.

Spotreba a hospodárnosť

Pri kúpe sa tiež zamerajte na energetický štítok, ktorý musí zo zákona mať každý ohrievač. Väčšina spotrebičov spadá do kategórie „C“, predovšetkým pri vyšších objemoch vám však nadštandardná energetická trieda „B“ prinesie významnú úsporu. Hospodárnosť je ďalej zaistená predovšetkým kvalitnou izoláciou. Zamerajte sa na hrúbku plášťa a izolácie – oba tieto faktory majú veľký vplyv na tepelnú stratu a tým aj spotrebu. Údaj o úrovni tepelných strát by mal byť uvedený v katalógu výrobcu.

Najpredávanejšie ohrievače vody podľa Heuréky

Dražice OKCE 125 – manual

Ariston Velis Evo 100 3626147 – manual

Dražice OKCE 160 – manual

Dražice OKC 125 l – manual

Dražice OKCE 80 – manual

Dražice OKC 160 NTR/HV – manual

Ariston Velis Evo 80 – manual

Dražice BTO 5 IN – manual

Dražice OKCE 100 NTR/2,2kW – manual

Dražice OKCE 50 – manual

 

Znalosti

Publikované

28. októbra 2021