Rebríček najlepších mobilov pre rok 2021

,

Vďaka vývoju v oblasti mobilných technológií výrobcovia mobilných telefónov chrlia na trh stále novšími modelmi. Široký trh vám ponúka nespočet možností, aký telefón zvoliť. Nároky užívateľov sa za posledné roky zvýšili. K nákupu telefónu dnes pristupujeme inak ako pred niekoľkými rokmi. Zameriavame sa na technologické novinky, výkon, dizajn. Kritériá pre výber telefónu sú u každého iné. Niekomu záleží na výkone kvôli hrám alebo náročným aplikáciám. Kto rád fotí uprednostňuje zariadenie s kvalitným fotoaparátom. Vyberte si taký, ktorý bude vyhovovať práve vám.

 

Ako vybrať mobil? Niekoľko tipov pre výber

Mobilný telefón je zariadenie, ktoré nás sprevádza každodenným životom. Používame ho v práci, alebo doma na hľadanie či zdieľanie informácií, chatovanie s priateľmi, hranie hier, fotografovanie, alebo ako náhradu GPS navigácie. Vývojári prichádzajú stále s niečím novým, zvlášť v triede chytrých telefónov je výber ohromný a pre niekoho je ťažké sa v ponuke orientovať. Na čo by ste sa pri nákupe mali zamerať?
Pred výberom telefónu je dobré si ujasniť, na aké účely ho plánujete najčastejšie používať. K dostaniu sú ako lacné klasické mobily, tak chytré telefóny mnohých cenových kategórií.

 

Tlačidlové telefóny

Pokiaľ chcete telefón hlavne na volanie a písanie SMS, postačí vám obyčajný mobil za pár sto korún. Majú základné funkcie, maximálne doplnené o MP3 prehrávač a jednoduchý fotoaparát, a v mnohých prípadoch aj prístupom k internetu, na malých obrazovkách ale prehliadanie stránok nie je príliš pohodlné. V súčasnej ponuke tlačidlových telefónov potom nájdeme aj špeciálne prístroje pre seniorov. Ide o mobily s veľkými tlačidlami, intuitívnym ovládaním a dobre čitateľným displejom.

 

Chytré telefóny

Na chytrý telefón čiže smartphone narazíte u obchodníkov najčastejšie. V dnešnej dobe ho používa 95% populácie. Tým hlavným, čím sa odlišujú od starších typov, je veľký dotykový displej, cez ktoré sa ovládajú. Tlačidlá majú po stranách obsluhujú fotoaparát alebo hlasitosť. Umožňujú surfovať po internete, vybavovať e-maily, fotografovať a natáčať videá, počúvať hudbu alebo navigovať pomocou GPS. Môžete do nich sťahovať rôzne aplikácie, ktoré ich schopnosti ďalej rozširujú. Ceny smartphonov sa výrazne líšia, najlacnejšie zoženiete za pár tisícok korún, luxusné iPhone však môže vyjsť aj na viac ako dvadsať tisíc korún.

 

Operačný systém

Operačných systémov bola v minulosti celý rad. Dnes na trhu prevládajú dva dominantné systémy, Android (Google) a iOS (Apple). Podobný Androidu je operačný systém Samsung Bada spoločnosti Samsung, ktorý ešte nie je veľmi rozšírený. Ak chcete zdieľať fotografie či videá vyberajte si operačný systém kompatibilný s vašim počítačom či notebookom.

 

Android

Najčastejšie sa u chytrých mobilov stretnete s Androidom, vyvíja ho americká spoločnosť Google, je k dispozícii mnohým výrobcom mobilných telefónov, napr. Lenovo, Samsung, Huawei, ale aj menej známym značkám. Android ako najrozšírenejší systém ponúka najväčšiu kompatibilitu s mobilnými aplikáciami, tie môžete sťahovať priamo z oficiálnej Google Play, ale aj z iných alternatívnych zdrojov. V takom prípade je však na mieste obozretnosť, mohlo by totiž hroziť, že softvér bude napadnutý vírusom a stiahnutím iné aplikácie ako od spoločnosti Google, stratíte záruku na operačný systém.

