Osvedčené rady, ktoré Vám pomôžu ušetriť za kúrenie

,

Veľké zdražovanie elektriny a plynu sa dotklo mnohých ľudí. Astronomické ceny elektriny a plynu nútia premýšľať o úsporách úplne všetky, návrat k normálnym cenám je zatiaľ v nedohľadne. Pripravili sme pre vás rady, ktoré vám pomôžu ušetriť bez toho, aby vám doma bola zima.

 

Ako ušetriť za kúrenie

Najväčšie obavy z vykurovacej sezóny majú ľudia, ktorí kúria plynom alebo elektrinou. Jednou alternatívou ako ušetriť za kúrenie je investovať do náhradného zdroja tepla. Ideálne sú krby, kachle na tuhé palivá, drevo brikety alebo peletky. Drevo je stále najlacnejším materiálom na kúrenie, pokiaľ máte tú možnosť a dispozície bytu či domu vám to dovoľujú, zamerajte sa týmto smerom a vytvorte si zálohový zdroj tepla.
Avšak nie každý túto možnosť má. Potom je nutné sa zamerať na ďalšie možnosti. Dôležité je hlavne neprekurovať! Pokus znížite doma teplotu o jeden či dva stupne určite neumrznete a toto rozhodnutie vám ušetrí nemalé peniaze.

Radiátory

Nájde sa množstvo domácností, kde je možné namerať aj 25 °C. Za takú teplotu si veľa priplatíte a navyše znižujete svoju odolnosť proti chorobám.
V obývačke alebo v detskej izbe by nemalo byť viac ako nejakých 21 stupňov, zatiaľ čo napríklad v spálni nie je potrebné mať kúrenie zapnuté na vysoký stupeň. Aby ste sa dobre vyspali, postačí mať v spálni teplotu okolo 18–20 °C. Vyššia teplota narúša spánok.
V kúpeľni sa vám vyplatia rebríčkové radiátory, ktoré nielen vykúria, ale aj usušia uteráky a drobnú bielizeň.

Nevykurujte prázdne miestnosti

Rovnako ako na chodbách domu postačí teplota okolo 15 ° C alebo 16 ° C v miestnosti ktorú nevyužívate. Táto teplota postačí na to, aby miestnosť v zime nepremrzla, nezvlhla a na stenách sa netvorila pleseň.

 

Neblokujte radiátory

V okolí radiátora by nemalo byť nič, čo by blokovalo tepelné prúdenie. Dlhé závesy a záclony môžu ovplyvňovať, ako radiátor vyhreje priestor okolo. Zakrytý radiátor potom veľkú časť tepla posiela rovno do okien.
Usadený prach a nečistoty na kúrení bránia uvoľňovaniu tepla do priestoru, preto udržujte radiátor v čistote vysávaním.

Hrejú vaše radiátory ako majú?

Hrejú vám radiátory len v niektorých miestach, alebo nehrejú naplno, aj keď máte kúrenie zapnuté na maximum? V tom prípade sa veľmi nezahrejete a miniete veľa peňazí. Známym problémom, ktorý zvyšuje výdavky na vykurovanie, je zavzdušnenie radiátorov. Pokiaľ je v radiátore vzduch, dochádza k väčšej spotrebe energie. Ako zistíte, že máte zavzdušnené radiátory? Pokiaľ kúrenie zapnete na plný výkon, bude na dotyk hriať podstatne menej alebo len v niektorých miestach ako inokedy. Indikátorom sú často aj sprievodné zvuky, napríklad šplechanie, za ktoré môžu práve obsiahnuté vzduchové bubliny.

Odvzdušnenie radiátorov

Či už máte radiátory vykurované plynovým kotlom, alebo diaľkovým kúrením, vždy musia byť odvzdušnené. Pred odvzdušovaním je ideálne zapnúť kúrenie na maximum a vypnúť obehové čerpadlo. Na odvzdušnenie sa používa odvzdušňovací kľúč, ktorý zoženiete u kúrenára alebo v železiarstve. Veľakrát si vystačíte aj s obyčajným skrutkovačom. Uvoľnite ventil pri radiátore, nezabudnite mať pripravenú nádobu, ktorá zachytí unikajúcu vodu. Z ventilu najprv budete počuť prskanie a syčanie, ako bude unikať vzduch, potom odtečie trocha vody. Takto je radiátor odvzdušnený a znova funkčný. Najmä na začiatku vykurovacej sezóny teda venujte príprave radiátorov zvýšenú pozornosť.

Termostatické hlavice

Pokiaľ si s odvzdušňovaním radiátorov nechcete robiť ťažkú ​​hlavu, investujte do kvalitných odvzdušňovacích ventilov. Termostaty rozpoznajú zvýšené teplo v miestnosti, napríklad pri varení alebo zvýšenej slnečnej aktivite. Vďaka zvýšenej teplote sa kúrenie samo vypne a začne využívať teplo z týchto zdrojov. Termostatické hlavice možno zaobstarať mechanické alebo digitálne. Na mechanickej termostatickej hlavici sa nastavuje prietok vody ventilom len odhadom. Digitálne termostatické hlavice sú programovateľné a prietok vody ventilom nastavíte presne podľa potreby. Vďaka programovateľnej termostatickej hlavici môžete svoj domov vykurovať efektívne a ekonomicky. Hlavica zaistí, že nikdy nezabudnete vypnúť kúrenie.
Digitálnu termostatickú hlavicu jednoducho naskrutkujete na existujúci ventil vykurovacieho telesa, bez nutnosti vypustenia vykurovacieho systému.

