Ušetrite státisíce. Skleník si postavíte aj svojpomocne

,

Skleníky sú medzi záhradkári veľmi obľúbené. Vďaka nim môžu ľudia začať pestovať zeleninu či rastliny skoro na jar, na jeseň predĺžiť záhradnej sezónu, alebo v ňom pestovať napríklad orchidey a sukulenty. Vďaka vyššej teplote a vlhkosti vzduchu rastliny rastú rýchlejšie, sú chránené pred vplyvmi počasia a rýchlejšie plodí. Skleník môžete tiež využiť na prezimovanie rastlín. Zakúpený skleník si môžete zostaviť svojpomocne a ušetriť tak nemalé peniaze.

 

Ako postaviť skleník?

Moderné skleníky dnes vynikajú elegantným dizajnom, vďaka ktorému skvele zapadnú do architektúry každej záhrady. Rýchlo a ľahko sa montujú a ich údržba je úplne nenáročná.
Konštrukciu skleníku môžete zakúpiť v obchode alebo na internete. Najčastejšie používané modely skleníkov sa predávajú vo forme stavebnice.
Než začnete so zháňaním alebo stavbou skleníku, dobre si rozmyslite, aké rastliny v ňom chcete pestovať.
Pred nákupom si skleník radšej pozrite naživo v obchode. Ponuka je naozaj veľká od najjednoduchších za pár tisíc korún až po až po sofistikované liatinové modely v štýle zámockých zimných záhrad, za stovky tisíc korún.
Podľa záhradkárov je ideálnym obdobím na stavbu skleníka babie leto. Ani teraz v predjarí nie je nič stratené, len je potrebné vyčkať na stálejšie počasie.
Skleník postavte na mieste, kde na neho bude čo najviac svietiť slnko a bude čo najmenej veterné. Najlepšie orientácia je smerom od severu na juh, taká poloha zaisťuje po celé leto maximálne množstvo svetla.

 

Základy

Skleník sa stavia na betónové základy, ale tým sa dá vyhnúť u menších skleníkov z polykarbonátu, ktoré sú dostatočne ľahké na to, aby mohli mať základňu z hliníkových alebo oceľových profilov, čo sa výrazne premietne do celkových nákladov. Ak si plánujete zaobstarať veľký skleník musíte vybudovať kvalitné základy. Veľkosť základov sa potom odvíja od veľkosti skleníka, pričom odporúčaná hĺbka je minimálne 60 cm, vo chladnejších oblastiach 80-100 cm.
Podmurovku prispôsobte veľkosti a hmotnosti. Základy podsypte 5 až 10 cm hrubou vrstvou štrku, ktorý zabráni vzlínanie vody. Aby základy boli dostatočne pevné, spevnite je armovacou sieťou alebo aspoň niekoľkých betonárskymi drôty. Základy je vhodné vybudovať aspoň 10 cm nad terén, aby hlina neležala na konštrukciu skleníka. Alebo môžete skleník postaviť a pilotoch, ktoré sa zarazí do zeme, priestor medzi pilotmi je vhodné vyplniť doskami. Toto riešenie však nie je vhodné v miestach, kde by úrodu mohli poničiť myši alebo krtkovia.

 

Zavlažovanie a vykurovanie

Každý skleník musíte vetrať a zavlažovať. Preto nie je od veci mať doň zavedenú vodu a elektrinu. Oplatí sa mať namontované automatické otvárače, ktoré sa sami otvoria a zabránia prehrievaniu, keď nemáte čas sami vetrať. Rovnako tak oceníte automatické zavlažovanie. Ak máte malý skleník vystačíte si so súpravou pre automatickú zálievku, ktorú neskôr môžete rozšíriť o ďalšie kvapkovače, zahmlievaniu a časové spínače. Ak neuvažujete nad automatickú zálievkou, myslite na to, aby ste mali zdroj vody na polievanie blízko skleníka. Vyhraďte si pred skleníkom miesto pre sud na dažďovú vodu, do ktorého budete zvádzať vodu z odkvapov. Dažďová voda je k zalievanie vhodnejšie ako voda z radu.
Ak budete skleník využívať aj v zime, myslite na to už počas plánovania. Na vykurovanie budete potrebovať zdroj elektriny. Pre permanentne vykurované skleníky pripadá do úvahy aj tepelné čerpadlo alebo solárne vykurovanie a regulácia automatom.
Máte malú záhradu, a napriek tomu by ste si radi postavili skleník? Riešením môže byť pristavenie skleníku k niektorej z juhovýchodne orientovaných stien domu.