 

Apple iOS

Operačný systém iOS je využívaný pre mobilné zariadenia vyrábané americkou firmou Apple. Vyvíja ho iba pre svoje mobilné telefóny iPhone. Jedná sa o veľmi intuitívne a ľahko ovládateľný systém, ktorého veľkou devízou je mimoriadna ponuka aplikácií a hier. Systém je maximálne plynulý a aplikácie sú perfektne vyladené. Spoločnosť disponuje vlastným internetovým obchodom s aplikáciami AppStore. Aplikácie, hry a hudbu nemožno v prípade iPhonov získavať žiadnym iným spôsobom. Rozhranie tohto operačného systému je ľahko zvládnuteľné. V iPhone sa nachádza tlačidlo Home, ktoré umožňuje spustenie, zálohovanie alebo zatvorenie aplikácií a kontrolu ich stavu. Telefón môžete ovládať pomocou hlasovo riadeného asistenta Siri. K nevýhodám patrí napríklad vyššia cena, menšie flexibilita, chýbajúce podpory pamäťových kariet alebo nutnosti nahrávať multimédiá z počítača cez špeciálny softvér.

 

Windows

Niektoré telefóny využívajú mobilnú verziu operačného systému Windows spoločnosti Microsoft. Telefóny s týmto operačným systémom ponúkajú množstvo funkcií, ktoré sú zhodné s tými v počítačoch. Ponúka rôzne aplikácie, ktoré nájdete v obchode Windows Marketplace. Tento operačný systém je kompatibilný s radom osvedčených aplikácií, medzi ktoré patrí napríklad obľúbený kancelársky balík Microsoft Office.

Displej

Pre pohodlné používanie telefónu je dôležitá veľkosť a typ displeja. Väčšie displeje nad 5,5 palcov ponúka lepší zážitok pri sledovaní obrazu. Menší displej okolo 4,5 palca naopak indikuje menšie telefón, ktorý sa lepšie ovláda a ľahko ho vložíte do vrecka. Displeje s rozmermi 6 „nie sú výnimkou. Pokiaľ chcete často surfovať, sledovať videá alebo čítať elektronické knihy, zvážte modely s uhlopriečkou väčšou ako 5,5 palcov.

 

Veľkosti displejov podľa používateľského rozhrania

4 „až 4,4“ – vhodné pre ovládanie v jednej ruke. Veľmi kompaktné rozmery. Nevýhodou sú však činnosti ako písanie či surfovanie na internete.
4,5 „až 4,9“ – opäť perfektne padnú do ruky. Dnes je však už výrobcovia takmer neponúkajú.
5 „až 5,4“ – najobľúbenejšie veľkosť displejov, pohodlné používanie a zároveň kompaktné rozmery.
5,5 „až 5,9“ – veľmi často vyhľadávaná kategórie displejov. Veľmi dobre sa ovláda a zároveň jeho rozmery sú ešte kompaktné.
6 „a viac – hranice medzi smartphonom a tabletom začína niekde na tomto čísle. Na veľkom displeji sa síce pracuje pohodlne a rýchlo, ale je nepraktický.

