Výkon vs. príkon. Prečo sa zaujímať o čísla, keď si chcete kúpiť nový vysávač

,

Bez vysávača sa nezaobíde žiadna domácnosť. Na aké parametre si dať pri kúpe nového vysávača pozor? Na prvý pohľad sa môže zdať, že príkon a výkon vysávača je jedna a tá istá veličina, ale nie je tomu tak, príkon nemá s výkonom vysávača nič spoločné. Čo znamená príkon a ako zistiť sací výkon vysávača? Odpovede na tieto otázky nájdete v našom článku.

 

Príkon vs. výkon vysávača

Pri výbere vysávača je najdôležitejší jeho sací výkon, ten najviac ovplyvňuje konštrukcia vysávača, spracovanie hubice a vysávaná plocha.
Príkon vysávača neurčuje jeho výkon. Vysávače s nižším príkonom spotrebúvajú menej energie a sú menej hlučné.

Príkon neurčuje výkon vysávača

Veľa ľudí si myslí, že čím vyšší príkon vysávač má, tým rýchlejšie bude ich upratovanie. Nie je tomu tak. Príkon vám napovie, koľko vysávač spotrebuje elektrickej energie, nerozhoduje o výkone a kvalite vysávania.
Rozdielu medzi príkonom a výkonom mnoho ľudí nerozumie a preto dochádzalo v posledných rokoch k nárastu spotreby energie. Ľudia často totiž nakupovali vysávače s veľkým príkonom v domnení, že budú ľahšie vysávať domácnosť. Namiesto výkonného spotrebiča nakúpili vysávač s veľkým príkonom a malým výkonom a to zapríčinilo znateľný rast spotreby energií.

Obmedzenie výroby vysávačov s veľkým príkonom

Aby sa znížila produkcia emisií, Európska únia obmedzila výrobu vysávačov s príkonom nad 1600 W od septembra roku 2014 a od septembra roku 2017 s príkonom nad 900 W. Vďaka tomu Európa ušetrí viac ako 20 TWh energie za rok, čo sa rovná ročnej spotrebe všetkých belgických domácností. To sa ale týka iba klasických vysávačov do domácnosti. V tejto dobe by ste už nemali v obchode naraziť na vysávače s väčším príkonom ako 900W.

 

Ktoré vysávače môžu mať vyšší výkon

Obmedzenie výroby s príkonom 900 W sa netýka všetkých typov vysávačov. S veľkým príkonom stále zakúpite robotické, tyčové, priemyselné, vonkajšie vysávače a vysávače na mokré a suché sanie.

 

Sací výkon vysávačov

Vysávač s vysokým sacím výkonom poznáte podľa konštrukcie a sacej hubice nie podľa hodnoty jeho príkonu.
Aby prístroj dobre vysával a zároveň neluxoval peniaze z vášho vrecka, hlavným ukazovateľom je jeho sací výkon. Sací výkon nie je priamo úmerný príkonu, na to nezabúdajte. Sací výkon závisí od konštrukcie vysávača, spracovania hubice a vysávanej plochy.

Konštrukcia vysávača má na svedomí sací výkon

Výrobcovia investujú veľa peňazí do nových technológií. Zmenili konštrukciu, upravili motor, potrubie, turbíny a hadicu vysávačov. Vďaka týmto technológiám niekoľkonásobne znížili príkon a naopak zvýšili sací výkon vysávačov.
Vďaka úpravám sacej hubice a rotačných kief dosiahnu vysávače lepšiu účinnosť vysávania a zároveň šetria energiu. Medzi výkonnými vysávačmi nájdete aj špeciálne vysávače na psie chlpy alebo vysávače do auta, ktoré majú nízky príkon a špeciálnu rotačnú kefu na čalúnenie či koberce.

 

Čo robiť, ak sací výkon slabne

Dôležité je vysávač pravidelne vyprázdňovať.
Vreckový vysávač – keď sa vrecko naplní, môže dôjsť k zníženiu jeho výkonu. Stačí vrecko vymeniť, tým sa obnoví sací výkon. Pri vysávaní jemného prachu napr. za sadrokartónu sa póry sáčku zalepujú, vrecko nemusí byť ani plné a výkon vysávača sa zníži. Stačí opäť vrecko vymeniť.
Bezvreckové vysávače – pri bezvreckových modeloch vyklepte a očistite nádobu a filter ideálne po každom použití. Pokiaľ je nádoba plná a znečistený filter, výkon vysávača razantne klesá.

Ako vybrať vysávač s vysokým sacím výkonom?

Pri výbere vysávača sa zamerajte na sací výkon. Mnoho obchodníkov rozdeľuje vysávače podľa príkonu, táto hodnota vám ukáže, koľko energie vysávač spotrebováva, ale neurčuje sací výkon. Niektoré typy vysávačov s nízkym príkonom majú vysoký sací výkon a to na všetkých typoch podláh aj na kobercoch. Pri výbere nezabudnite vziať do úvahy aj veľkosť domácnosti. Pokiaľ máte doma alergika, alebo malé deti, vyberajte prístroj s HEPA filtrami.

 

Energetický štítok z dôb minulých

Energetické štítky na vysávači mali spotrebiteľa informovať o energetickej účinnosti vysávača. Každý výrobca a predajca ich musel povinne uvádzať pri každom produkte. Európska komisia vo februári 2019 toto nariadenie zrušila. Dôvodom bolo, že štítkoch boli uvádzané nepravdivé údaje. Po zrušení energetických štítkov Európska komisia hľadá vhodnú metódu merania, ktorá zohľadňuje skutočné podmienky pri používaní vysávačov, na základe ktorého by mala byť povinnosť energetického štítkovania obnovená.

Obľúbené vysávače podľa hodnotenia užívateľov

Sencor SVC 8618GD – manual

ETA 3519 Avanto – manual

ETA Supersonic 1231 90000 – manual

SENCOR SVC 8621 TI – manual

Rowenta RO 7487 EA – manual

 

Znalosti

Publikované

2. novembra 2022