 

Veľkosť

Na zeleninu ako sú reďkovky, kaleráby šaláty a ďalšie zeleninu ktorá rastie pri zemi, vám bude stačiť malý skleník. Na pestovanie paradajok a uhoriek budete potrebovať väcší skleník. Tieto plodiny sa pestujú vertikálne, potrebujú viac miesta, umožní im to lepšie dýchať, budú zdravšie a budú viac plodiť.
Aby ste sa nemuseli pri práci krčiť, mali by ste mať vrchol vo výške zhruba dvoch metrov. Minimálne rozmery by mali byť aspoň 2,5 krát 2 metre, v menšom skleníku je už ťažké pracovať. Tradičné skleník obdĺžnikového pôdorysu so sedlovou strechou poskytuje najlepšie využiteľný priestor.

 

Profily

V sortimente profilov si môžete vybrať medzi hliníkovými, oceľovými alebo zo žiarovo pozinkovaného plechu. Najlepšie životnosť má hliník, nepotrebuje žiadnu údržbu, je ľahký, nevýhodou je vyššia cena. Oceľové profily sú odolné a pevné, skleník sa z nich ľahko zostavuje a sklenená výplň sa nemusí lepiť tmelom. Žiarovo zinkovaný profil má vysokú nosnosť odoláva vetru a snehu. Na výplne sa hodí sklo alebo komôrkový polykarbonát.
Používa sa aj plastová konštrukcia, ktorá dobre izoluje, ale nie je tak pevná ako kov či drevo.
Drevo má prirodzený vzhľad, ale menšie životnosť, musí sa pravidelne udržiavať. Drevené skleníky sa robia väčšinou zo smrekového, borovicového či smrekovcového dreva. Kvalitné tropické drevo, napríklad červený céder je o veľa drahšie. Základom drevené konštrukcie sú drevené priečky rôznych prierezov, približne od 35 až 46 mm do 38 až 58 mm.
Konštrukcia skleníkov má byť pevná, ľahká, s malými prierezy materiálu, aby steny prepúšťali maximum prirodzeného svetla. Používajú sa plnostenné profilmi, alebo priehradové konštrukcie. Ak budujete skleník svojpomocne, môžete mať zvlášť vlastné nosnú konštrukciu a konštrukciu pre zasklenie. Skleníky z kombinovaných materiálov mávajú hlavné nosnú konštrukciu z ocele a priečky z dreva alebo hliníka.

Výplne

Výplne si môžete vybrať z dvoch základných materiálov:
Sklo – má dlhú životnosť a vysokú priepustnosť slnečných lúčov (až 90%), neprepúšťa UV žiarenie. Sklo by malo byť najmenej 4 milimetre silné. Vďaka vysokej hmotnosti je skleník odolnejší voči vetru. Sklo v skleníkoch musia byť podložené gumou, aby dokázalo odolať nárazom. Na druhú stranu je tu však riziko rozbitia alebo poškodenia skla a tepelná izolácia je takmer nulová. Preto sa sklenené výplne nehodí pre vykurované skleníky.
Polykarbonát – je oproti sklu odolnejší, má lepšie tepelno – izolačné vlastnosti a tiež je jednoduchšie na inštaláciu. Polykarbonátové výplne prepúšťa cca 80% slnečných lúčov a rozptyl dopadajúceho svetla je ideálne. Polykarbonát je odolný proti vetru, snehu a ďalším prírodným vplyvom, odoláva teplotám od -40 ° C do +120 ° C, je tiež skvele ohybný a má nízku hmotnosť. U polykarbonátu však musíme dávať pozor, či je kvalitný. Kvalitný vysokogramážní polykarbonát s jasným pôvodom vydrží aj 15 až 20 rokov. Väčšina záhradkárov dnes už dáva polykarbonátu pred klasickým sklom prednosť.

