Zbavte sa konečne orosených okien

,

Zimné dni so svojimi nízkymi teplotami prinášajú jednu veľkú komplikáciu – neustále orosené okná. Čo samozrejme znamená, že sa na oknách môže začať tvoriť pleseň alebo sa rovno poškodí. Ak sa chcete nekončieho nánosu kvapiek zbaviť, pripravili sme si niekoľko zásad, ktoré sa oplatí dodržiavať. Okrem toho si tiež ukážeme, čo najviac k tvoreniu kvapiek v domácnosti prispieva.

Rosenie okien je v zimných mesiacoch bohužiaľ nevyhnutné. Vzniká nadmernou kondenzáciou vodných pár, inak povedané vlhkosť v miestnosti dosiahne takú úroveň, že sa para začne zrážať na najchladnejších plochách. Tými sú v zime okná. Zároveň neplatí, že sa orosia iba staršie, zle tesniace okná. Bežne sa tak deje aj u tých nových. Rosenie zhoršuje hneď niekoľko faktorov.

 

Zvýšená vlhkosť v miestnostiach

jednoduchým dýchaním obohatíte vzduch až o 3 litre vlhkosti. Je teda jasné, že vlhkosť v miestnosti je do určitej miery nevyhnutná. Výrazne to ale zhorší zavesené vyprané prádlo, výpary z varenia, zalievanie veľkého množstva rastlín alebo napríklad terária a akvária.

Ako zabrániť roseniu

Mieru rosenia znížite pravidelný vetraním. Odporúča sa okná či balkónové dvere otvoriť naplno až trikrát denne na maximálne desať minút. Krátke a intenzívne vetranie je v zime najúčinnejšie. Vzduch sa v izbe vymení bez toho, aby ste zbytočne stratili teplo. Počas najchladnejších nocí aspoň čiastočne vytiahnite vnútorné žalúzie. Keď sú stiahnuté, bráni cirkulácii teplého vzduchu. Pokiaľ to ide, presuňte rastliny a sušiak s bielizňou na chodbu. Pri varení zase nezabúdajte zapínať digestor.

 

Pomocníci v boji proti vlhkosti

Okrem vyššie popísaných tipov na zníženie vlhkosti, si môžete zaobstarať ešte určité vychytávky. Tie vám s rosením okien pomôžu.

Vlhkomer identifikuje, kedy je v miestnosti vysoká vlhkosť a vy tak môžete vetrať v momente, keď to bude mať najväčší efekt. Ďalej pomôžu izolačné fólie do okien. Tie po nalepení absorbujú teplo z radiátorov a zvýšia tak povrchovú teplotu okien. Vďaka tomu sa na skle neskondenzujú vodné pary. Poslednou vychytávkou sú pohlcovače vlhkosti. Tie zoženiete v každej drogérii a nevyjdú vás na viac ako 300 až 400 Sk. Keď ich do izby umiestnite, zníži sa v ňom vlhkosť a tým pádom sa neorosia ani okná.

Znalosti

Publikované

22. januára 2024