 

Okná

Najvyšší podiel tepla uniká oknami. Ak máte staršie okná je nutné ich riadne utesniť. Tesnenie stojí pár desiatok korún a ušetrí vám aj tisíce za kúrenie. Na utesnenie škáry medzi oknom a parapetom použite prievanovník. Jedná sa o dlhý látkový valček alebo vankúšik, vyplnený vhodnou výstelkou, ktorý sa dáva k dverám alebo oknám. Naše babičky podobným spôsobom dávali k dverám deku alebo staré prikrývky, ktoré prievan eliminovali.

 

Správne vetranie

Vetrať je nutné aj v zime, krátko, ale intenzívne. Nie je vhodné mať niekoľko hodín otvorenú ventilačku, alebo nevetrať vôbec. Neobmeňovaný vzduch vedie k hromadeniu CO2 v miestnostiach, zvyšovaniu vzdušnej vlhkosti a únave.
Vetrajte nárazovo, podľa potreby vždy na 5 – 10 minút oknom dokorán. Tým neutečie veľa tepla a obmeníte vzduch v miestnosti. Vhodným vetraním navyše pomáhate predchádzať roseniu okien a eliminujete vznik plesní.

 

Otužujte sa

Otužovanie, pravidelný pohyb a návšteva sauny v zimných mesiacoch vášmu organizmu prospejú a pomôžu vám lepšie znášať chladné dni, vyhnete sa tak ľahšie virózam a prechladnutiu.

Rôzne vychytávky

Aby ste nemuseli kúriť na plný výkon, použite za kúrenie hliníkové fólie. Tie odrážajú teplo od stien do priestoru.
Na okná nainštalujte na sklo termoizolačné fólie, ktoré zabránia úniku tepla. Tieto fólie vám ušetria až 50% tepla.
Prehodnoťte svoje zvyky. Oblečte sa do domáceho oblečenia, ak ste zvyknutí sa doma pohybovať v negližé, počítajte s tým, že túto pohodu si priplatíte.
Noste doma papuče. Od podlahy najviac ťahá a pocit chladných nôh vás bude nútiť viac prikurovať. Zaobstarajte si koberec, zamedzí prechladnutiu podlahy a opäť navodí pocit tepla.
Zatvárajte dvere. Dvere v jednotlivých miestnostiach udržia viac tepla.
Pozor na nábytok. Radiátor by nemal byť ani za záclonou, nábytkom či poličkou. V takom prípade teplo neprúdi tak, ako má av miestnosti zbytočne znižujete teplotu. Naopak blízko radiátora umiestnite ventilátor, ten rozoženie teplý vzduch do miestnosti.
V kuchyni po pečení nechajte otvorenú rúru, kým nevychladne. Teplo z rúry vám pomôže vyhriať kuchyňu.
Pokiaľ vonku svieti slniečko, nechajte ho prúdiť do priestoru. Slnko zvládne cez sklo miestnosť pomaly prehrievať.
Ďalšou možnosťou, ako ušetriť za kúrenie, je nový plynový kotol. Moderné plynové kotly spotrebujú až o 30% menej a investícia sa vám naozaj oplatí.
Nechajte si zatepliť dom. Zateplenie budovy nie je nízka investícia, ale v rámci šetrenia za teplo sa vám určite oplatí.

Plynové kúrenie

Pokiaľ vykurujete dom plynom, je nutné, aby kotol správne fungoval. Kontrolu je najvhodnejšie vykonať tesne pred vykurovacou sezónou. Kvalifikovaný revízny technik pri nej skontroluje samotný kotol a hladinu oxidu uhoľnatého, správne fungovanie kotla, skontroluje regulátory, horák a prípadne opraví zistené závady. Po kontrole dostane potvrdenie, že je kotol bezpečný a bez závad.
Pravidelnou údržbou plynového kotla sa vyhnete tisícovým platbám za opravy a môžete tým znížiť aj spotrebu plynu.

 

Dodávateľ plynu

Zistite si, či u svojho dodávateľa plynu príliš nepreplácate. Na internete sú rôzne porovnávače cien za odber plynu. Pokiaľ máte nastavenú fixáciu, máte šťastie, poplatky sa vám nebudú zvyšovať. Radšej si všetko ale overujte a dávajte si pozor na podvodné reklamy, ktoré vyberajú „najlacnejších“ dodávateľov. Pokiaľ uvažujete o zmene dodávateľa, zistite si čo najviac informácií. Zamerajte sa na ceny plynu, služby a nadštandardné služby, výpovednú dobu, servis pre zákazníkov a starostlivo si prečítajte recenzie.

Znalosti

Publikované

26. septembra 2022