Stavba skleníku nie je jednoduchá záležitosť a je potrebné venovať dostatok času a starostlivosti na prípravu. Ak sa do toho však pustíte, odmenou vám môže byť bohatá úroda, alebo krásne kvety.

 

Ako postaviť skleník z polykarbonátu s už vyrobenou základňou

Výber vhodného miesta pre skleník je prvým krokom, ako skleník vybudovať. Najprv vyberte plochu, kam skleník umiestnite. Ideálne by to malo byť také miesto na záhrade, ktorému netienia stromy a ktoré je v závetrí. Vyberte rovnú plochu, poprípade ju zarovnajte.

 

Základňa

Pokiaľ chcete mať v skleníku záhony, zmerajte si podľa rozmerov skleníka vybrané miesto, kam skleník umiestnite, pokojne aj na všetkých stranách o 10 cm viac. Na tejto ploche strhnite trávne trsy. Ak budete využívať skleník len na pestovanie rastlín iba v kvetináčoch, môžete začať stavať rovno na tráve.
Vybaľte všetky diely základne a podľa návodu jej zložte. Podľa rozmeru skleníku vykopte diery pre zabetónovanie nôh základne. Diery by mali byť približne 50 cm hlboké. Teraz prichádza to najdôležitejšie z celej stavby – merať. Pomocou vodováhy vyrovnajte celú konštrukciu, aby skleník nebol nakrivo. Radšej přeměřujte niekoľkokrát, až nalejete do dier betón už s tým nepohnete. Až budete mať základňu vo vodováhe, rozmiešajte betón a nalejte ho do dier, počkajte aspoň jeden deň, než betón zaschne. Druhý deň základňu zahrňte vykopanú hlinou a dotiahnite všetky skrutky. Základňa je tým hotová.

 

Zostavenie

Skleník nikdy nezostavujte pri nepriazni počasia, dažďu alebo vetru.
Rozbaľte a roztrieďte si všetky diely skleníka. Pripravte si skrutkovač a aku vŕtačku. Začnite zostavovaním prednej a zadnej časti skleníka, potom stavajte boky, strechu, okná a nakoniec dvere. Vždy sa držte podrobného návodu od výrobcu. Na celú konštrukciu pripevnite úzku čiernu gumu a potom môžete vsúvať jednotlivé diely polykarbonátu. Okná a dvere montujte až nakoniec, jednotlivé diely potom zabezpečte hliníkovými sponkami.
Teraz máte skleník postavený. Teraz záleží, čo chcete pestovať. Ak chcete pestovať zeleninu v záhonoch je potreba je na bočných stranách pripraviť. K tomu budete potrebovať rýľ, motyku a ďalšie záhradné náradie.
Pokiaľ si budete chcieť predpestovať sadeničky, budete potrebovať police. Môžete kúpiť priamo police určené do skleníka, alebo si ich jednoducho vyrobiť z dreva a zakomponovať ich do zadnej časti skleníka.

 

Cestička

Medzi záhony nezabudnite na úpravu cestičky, aby pri zalieva nebolo v skleníku blato. Môžete využiť rôzne materiály, dosky, ploché kamene, trámiky, alebo slamu na zamulčování. Ak máte k dispozícii starej pálenej tehly využite ich. Cez deň sa tehly zahrejú a v noci udrží trochu tepla.
Teraz máte skleník pripravený a môžete začať pestovať.

Znalosti

Publikované

25. marca 2021