 

Technológia displeja a rozlíšenie

Kvalitný obraz rozhoduje nielen pri výbere televízora, na ktorý sa pozeráme približne 3 hodiny denne, ale aj u mobilných telefónov. Do mobilného telefónu sa denne pozeráme 5 hodín i viac. Rozlíšenie a jeho čitateľnosť majú dôležitú úlohu. Na trhu sú k dispozícii zariadenie s displeji najrôznejších technológií.
OLED – najinovatívnejšie technológie využívaná pri výrobe mobilných displejov. nevyužívajú podsvietenie, pretože jednotlivé body svieti samy o sebe. Využíva sa tzv. Organických diód. Vynikajú výrazným podsvietením, dobrou čitateľnosťou, vernejším zobrazením farieb. Tieto displeje majú ešte svoje podkategórie AMOLED a P-OLED. Životnosť je o niečo nižšia ako v prípade LCD displejov.
AMOLED – odlišujese technológií zobrazenie čiernej farby. Vďaka vykresľovanie čiernej vytvára najlepšie kontrasty. Tento druh zobrazenie tiež šetrí výdrž batérie.
P-OLED – jedná sa o pasívny matrici displeja, ktorá vykresľuje farby pomalšie. Využíva sa pri menších uhlopriečkach alebo pri smarthodinkách.
LCD – LCD je technológia využívajúca podsvietenia. obraz, ktorý na displeji vidíte, je tvorený len modifikovaným bielym svetlom. Celá plocha displeja je rovnomerne podsvietená. Ich technologické spracovanie je oveľa jednoduchšie a využíva ho množstvo výrobcov. Majú 2 podkategórie – IPS a TN.
IPS – jedná sa o už celkovo pokročilú technológiu s nízkou spotrebou, dobrým podaním farieb a bezchybnými pozorovacími uhlami. Ide o kategóriu, ktorá sa nájde v strednej i vyššej triede mobilných telefónov. Majú dlhú životnosť, zato horšie zobrazenie čiernej. Využívajú podsvietenie, takže je ťažké kvalitnej čiernej farby dosiahnuť. Pri sledovaní obrazovky pod uhlom sa farby menia takmer nebadateľne, čo robí IPS displeja veľmi univerzálnymi. Silnú vlastnosťou IPS je tiež relatívne dobrá čitateľnosť na slnku.
TN – stará technológia LCD displejov, ktorá má vysoký jas. Výhodou je veľmi nízka výrobná cena a minimálna odozva. Nevýhodou je naopak vyššia spotreba oproti IPS, nižšia kvalita farieb, a podstatne horšie pozorovacie uhly. Dnes sa už takmer nevyužíva.

 

Rozlíšenie

Dôležité je tiež rozlíšenie displeja, koľko farebných bodov / pixelov má displej po hranách vypovedá o kvalite obrazu. Každý bod tvorí časť obrazu, najlepšie zobrazenie majú najvyššiu čísla. Pokiaľ bude pixelov málo, uvidíte rozkostkovaný obraz, naopak ak bude pixelov moc ľudské oko to nezaznamená, takže si zaplatíte za niečo, čo ani neuvidíte. Staršie tlačidlové telefóny mali rozlíšenie 240 x 360 pixelov, pre malý displej to bolo dostačujúce. U dnešných smartphonov sa rozlíšenie pohybuje v rôznych hodnotách. Kvalita by mala začínať na rozlíšenie 1920 x 1080 px. Rozlíšenie displeja 2340 x 1080 px, 2688 x 1242 px alebo dokonca 3200 x 1440 px vám ponúkne úplne inú jemnosť obrazu.
Tiež hustota pixelov je dôležitá pre kvalitu obrazu. Jemnosť displeja sa udáva hodnotou PPI, pixels per inch, česky počet pixelov na palec. Vyššie číslo znamená jemnejší displej, teda horšie viditeľné jednotlivé body. Za dobrú hodnotu možno považovať 350 PPI a viac, kde sú body takmer nerozoznateľné a obraz je jemný.

 

Jas a svietivosť

Pre zachovanie dobrého zraku by ste nemali podceňovať aj tento parameter. Oplatí, pokiaľ možno s jasom manipulovať tak, aby bol v noci k očiam šetrný a zároveň, aby bol displej čitateľný na jasnom slnku. Ak telefón dokáže filtrovať modré svetlo, tak je to taktiež výhoda. Minimálna hodnota by mala byť 1 cd / m2, maximálny viac ako 500 cd / m2, najlepšie telefóny majú až 700 cd / m2.

