Skontrolujte si, či vám doma neuchádza plyn. Vieme, ako na to

,

Plynová inštalácia v domácnosti vyžaduje systematickú kontrolu, aspoň raz ročne. Toto je však často zanedbávaná činnosť, ktorá môže spôsobiť únik. Výbuch plynu je extrémne nebezpečný, preto je dôležité vedieť, ako v prípade úniku plynu postupovať. Ako skontrolovať, či nedochádza k úniku plynu?

 

Zápach unikajúceho plynu

Najčastejšou informáciou o úniku plynu je nepríjemný, štipľavý zápach. Zemný plyn sám o sebe je bez zápachu, takže je odorizovaný zlúčeninami síry a zapácha už pri nízkych koncentráciách.
Charakteristický zápach by mal byť viditeľný už pri dosiahnutí koncentrácie zemného plynu vo vzduchu 1 %. Na odorizáciu plynu z tlakovej fľaše sa používa ethanthiol a etylmerkaptan, teda propán-bután. Ten je zodpovedný za charakteristický sírny zápach. Podľa normy by mal byť zápach cítiť, keď koncentrácia propánu a butánu dosiahne 1/5 spodnej medze výbušnosti. Používajú sa okrem iného fľaše na LPG na vykurovanie miestností alebo dodávku do plynových sporákov v rodinných domoch. V bytových domoch pre viac rodín je používanie plynových fliaš zakázané.

Čo robiť, keď dôjde k úniku plynu?

Znepokojivý zápach unikajúceho plynu vás môže vydesiť. V mnohých prípadoch k úniku dochádza v noci a majitelia domácnosti sa o ňom dozvedia, až keď sa plyn dostane do odľahlých spální. Najčastejšou chybou je potom rozsvietenie svetla. Preskakujúca iskra vo vnútri spínača môže zapáliť horľavý, výbušný plyn.

 

Čo teda robiť v situácii, keď v dome uniká plyn?

1. Otvorte dokorán všetky možné dvere a okná.
2. Uistite sa, že sú plynové kohúty zatvorené.
3. Zatvorte hlavný plynový ventil.
4. Nezapínajte ani nevypínajte žiadne elektrické spotrebiče a nerozrábajte oheň.
5. Opustite byt s členmi domácnosti. Pokiaľ bývate vo viacgeneračnom paneláku, informujte o situácii svojich susedov.
6. Zavolajte na bezplatnú plynovú tiesňovú linku 1239 a počkajte na zásah na bezpečnom mieste.

 

Ako zistiť, či nedochádza k úniku plynu?

Najúčinnejším spôsobom zistenia úniku plynu je použitie špeciálneho zariadenia. Základný detektor plynu zaobstaráte za cenu okolo 1000 korún. Citlivý senzor detekuje aj malý únik a pomôže nájsť jeho zdroj. Pomôže v tom flexibilná sonda, ktorá vás navedie do zákutia inštalácie. Detektor plynu detekuje únik nielen zemného alebo kvapalného plynu, ale aj čpavku, oxidu uhoľnatého alebo vykurovacieho oleja. Je dobré mať v dome s plynovým pohonom inštalovaný trvalý snímač plynu.

Lacnejšou metódou lokalizácie úniku je použitie špeciálnej peny. Pokiaľ sa po aplikácii prípravku objaví na akomkoľvek mieste v spojovacej krabici, ventiloch a vodičoch bubliny, znamená to, že tam uniká plyn. Tento typ prostriedku na detekciu úniku plynu bude užitočný v každej domácnosti, kde je plynový sporák poháňaný tlakovou fľašou. Gumové tesnenia ventilu môžu byť nespoľahlivé, preto sa oplatí skontrolovať jeho tesnosť pri každom pripojení novej fľaše. Podobnú skúšku na detekciu úniku plynu môžete vytvoriť aj pomocou prostriedku na umývanie riadu a vody. Zmiešajte prostriedok na umývanie riadu vo vode a vytvorte hustú penu. Potom napeňte plynové spoje a pozorujte účinky. Stúpajúce bubliny sú známkou úniku.

Znalosti

Publikované

14. januára 2022