Ako na správne zazimovanie bazéna

,

Správne zazimovanie bazéna je kľúčom k dlhoročnému a bezproblémovému používaniu bazéna. K zazimovaniu bazéna pristupujeme vo chvíli, keď je teplota vody medzi 10-15 °C. Najvhodnejšou dobou, kedy zazimovať bazén je teda začiatok jesenných mesiacov. Ako postupovať pri zazimovaní bazéna? Dozviete sa v dnešnom článku.

 

Zazimovanie bazéna

Postup zazimovania vonkajšieho bazéna nie je príliš náročný a zvládne ho takmer ktokoľvek.
Než bazén zazimujete je potrebné odstrániť všetky nečistoty pomocou vysávača, z bazéna vybrať schodíky vrátane ďalšieho príslušenstva a ošetriť vodu. Nečistôt sa zbavte pomocou teleskopickej sieťky a následne očistite steny a podlahu bazénovým vysávačom.
Po vyčistení skontrolujte a upravte chemické zloženie vody na pH hodnotu 6,8–7,2. Obsah chlóru by sa mal pohybovať maximálne 0,3 mg/l. Zistite hodnotu pH pomocou testera a pokiaľ bude potrebné vodu upravte prostredníctvom vhodnej chémie. Nechajte bežať filtráciu, aby sa voda premiešala a hodnoty pH sa upravili.

Odpustite vodu

Znížte hladinu vody asi 10 centimetrov pod skimmer a vratné trysky uzavrite zátkou. V prípade, že zátku nemáte, vodu upustite 10 cm pod vratné trysky. Hlavu vratnej trysky demontujte aj s krúžkom a oba diely uskladnite. Vodu z bazéna nikdy nevypúšťajte úplne, chráni zapustený bazén pred poškodením tlakom spodnej vody alebo zeminy.

 

Bazénová chémia

Do zvyšnej vody aplikujte špeciálny zazimovací prípravok, postupujte podľa návodu a obalu daného prípravku. Tento prípravok sa postará o to, aby voda bola v dobrej kondícii a zostala číra a čistá. Prípravok eliminuje vznik rias a nežiaducich kalov. Prípravok oceníte pri miernej zime, keď teplota vody stúpne nad 12 °C, pri tejto teplote sa voda začne kaziť. Pokiaľ sú tieto zvýšené teploty v zime viac dní, je vhodné zazimovací prípravok dodávkovať.

Demontujte výbavu bazéna

Odpojte všetky hadice, filtráciu, tepelné čerpadlo, prípadne solárny ohrev. Pieskovú filtráciu poriadne prepláchnite a vypustite z nej vodu. Pokiaľ máte náplň staršiu, je potrebné ju vymeniť. Náplň pieskovej filtrácie je potrebné meniť každé dva roky, v závislosti od používania. Náplň zoženiete v špecializovaných obchodoch v balení po 25 kg približne za 250 Sk. Potom demontujte čerpadlo a hadice a uzavrieme obtokové ventily, z čerpadla vypustite vodu, a uskladnite ho na suché miesto. Pokiaľ máte solárny ohrev, vypustite z jeho okruhu všetku vodu a dosky uskladnite na suché miesto ideálne v natiahnutej pozícii.

 

Dilatačné plaváky

Hladina vody nesmie v zime zamrznúť, mohla by poškodiť steny bazéna, preto sa odporúčajú dilatačné plaváky. Plaváky je možné spojiť do radu za sebou a umiestniť ich uhlopriečne do bazéna. Do bazéna o veľkosti 3 x 6 m je ideálne zaobstarať 10 až 12 kusov plavákov.
Dilatačné plaváky môžete nahradiť PET fľašami z časti naplnenými pieskom, ktoré eliminujú rozpínanie ľadu a riziko poškodenia bočných stien bazéna.

 

Zakryte bazén

Pokiaľ nemá bazén pevné zastrešenie, zakryte ho krycou plachtou. Vďaka plachte je voda chránená pred nečistotami. Krycie plachty zakúpite v hobby marketoch. Pokiaľ je v zime väčšia snehová nádielka vrstvu snehu z plachty pre istotu odstráňte.

 

Predĺženie kúpacej sezóny

Kúpaciu sezónu si výrazne predĺžite s bazénovým zastrešením a tepelným čerpadlom, ktoré na rozdiel od solárnych panelov nie je závislé od slniečka. Tepelné čerpadlo odoberá tepelnú energiu z okolitého vzduchu s nízkou teplotou a vodu dokáže ohriať až o 12 °C. Prevádzkové náklady tepelného čerpadla sú nízke, funguje aj pri teplote 5 °C. Pokiaľ si budete tepelné čerpadlo kupovať, riaďte sa objemom vody v bazéne. Pre bazén s objemom 20 m3 postačí čerpadlo s výkonom 5 kW, pri bazéne pri objeme 60 m3 sa odporúča 12 kW.

Znalosti

Publikované

26. septembra 2022