 

Fotoaparát

Fotoaparát je bežnou výbavou nielen chytrých telefónov. Väčšina modelov je osadená popredným fotoaparátom, ktorý má obvykle rozlíšenie okolo 5 až 12 Mpx. a je vhodným pre zhotovovanie autoportrétov. Pri drahších telefónov sa môžete stretnúť s duálnymi či trojitými fotoaparáty. Pri výbere sa neriaďte čisto počtom megapixelov fotoaparátu, pretože kvalitu fotografií ovplyvňujú aj iné faktory. Neplatí že čím viac megapixelov, tým lepší fotoaparát. To, že má zadné fotoaparát 20 Mpx neznamená, že robí lepšie fotky ako fotoaparát s 8 Mpx. Dôležitým parametrom je naopak svetelnosť, zapisuje sa vo formáte f / číslo, ktorá udáva, ako veľmi sa dokáže otvoriť clona fotoaparátu, a tým aj koľko svetla dopadne na snímač. Čím je číslo menšie, tým sú rozostrenie a svetelnosť lepšia. Zadné fotoaparát má vyšší výkon, umožňuje lepšie zapracovanie šošovky do tela telefónu. Väčšinou sa jedná o fotoaparáty o 8, 12 či 16 Mpx. Vynimkou nie sú ani fotoaparáty s 23 Mpx.

 

Výkon

Výkonný procesor znamená väčšiu rýchlosť a plynulejšie reakcie telefónu. Ak používate náročnejšie aplikácie, sledujete videá alebo na telefóne hráte hry výkon nepodceňujte. Pri drahších smartphonov sú procesory s taktom cez 2 GHz bežné. K dostaniu sú mobily s procesormi aj so štyrmi alebo dokonca ôsmimi jadrami. Väčšinou platí, že čím viac jadier, tým lepšie, systém je tak výkonnejší a funguje plynulejšie.

Veľkosť pamäte

U mobilných telefónov, rovnako ako u ďalšej elektroniky, je rozhodujúca veľkosť pamäte. Opäť platí lát čím viac, tým lepšie, najmä ak budete veľa fotiť, natáčať či sledovať videá a hrať hry. Vyberajte telefón s čo najvyššou kapacitou pamäte – používateľskú i RAM. Napríklad pri telefóne s deklarovaným 64 GB úložiskom bežne budete mať k dispozícii približne 50-55 GB, zvyšnú časť si vezme systém, predinštalované aplikácie a doplnkové funkcie. RAM sa dnes u lepších smartphonov pohybuje okolo 4 GB, u tých lacnejších okolo 2 GB. Tie najlepšie mobily majú až 6 GB alebo 8 GB.
Užívateľská pamäť – vnútorné úložisko telefónu, je objem dát, ktoré si môžete uložiť do svojho telefónu. Časť zaberajú aplikácie, zvyšok je voľný pre fotky, hry a videá. Veľkosť úložiska je väčšinou 16, 32 alebo 64 GB.
Smartphony často ponúkajú možnosť rozšírenia o pamäťové karty SD. Karty s kapacitou 32, 64 alebo 128 GB sú dnes bežné. Pamäťové karty typu microSD sa v súčasnosti vyrába až o veľkosti 512 GB. Nie všetky smartphony však takto veľké pamäťové karty podporujú, a je preto dobré overiť si maximálnu podporovanú kapacitu.

 

Batérie

Výdrž batérie hrá pri výbere telefónu dôležitú úlohu. Výdrž batérie sa udáva v jednotkách mAh (miliampérhodina). Platí, že čím vyššie číslo, tým väčšia kapacita. Výdrž batérie nezávisí iba na kapacite batérie, ale tiež napr. Na veľkosti displeja alebo výkonu. Štandardná kapacita batérie, ktorá zaistí jednodňové výdrž, je približne 4 500 mAh. S vyššou kapacitou sa predlžuje doba nabíjania, avšak i výdrž telefónu. Niektoré chytré telefóny dnes podporujú funkciu rýchlonabíjania aj bezdrôtového nabíjania.

