Starostlivosť o trávnik po zime

,

S príchodom jari začína záhradkárom sezóna, okrem starostlivosti o okrasnú a úžitkovú časť záhrady sa treba postarať aj o trávnik. Krásne zelený a hustý trávnik je pýchou každého záhradkára. Práve teraz, na začiatku jari, je čas sa trávniku venovať. Poradíme vám ako sa správne starať o trávnik, aby sa opäť dostal do formy.

 

Na jar nechajte trávnik, aby začal rásť

Na jar sa trávnik zotavuje z obdobia vegetačného pokoja, než začnete s prácami, je potrebné počkať až sa oteplí a tráva začne rásť. Táto doba prichádza, keď sa teplota pôdy pohybuje okolo 8 °C. Čím vyššie sú denné teploty, tým viac tráva rastie.
Medzi prvé práce, ktoré treba na jar urobiť, až trávnik povyrastie je potrebné trávnik pokosiť. Trávnik štandardne skráťte o jednu tretinu.
Aby mohol trávnik dýchať, treba ho vertikulovať, teda prevzdušniť. U ťažších pôd sa vykonáva aerifikácia. Vertikutátor vďaka zvislým nožom a pružinám na hriadeli prevzdušní a nareže trávne mačiny. Zbaví trávnik takzvanej plsti, zvyšky machu či inej nežiaducej organickej hmoty. Trávnik sa tiež prevzdušní, dôjde k prerezaniu koreňov, ktoré potom odnožujú, a trávnik hustne. Vďaka vertikulácii dôjde k lepšiemu vstrebávaniu vody a následného hnojiva.
Vertikuláciu robte najskôr v pozdĺžnom a následne v priečnom smere. Počítajte s tým, že po tomto zásahu bude trávnik chvíľu vyzerať žalostne, ale veľmi rýchlo sa spamätá a odmenou bude kvalitné a hustý pažiť.

Kvalitné osivo

Po vertikutácii sa môžu objaviť v trávniku holé miesta, ktoré treba dosiať. Grófmi zapracujte trávnikový substrát zmiešaný s pieskom a zarovnajte. Po vysiatí miesta utlačte a poriadne zalejte. Môžete použiť kvalitné české osivá Mountfield pre okrasné trávniky aj trávniky do náročných podmienok, napr. do tieňa. Tieto trávne zmesi majú vysokú klíčivosť, vysokú regeneračnú schopnosť a sýto zelenú farbu. Rastú viac do šírky ako do výšky, tým pádom je menej odpadu pri kosení a obmedzujú rast burín. Tieto zmesi sú vhodné aj na zakladanie nového trávnika.

Zavlažujte

Novo vysiate semená potrebujú pravidelnú zálievku. Ak semená vyschnú, nevyklíčia a sú trvalo znehodnotené. Pokiaľ chcete mať porast stále sviežo zelený, bez pravidelnej zálievky sa nezaobídete, zavlažujte hlavne počas suchých dní.

Čím trávnik hnojiť

Najmä na jar je potrebné trávniku dodať potrebné živiny. Dôležitý je zodpovedajúci pomer kľúčových živín najmä dusík, fosfor a draslík.
Na trhu môžete kúpiť pomaly rozpustné hnojivá a rýchlo rozpustné hnojivá. Pomaly rozpustné sú lepšie, ušetria vám čas aj prácu ak rastlinkám sa bude pozvoľna uvoľňovať v správnych dávkach. Hnojivo je nutné rozprestrieť rovnomerne po celej ploche trávnika. Na hnojenie si vyberiete zatiahnuté, daždivé dni, kedy tráva nebude vystavená priamemu slnečnému žiareniu, aby nedošlo k popáleniu trávnika.

 

Nezabudnite na dôkladnú zálievku

Na jar treba voliť hnojivá s vysokým obsahom dusíka, vďaka ktorým tráva rastie rýchlo a bujne. Je základnou zložkou, ktorá trávnik po zime regeneruje a priamo ovplyvňuje jeho farbu. Na jeseň trávnik potrebuje viac draslíka.

Čo s machom v trávniku

Hlavnou príčinou výskytu machu v trávniku je vlhko a tieň. K rastu machu prispieva aj kyslá pôda. Kyslá pôda môže byť z mnohých dôvodov. V blízkosti sa môže nachádzať ihličnatý strom, alebo v blízkosti záhrady môže byť priemyselná oblasť. Dažde potom sebou strhávajú látky, ktoré vedú k zhoršeniu kvality pôdy.
Na tienistých miestach prerežte stromy, aby k trávniku mohlo svetlo a obmedzte zálievku. Na účinné obmedzenie rastu machu je vhodné v kombinácii s vertikutáciou použiť hnojivo s vysokým obsahom vápnika. Pridať môžete aj železitý prvok, napríklad síran železnatý, alebo využiť hnojivá s obsahom síranu amónneho, ktorý s machom zatočí.

Znalosti

Publikované

23. apríla 2023