Už by to chcelo nový tyčový mixér? Vieme, aký vybrať

,

Tyčový mixér v dnešnej dobe patrí medzi základnú výbavu každej domácnosti. Vyniká praktickosťou, všestrannosťou a kompaktnými rozmermi. Tyčový mixér zvládne šľahať, hnetať, mixovať aj drviť. S tyčovým mixérom môžete pripraviť rôzne pokrmy, krémové polievky a omáčky, detskú výživu, koktaily, ľadovú triešť a ďalšie pochutiny. Je nenáročný na skladovanie a údržbu. Aký tyčový mixér si vybrať, aby bol cenovo dostupný a splnil všetky vaše očakávania?

 

Prečo si zaobstarať tyčový mixér

Možnosti použitia tyčového mixéra sú širšie ako pri klasickom stolnom mixéri, a to najmä vďaka konštrukcii a tvaru, ktoré umožňujú mixovať priamo v hrnci či inej nádobe. Pri použití sa tyčový mixér drží v ruke, dolná časť je zakončená rotujúcimi čepeľami a ponára sa do pokrmu či nápoja. Po práci jednoducho odoberiete nadstavec a opláchnete ho.
Tyčový mixér tvorí rukoväť a sada nástavcov, vďaka ktorým môžete mixér používať na mnohé úkony. Súčasťou sady sú tiež obvykle špeciálne misy vhodné na mixovanie.

 

Čo zvládne tyčový mixér

Mixuje – pripravíte tak lahodné krémové polievky a omáčky alebo detské výživy
Šľahá – vďaka špeciálnemu nástavcu v podobe šľahacej metly zvládnete ušľahať šľahačku alebo sneh z bielkov.
Seká – špeciálnu nádobu s nožom na kosenie využijete na drvenie ľadu, orechov, alebo na kosenie zeleniny, byliniek a ďalších surovín.

Aký tyčový mixér vybrať

Tyčový mixér bez príslušenstva

Najlacnejšie modely ponúkajú samotné telo prístroja a jeden základný mixovací nadstavec s oceľovými nožmi. Zvládnu bežné mixovanie omáčok, polievok a výživ. Sú vhodné predovšetkým pre nenáročných užívateľov, ktorí potrebujú prevažne mixovať alebo majú ostatné potrebné funkcie u ďalších mixérov či kuchynských robotov. Výhodou je nízka obstarávacia cena a skladnosť. Nevýhodou obmedzený rozsah funkcií.

 

Tyčový mixér s príslušenstvom

Pri drahších modeloch nájdete bohaté príslušenstvo, napríklad šľahacie metličky, mixovaciu nádobu, za pomoci ktorej môžete pripravovať smoothie, nástavce na sekanie a drvenie, špeciálne sekáčky, misy na kosenie zeleniny. Výhodou tyčového mixéra s príslušenstvom je predovšetkým to, že má veľké spektrum využitia, nahradí šľahač alebo klasický mixér. Nevýhodou je, že vďaka príslušenstvu vyžaduje väčší úložný priestor a vyššia obstarávacia cena

 

Plastový alebo nerezový tyčový mixér?

Tyčové mixéry sa vyrábajú z plastu alebo nerezu. Plastové mixéry sú väčšinou lacnejšie ako kovové. Nerezové mixéry sú kvalitnejšie, ale musíte počítať s vyššou obstarávacou cenou. Pri výbere zvážte, či budete mixér používať iba na občasné mixovanie, alebo pravidelne pripravovať polievky a omáčky.

Plastový tyčový mixér

Plastové tyčové mixéry majú vyrobené držadlo aj nástavce z plastu. Výhodou je nižšia cena a hmotnosť oproti nerezovým mixérom. Nevýhodou je nižšia odolnosť, ľahšie sa poškriabe, hrozí, že sa zlomí noha a stroj nie je tak odolný voči teplým pokrmom.

 

Nerezový tyčový mixér

Nerezový tyčový mixér vyniká vysokou odolnosťou. Telo aj noha mixéra je vyrobená z väčšej časti z nerezovej ocele. Zvyšok tvorí protišmyková guma. Je odolnejší proti poškriabaniu, nárazom, teplote a má oveľa dlhšiu životnosť. Pokiaľ budete tyčový mixér používať pravidelne a na rôzne jedlá, siahnite po výrobku, ktorý bude mať aspoň nohu z nerezu.

