Kašiaky ako od babičky skvele chutia a podporia imunitu

,

Obľúbené klasické kvašáky pozná každý. Ide konkrétne o konzervované uhorky, ktoré prešli mliečnym kvasením. Je to lahôdka a hlavne, kvasáky obsahujú zdraviu prospešné probiotické kultúry, ktoré podporujú trávenie a črevnú mikroflóru. Uhorky naložené v slanom náleve majú špecifickú chuť, ktorá nemusí vyhovovať každému. Veľa gazdiniek má vlastné recepty, ktoré sa dedia z generácie na generáciu. Pokiaľ si kvasáky chcete urobiť doma, prinášame vám dva overené recepty.

 

Aký je rozdiel medzi kvašákmi, rýchlokvaškami a nakladanými uhorkami?

Kašiaky a rýchlokvašky sú uhorky zakonzervované procesom mliečneho kvasenia. Rozdiel je v ich príprave a dobe, kedy sa musí skonzumovať. Nakladané uhorky sa zavárajú pri vysokých teplotách.

Kašiaky sa zalievajú vychladnutým nálevom, uchovávajú si veľké množstvo probiotických baktérií a enzýmov, ktoré majú pozitívny vplyv na naše trávenie a imunitu. Vydrží vám v chladničke alebo v pivnici do zimy, niekedy aj dlhšie, ak ich nezjete skôr.
Naopak rýchlokvašky sa zalievajú horúcim nálevom, rýchlo zmäknú a je nutné ich relatívne rýchlo spotrebovať.

Kvasenie vyžaduje čistotu

Kvasenie nie je nič zložité. Zárukou úspechu je úplná čistota surovín a správny pomer vody a soli v náleve. Špeciálne nádoby na kvasenie nie sú potrebné, poslúži vám väčší trojlitrový, alebo päťlitrový pohár a čistý kameň, poprípade drievka na zaťaženie uhoriek.

Ako pripraviť kvašáky

Čo budete potrebovať

Nádobu na kvasenie s objemom 3 litre
1,5 kg uhoriek nakladačiek
1,5 litra vody
60 g soli
Vetvičky kôpru
2 listy viniča – nemusia byť
Podľa chuti – mrkva a chren nakrájaný na kolieska, strúčiky cesnaku, cibuľu nakrájanú na mesiačiky, bobkový list, guličky nového korenia a korenia, horčičné semienko, chilli papričku.

Recept č.2

Čo budete potrebovať

1 kg uhoriek nakladačiek
40 gramov soli
1 liter vody
2 listy viniča
2 višňové listy
2 vetvičky kôpru
Podľa chuti – cesnak alebo chren, nové korenie, celé korenie, bobkový list

Postup prípravy

Uhorky dôkladne umyte a na niekoľko hodín namočte do studenej vody, aby prípadne stratili horkosť. Ideálna doba máčania je 12 hodín. Následne ich sceďte a každú uhorku prepichajte zhruba trikrát vidličkou.
Pripravte si nálev – do hrnca nalejte vodu a pridajte soľ. Povarte, aby sa soľ rozpustila a potom nechajte nálev vychladnúť na teplotu nižšiu ako 40 °C.

Do čistých pohárov naskladajte postupne uhorky a ostatné ingrediencie. Takto pripravené uhorky je potrebné zaťažiť, aby v priebehu kvasenia nevyplávali nad hladinu. Vďaka tomu sa na uhorkách nevytvorí tzv. kries, v horšom prípade aj pleseň. Na zaťaženie môžete použiť kúsky drievok, alebo vyvarený čistý kameň.
Naplnený pohár zalejte vychladnutým nálevom a uzavrite viečkom. Skontrolujte, či sú všetky uhorky pod hladinou. Pokiaľ máte špeciálnu nádobu na kvasenie so vzduchotesným uzáverom, použite ten.
Uhorky nechajte kvasiť pri izbovej teplote týždeň až 10 dní. Prebiehajúci proces fermentácie spoznáte tak, že pôvodný číry nálev sa zakalí do biela a vznikajú v ňom malé bublinky.
Hotové kvašáky skladujte na chladnom mieste v chladničke alebo v pivnici.

Znalosti

Publikované

17. septembra 2022