Ako vybrať reprobedne do izby + 7 odporúčaných modelov

,

Reproduktory sú v nejakej forme súčasťou každej domácnosti. Väčšinou zabudované v počítači alebo televízii. Ale ak si prajete zakúpiť reproduktory ako externé zariadenie, je potrebné sa zamerať hneď na niekoľko bodov. Aby reprobedne mohli poskytovať ten najlepší zvukový zážitok, je dôležité vybrať ten najvhodnejší typ. Pre prehľad sme hlavné technické parametre vypísali do článku nižšie.

Výkon

Hlavným parametrom na ktorý sa treba zamerať je výkon. Môže byť uvedený dvoma spôsobmi a preto je potrebné sa naň zamerať. Prvý z nich tzv. Najvyšší výkon. Jedná sa o trochu zavádzajúce hodnotu. Takto uvedený výkon ukáže najvyššiu prípustnú hodnotu, pri ktorej sú reproduktory schopné fungovať. A to mnohokrát len ​​niekoľko málo sekúnd. Je to teda krátkodobý výkon. Viac sa teda zamerajte na hodnotu uvedenú ako RMS výkon. Alebo tiež nominálny výkon. Ide o hodnotu, ktorá v bežnej prevádzke nepoškodzuje reprosústavu. Spravidla je tento výkon polovicou toho maximálneho.

Výkon sa uvádza vo wattoch (skratka W). Priemerné reproduktory majú výkon od 20 W do 200 W. Vyššie hodnoty a teda výkonnejšie sústavy sa odporúčajú len do väčších miestností.

Citlivosť

Ruka v ruke s výkonom ide i ďalšie parameter a to citlivosť. Často ju možno nájsť aj pod skratkou SPL. Na jej hodnote závisí celková hlasitosť. Všeobecne platí, že s vyššou citlivosťou dochádza k vyššej účinnosti a tiež k nárastu hlasitosti reproduktorov. Citlivosť sa uvádza v decibeloch (dB). Bežne dostupné reproduktory majú citlivosť od 87 dB do 93 dB. Hodnoty nad 93 dB patrí k zariadeniam s kvalitnejšie zvukom.

Vstupy a výstupy

Pre možnosť prehrať vašu obľúbenú hudbu alebo film z reproduktora potrebujete zdroj. Spravidla je to niektoré z chytrých zariadení ako mobilné telefóny, televízory alebo Hi-fi vežu. K tomu aby bolo možné tieto dve zariadenia prepojiť, potrebujete príslušné káble a porty, do ktorých je zapojíte. Samozrejme existuje aj bezdrôtová technológia, ale tú zatiaľ vynechajme. Existuje niekoľko základných portov, ktoré môžu rôzne reproduktory mať.

HDMI – jedná sa o port prenášajúce audiovizuálne dáta (preto ho najčastejšie nájdeme u domácich kín alebo reproduktorov určené na televíziám)

Linkový 3,5 mm vstup (AUX) – týmto káblom je k zariadeniu možné pripojiť externý zdroj ako je telefón, CD alebo MP3 prehrávač

USB – umožňuje pripojenie flash disku so súbormi na prehratie

Svorky – umožňuje pripojiť pasívne reproduktory k zosilňovaču (viac informácií nižšie)

Optický – digitálny zvukový vstup, ktorý umožňuje prenos zvuku laser

Aktívne a pasívne reproduktory

Aktívne sa označujú modely, ktoré v sebe majú zabudovaný zosilňovač. Stačí teda len pripojiť zdroj zvuku a môžete počúvať. Ďalšie ladenie zvuku, napr. Hlasitosti, je možné priamo na tele reprobední alebo na zdrojovom zariadení (telefón, počítač, televízia).

Pasívne naopak zosilňovačom vybavené nie sú. Preto je potrebné, aby boli k zosilňovaču (receiveru) pripojené. Toto sa spravidla týka veľkých reprosústav, ktoré sú určené na počúvanie veľmi kvalitného zvuku. Jedná sa o sústavy k domácemu kinu alebo k Hi-fi vežiam.

Znalosti

Publikované

18. augusta 2020