 

Tyčový mixér s odnímateľnou nohou

Odnímateľná noha nie je u všetkých mixérov štandardom, na trhu sa môžete stretnúť aj s mixérom, pri ktorom tvorí telo i mixovacia noha jeden celok. Drahšie modely majú dve časti, kedy je možné mixovaciu nohu tlačidlom odňať. Tento model je praktickejšie ľahšie sa čistia a sú skladnejšie.

 

Príkon tyčového mixéra

Pred nákupom tyčového mixéra by ste mali zvážiť, na čo budete mixér využívať a podľa toho vyberať výšku príkonu. Čím je príkon väčší, tým toho mixér viac zvládne. Spotrebič bude výkonnejší a poradí si s tvrdšími surovinami.
Do 250 Wattov – na mixovanie mäkkých potravín, napríklad jahody alebo banán, varená zelenina
250 – 500 Wattov – vystačí na mixovanie polievok, omáčok a výživy
500 – 1000 Wattov – rozmixujete s ním aj tvrdšie potraviny, orechy, čerstvé ovocie, zeleninu
Nad 1 000 Wattov – zvládnu aj drvenie ľadu.
Pokiaľ patríte medzi náročnejších užívateľov, voľte tyčový mixér, ktorý má príkon okolo 1 000 W a viac.

Počet otáčok a rýchlosť

Zamerajte sa tiež na počet a rýchlosť otáčok. Tie značia, koľkokrát sa nože okolo svojej osi otočia za jednu minútu. Čím väčší počet otáčok, tým rýchlejšie suroviny namixujete. Na mixovanie ovocia vám bude stačiť 10 000 otáčok za minútu. Na mixovanie tvrdších surovín potrebujete vyšší počet otáčok, aspoň 15 000 otáčok za minútu.
Počet rýchlostí mixovania je dôležitý pre efektívnu prácu. Tyčový mixér môže mať jednu alebo viac rýchlostí. Niektoré modely disponujú extra turbo tlačidlom alebo systémom na reguláciu otáčok.

 

Funkcie a ďalšie parametre

Plynulá regulácia výkonu – vďaka tejto funkcii prispôsobíte výkon spotrebiča. Na otočnom koliesku si nastavíte plynulú reguláciu, na mixovanie mäkkých surovín zvolíte nižší výkon, na drvenie ľadu naopak vyšší.
Doba nepretržitej prevádzky – značí, ako dlho je možné s mixérom pracovať bez prestávky. Pokiaľ budete mixovať tvrdšie suroviny, kvôli vysokému výkonu vydrží mixér pracovať len niekoľko minút. Táto doba však postačí na spracovanie surovín.

 

Hmotnosť a hlučnosť tyčového mixéra

Vzhľadom na to, že mixér musíte pri používaní držať v ruke, je dobré k tomuto parametru prihliadať. Pamätajte, že nerezové mixéry budú vždy ťažšie, než plastové modely.
Tyčové mixéry sa radia medzi hlučnejšie domáce prístroje (okolo 60 dB). Tento parameter nie je taký dôležitý, pretože prístroj máte zapnutý len niekoľko minút. Na trhu sa objavujú aj mixéry s inovatívnymi a tichými motormi.

 

Pulzný spínač

Niektoré mixéry majú funkciu turbo alebo pulznú funkciu, ktorú využijete, keď potrebujete krátkodobo zvýšiť rýchlosť na maximum. Urýchli rozmixovanie hrudiek v pokrme alebo tvrdých surovín.

Príslušenstvo

Súčasťou tyčového mixéra môže byť rôzne príslušenstvo.
Šľahacia metla – umožňuje šľahanie šľahačky alebo bielkov, krémov a pod.
Sekáčik – špeciálna nádoba s nožom na sekanie, zeleniny, byliniek, orechov
Pracovná nádoba – užšia a vyššia nádoba na pohodlné mixovanie
Food procesor – nádoba so špeciálnym strúhacím nožom. Môžete tak pripraviť strúhanú zeleninu na šalát alebo nastrúhať syr. Doplnok vyskytujúci sa pri drahších modeloch.
Drvič ľadu – nájdete pri výkonnejších a drahších modeloch
Držiak na mixér – uľahčujú uskladnenie prístroja a jeho doplnkov.

Najpredávanejšie tyčové mixéry

Tefal HB 656838 – manual

Bosch MSM67160 – manual

Sencor SHB 5501 CH – manual

Bosch MSM67170 – manual

 

Znalosti

Publikované

9. decembra 2022