 

Konektivita

Dôležitá je pri telefóne tiež jeho konektivita, teda to sa dokáže smartphone prispôsobiť a adaptovať k iným zariadeniam či funkciám. Štandardom by mali byť funkcia Bluetooth, Wi-Fi, GPS, NFC.
Pri konektivite nezabúdajte na univerzálnosť. Mnoho telefónov v súčasnosti ponúka podporu dvoch SIM kariet. Dve SIM karty umožňujú využívať služby dvoch operátorov naraz. S tým súvisí aj poskytovanie internetovej siete a možnosťou pripojenia 3G, 4G alebo LTE sieti k telefónu.
Ďalej s konektivitou súvisí pripojiteľnosť. Na pripojenie slúchadiel budete potrebovať 3,5 jack a pre nabíjanie by nemalo chýbať mini alebo micro USB. V dnešnej dobe je populárny typ USB C, ktorý nabije mobil behom hodiny.

 

Odolnosť

Niektoré telefóny ponúkajú odolnosť garantovanú certifikáciu IP, čo je miera ochrany proti prachu a vode, vyjadruje sa kódom v tvare IPxx. Prvá číslica udáva stupeň ochrany proti vniknutiu pevných látok, napríklad prachu. Druhé číslo označuje odolnosť proti vode na škále od 1 do 8. Odolné smartphony s ochranou IP68 odolajú prachu, vode (do 1,5 metra) aj mechanickým nárazom. Outdoorové telefóny bývajú odolné nielen proti prachu a vode, ale aj nárazu. Majú zvyčajne robustné pogumovanou konštrukciu, ktorá absorbuje nárazy, a kvalitné krycie sklo na displeji. Bežnému užívateľovi použitie postačí odolnosť displeja proti prasknutiu a odolnosť proti dažďu. Je dobré telefón opatriť ochranným sklom a obalom.

 

Cena

Celkom iste vaše rozhodovanie pri kúpe telefónu ovplyvní aj cena. V každej kategórii sa dá vybrať telefón, ktorý splní vaše očakávania. Tlačidlové mobilné telefóny tak rýchlo nestarnú a bývajú lacnejšie. U smartphonov sú drahé predovšetkým novinky, ale rýchlo starnú a ich cena sa znižuje. Najlacnejšie dotykové telefóny kúpite už do 5 000 Sk, displej u takých telefónov telefónov je najčastejšie typu IPS. Smartphony od 5 000 Sk vyššie majú už vyšší výkon, ale nevynikajú tak kvalitou. Stredná kategóriou sú smartphony od 7 000 do 12 500 Sk, vo väčšej miere sa vyskytujú s OLED displejom a kvalitnejším fotoaparátom. V kategórii od 20 000 Sk a vyššie nájdete telefóny s najvyšším výkonom, prémiovým dizajnom a často tiež dlhšiu SW podporou.
Pri výbere telefónu sa zamerajte na osvedčené výrobcu Samsung, Apple, Lenovo či Huawei

Obľúbené mobilné telefóny:

Xiaomi Redmi Note 9 4GB/128GB – manual

Apple iPhone 11 64GB – manual

Apple iPhone SE (2020) 64GB – manual

Apple iPhone SE (2020) 128GB – manual

Najlepšie telefóny

Apple iPhone SE (2020) 64GB – manual

Najlepšie smartphony do 10 000 Sk

Xiaomi Redmi 9C 6GB/64GB – manual

Najlepší fotomobily

Xiaomi Redmi Note 9 Pro 6GB/128GB – manual

Apple iPhone 11 Pro 64GB – manual

 

Znalosti

Publikované

20. júla 2021